פסק הדין המהפכני של בית המשפט המחוזי בירושלים, שהתיר בשבוע שעבר לנשות הכותל להתפלל כמנהגן ברחבה המרכזית של האתר, טרף את הקלפים הפוליטיים והפך את פתרונות הפשרה – ובראשם, מתווה יו”ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, שנמצא בשלבי תכנון בברכתו של ראש הממשלה נתניהו – למיותרים.

נשות הכותל הכריזו אתמול כי הן מברכות על הרעיון להקים עזרה שלישית באזור הכותל, שם יהיו תפילות מעורבות של גברים ונשים יחד, ללא פיקוח רבנים, אך ציינו כי הפתרון כבר אינו נחוץ להן, לנוכח פסיקתו של השופט המחוזי משה סובל, שהתיר להן להתפלל בעזרת הנשים של הרחבה המרכזית. “אנחנו מברכות על מתווה שרנסקי, הוא מהפכני ושאפתני, אבל הוא לא רלוונטי לגבינו”, אמרה אתמול ל”הארץ” יו”ר נשות הכותל, ענת הופמן, “לנו יש פתרון אחר בעזרת הנשים. אנחנו כבר לא צריכות הצלה”.

הודעתן עשויה לבשר על תסבוכת פוליטית חדשה – לאור כוונתן להתפלל בעזרת הנשים באופן חופשי בטליתות – ומכל מקום להחליש את מוטיבציית הממשלה לאמץ תוכנית מהפכנית. שרנסקי מסר, עם זאת, כי הוא ממשיך בקידום תוכניתו כרגיל. הוא מסתמך על תמיכתם בתוכניתו של הזרמים הלא-אורתודוקסיים, המייצגים בארה”ב מיליוני יהודים, ומעניקים את הגב הפוליטי לקבוצת נשות הכותל, המונה עשרות בודדות בלבד. הרפורמים והקונסרבטיבים נוהגים להתפלל יחדיו, נשים וגברים, ולכן החלטתו של סובל לא רלוונטית לגביהם.

סובל פירש ביום חמישי האחרון את פסק הדין של בג”ץ מ-2003 בעניין נשות הכותל, וקבע כי בג”ץ “לא הטיל על נשות הכותל איסור תפילה, למצער לא איסור שהפרתו מקימה סנקציה פלילית במקום כזה או אחר”. בעקבות הפסיקה החדשה, לא צפויה המשטרה להתערב כדי למנוע מעשים שהוגדרו עד כה כפרובוקציה, כגון התעטפות בטלית.

נשות הכותל מתעטפות בטלית ברחבת הכותלצילום: מיכל פתאל

ועדות הפנים ומעמד האשה קיימו אתמול דיון סוער בעניין, שבו קראה יו”ר הוועדה עליזה לביא (יש עתיד), למשטרה לגבש הנחיות ברורות כדי למנוע מעצר חוזר של הנשים. “נדאג שכל אחד ואחת יוכלו לבוא ולהתפלל בכותל על פי אמונתו”, אמרה לביא. גם ח”כ משה פייגלין (הליכוד) קרא לאפשר את תפילתן במתחם. “אין לי שום בעיה עם תפילת נשים בכותל עם או בלי טליתות, כי הכותל הוא לא בית כנסת אלא אתר מורשת לאומית”.

לעומתם, קרא ח”כ משה גפני (יהדות התורה) לנשות הכותל לחדול מתפילתן במקום, ואמר כי המראה שלהן ברחבה “פוצע את לבו”. רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ, אף דיווח לוועדה כי קיבל איומים על חייו מצד “קנאים”.

הופמן עוררה מהומה בדיון כשהתעטפה בטלית, והתבקשה על ידי ח”כ מירי רגב (ליכוד) להסירה כדי לא לפגוע ברגשות הנוכחים. היא הסירה את הטלית והשיבה, “אם גבר היה בא עם טלית, איש לא היה אומר כלום”. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ