טרכטנברג: חסרים מיליארד שקל להשכלה הגבוהה כי שכר הלימוד לא עלה

הסטודנטים דחו את עמדת יו"ר הות"ת לפיה הם שנדרשים לשאת בנטל המערכת. שר החינוך פירון: יש לכלול את הפסיכומטרי בלימודי בית הספר

ירדן סקופ, כתבת החינוך של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ, כתבת החינוך של "הארץ"

יו״ר הות״ת (הועדה לתכנון ולתקצוב), הפרופ׳ מנואל טרכטנברג, אמר הבוקר (חמישי) בכנס ההשכלה הגבוהה השלישי כי חסרים מיליארד שקלים לתוכנית הרב-שנתית לרפורמה בהשכלה הגבוהה משום ששכר הלימוד לא הועלה. "באוקטובר יפוג ההסכם לשקט תעשייתי עם הסטודנטים ואנו צריכים לדון בנושא״, אמר, "אם לא נדון בשכר הלימוד, לא יהיה בסיס מוצק תקציבי להשכלה גבוהה לאורך זמן במדינת ישראל".

פרופ׳ טרכטנברג הוסיף כי ״אם לא נגביר את קצב קליטת אנשי הסגל האקדמי לא נצליח להגיע ליעדים שהצבנו לפנינו עד סוף התוכנית הרב-שנתית״. הוא התייחס לסוגיית שיקום לימודי מדעי הרוח ואמר כי לא ייתכן שמצב הלימודים בתחומים אלה בישראל יהיה ירוד. "לא יכול להיות שבתחומים הנוגעים לישראל, כמו מדעי היהדות והיסטוריה יהודית, לא נהיה הטובים בעולם״, הדגיש.

בכנס דיבר גם שר החינוך שי פירון, שאמר כי ״חופש אקדמי הוא ערך משמעותי, ויש לאפשר לכל מדען ואיש רוח להביע את דעותיו״. הוא התייחס להנגשת ההשכלה הגבוהה ואמר כי "בשנים הקרובות נצטרך לעשות כל שניתן כדי לאפשר מקום לאוכלוסיות שלא פקדו את עולם ההשכלה".

הוא הדגיש כי שילוב החרדים הוא משמעותי וכי ״אסור שמישהו יחשוב שהמטרה היא לשנות אורחות חיים, אבל אסור לוותר על הנחישות שאומרת שהמצב לא יכול להימשך״. הוא אמר כי יש לסייע גם לערביי ישראל, שמערכת החינוך שלהם לא תמיד קיבלה את המשאבים הראויים כדי שתתפתח. 

טרכטנברגצילום: מיכל פתאל

פירון אמר כי יפעל לשינוי במועד בו ניגשים התלמידים לבחינה הפסיכומטרית, שהוא במקרים רבים אחרי השירות הצבאי. הוא הדגיש כי אינו חושב לבטל את הבחינה הפסיכומטרית, אך שיש למצוא דרך לכלול את הבחינה באופן מסודר ב-12 שנות הלימוד בבית הספר, על מנת שיספיקו כדי להתקבל לאוניברסיטה.

יו״ר התאחדות הסטודנטים אורי רשטיק מסר בתגובה לדברי טרכטנברג כי ״איננו מקבלים את הנחת היסוד שלו, שהסטודנטים הם אלה שצריכים לשאת בנטל תוספת המשאבים למערכת". לדבריו, "אם על פי משנתו של שר האוצר, המדינה באמת רוצה לשים במרכז את האדם העובד עליה להשקיע בראש ובראשונה בחינוך ובהשכלה הגבוהה ואף להציב אותם בראש סדרי העדיפויות שלה״.

רשטיק הוסיף כי ״התאחדות הסטודנטים הארצית ערוכה לכל תרחיש ולא תחשוש לצאת לכל מאבק אשר יפגע אנושות באורח חייהם של כ-300,000 צעירים וצעירות בישראל"

פרופ׳ דן שכטמן, זוכה פרס נובל שנאם גם הוא באירוע, אמר שאינו סומך על ציוני הבגרות משום שאינם מסייעים למיון מוצלח של המועמדים למוסדות ההשכלה הגבוהה. לדבריו, יש להוציא את המבחנים מבתי הספר למרכזים חיצוניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ