חרדים בירושלים: ברקת היטה את הנתונים על ירידה במספר תלמידינו לצרכים פוליטיים

סגן ראש העיר מיהדות התורה מאשים את ראש העיר בניסיון לשפר את תדמיתו בקרב הבוחרים החילוניים לקראת הבחירות לראשות העיר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

פרסום הידיעה שלשום ב"הארץ" על ירידה קלה במספר התלמידים במוסדות החינוך החרדיים בירושלים עורר סערה בקרב כלי התקשורת והפוליטיקאים החרדים בעיר. לטענת סגן ראש העיר, יצחק פינדרוס (יהדות התורה), העירייה בראשות ניר ברקת עשתה מניפולציה בנתונים שפרסם מכון ירושלים בדו"ח השנתי שלו לקראת יום ירושלים.

פינדרוס מציג נתונים אחרים, שמהם עולה כי בשנה שעברה, כמו בכל השנים הקודמות, חל גידול במספר התלמידים החרדים בעיר. בנוסף סערו כלי התקשורת החרדיים בשל ההחלטה להעלות את הכתבה מ"הארץ" לעמוד הפייסבוק של העירייה וגם לעמוד הפייסבוק האישי של ראש העיר ברקת. "תאר לך שאני הייתי מעלה ידיעה על זה שהחילונים סוף סוף עוזבים את קרית יובל, מה היו עושים לי?", אומר פינדרוס. בעירייה דחו אתמול את הטענות ומסרו שהעירייה מצרה על כל אחד שבוחר לעזוב את העיר.

על פי הנתונים שפורסמו ב"הארץ", 2012 היתה השנה השנייה ברציפות שבה נרשמה עלייה במספר התלמידים בחינוך הממלכתי והממלכתי-דתי, ולעומת זאת נרשמה ירידה קלה במספר התלמידים בחינוך החרדי. מספר התלמידים החרדים בגילי היסודי בירושלים ירד מ-36,349 בשנת הלימודים הקודמת ל-35,880 השנה. ואילו מספר התלמידים בחינוך הממלכתי (דתי וחילוני ביחד) עלה מ-22,136 בשנה שעברה ל-22,725 השנה. זאת לאחר יותר מעשור של ירידה מתמדת במספר התלמידים בבתי הספר הממלכתיים בעיר. הנתונים נאספו ממערכות המחשוב של אגפי החינוך הממלכתי והחרדי בעירייה ועובדו על ידי מומחי מכון ירושלים. ההסבר לירידה במספר התלמידים החרדים הוא הגירה שלילית מסיבית מהבירה של זוגות צעירים חרדיים לערים חרדיות בסביבות ירושלים – כמו מודיעין עלית, ביתר עלית ואלעד. 

חרדים על רקע האוניברסיטה העברית בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

לטענת פינדרוס, כשני שלישים מהזוגות הצעירים החרדים אכן עוזבים את העיר בשל מצוקת הדיור, אך השליש הנותר ממשיך להגדיל בהתמדה את מספר התלמידים במערכת החינוך העירונית. לדבריו, נתוני העירייה שגויים בשל שינוי בשיטת התקצוב והרישום של התלמידים. עוד אמר כי העירייה הסירה מהרשימה בין היתר כמה בתי ספר חרדיים מהחינוך המוכר שאינו רשמי, לאחר שלא העבירו דיווח על מספר התלמידים בהם. בנוסף שונתה שיטת הקטלוג כך שחלק מהילדים שלומדים בתלמודי תורה נרשמו כתלמידי גן ונגרעו ממספר התלמידים בבתי הספר היסודיים. בנוסף ישנו לפחות בית ספר אחד של הזרם החרד"לי שעבר ממערכת החינוך החרדית למערכת החינוך הממלכתית–דתית, זאת למרות שרוב תלמידיהם מוגדרים חרדים. פינדרוס טוען שהשינויים בשיטת הרישום אינם מקריים ושנועדו להפחית את מספר החרדים כדי לשפר את תדמיתו של ראש העיר ברקת בעיני קהל בוחריו לקראת הבחירות המוניציפאליות שייערכו בסוף השנה. 

על פי הנתונים שמציג פינדרוס, בשנה שעברה חלה דווקא עלייה של 1,083 תלמידים במוסדות החרדיים מכיתות א'-ח', והעלייה החדה ביותר היא ברישום לגני הילדים. "שיראו לי איפה הירידה. בכל שנה אני פותח עוד ועוד גני ילדים", אומר פינדרוס. הוא גם מצביע על גידול חד במספר כיתות הגן וכיתות בתי ספר במיוחד בשכונות המתחרדות – "בקרית יובל לבדה לומדים היום 600 ילדי גן חרדים, בנווה יעקב פתחנו 5-4 כיתות חדשות. ברמות, בכל שנה יש 5 כיתות א' חדשות. בנוסף העלנו את ממוצע מספר התלמידים בכיתה". 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "בחרנו לפרסם את הכתבה כיוון שהעלייה במאזן ההגירה של הצעירים מהמגזר הציוני היא בשורה ענקית וחשובה לעיר ירושלים, לאחר עשור וחצי של נסיגה. הניסיון להציג את הדברים כאילו העירייה חוגגת עזיבת תושבים ממגזר כזה או אחר אינו ראוי ואינו מקובל עלינו. בשנים האחרונות חלה עלייה באיכות חיי התושבים בירושלים, שממנה נהנים כל המגזרים והאוכלוסיות בעיר. העירייה משקיעה ותמשיך להשקיע רבות בפיתוח כל מגזר לפי צרכיו, אחד לצד השני ולא אחד על חשבון השני".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ