מרד בסהרונים: כ-300 מהגרים מאפריקה סירבו לשוב לתאיהם

העצורים במתקן שבדרום הארץ, מרביתם מסודן ומאריתריאה, דורשים משב"ס לשחררם שכן לטענתם הם מוחזקים שלא כדין. השוהים הפגינו התנגדות פסיבית בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

340 מהגרים אפריקאים הכלואים במתקן סהרונים שבדרום הארץ, סירבו במשך סוף השבוע לשוב לתאיהם והתבצרו בחצר, תוך שהם דורשים משירות בתי הסוהר לשחרר אותם לאלתר, שכן, לטענתם, הם מוחזקים שלא כדין. בשעות הבוקר היום (ראשון) הם הושבו לתאיהם על ידי כוח מיוחד של שב"ס שהובא למתקן לשם כך.

בנוהל שגרתי במהלך סוף השבוע האחרון, יצאו העצירים מהתאים אל החצר, אך כעבור הזמן שהוקצה להם לכך, סירבו לשוב לפנים המתקן. המהגרים, מרביתם מסודן ואריתריאה, דרשו מאנשי שב"ס לשחרר אותם מהכלא בו הם מוחזקים מאז חצו את הגבול ממצרים, אך לא נקטו באמצעים אלימים. אנשי השב"ס ניסו להגיע עם האסירים להבנות כדי שיחזרו בכל זאת לתאיהם, אך שיחות אלו לא הועילו, והם נותרו בחצר המתקן.

הבוקר (ראשון) נערכו בשב"ס בכוחות מתוגברים, ונכנסו אל האגף שבחצרו שהו העצורים, הפרידו ביניהם והחזירו אותם לתאים. על פי דיווח השב"ס, "הכניסה לאגף והוצאת כלל השוהים מחוץ לו הושלמה. השוהים הפגינו התנגדות פסיבית בלבד, ובשל כך הופעל כוח נקודתי על מנת לפזרם, ולא היה שימוש באמצעי פיזור".

תרשים הכליאה. לחצו להגדלה

עדי לרנר, מנהלת הקו החם של מוקד הסיוע לעובדים זרים, מותחת ביקורת חריפה על התנהלות המדינה בכל הנוגע למתקן בסהרונים: "הגם שמדובר במבקשי מקלט שעשו כמיטב יכולתם להגיש בקשה להסדרת מעמדם כפליטים פה בארץ, המדינה מושכת את הזמן ולא מטפלת בבקשות האלה". לדברי לרנר, "לא משנה מה הזהות שלך- נשים, ילדים, גברים, קשישים וקורבנות עינויים – כולם עצורים תחת החוק למניעת הסתננות, כשהאופק אינו ידוע. מעבר לעובדה שהאנשים האלה לא יודעים כמה זמן הם יהיו בכלא, הם גם לא מצליחים להבין למה הם בכלא... אנחנו פוגשים אנשים ועדים להדרדרות לעיתים קשה במצבם הנפשי. קל להבין כיצד בסיטואציה הזו הייאוש פושה בקרב מבקשי המקלט בכלא".

במתקן סהרונים מוחזקים כיום כאלפיים מהגרים מאפריקה, ובהם כ-30 ילדים. למתקן שלושה חלקים: מחנה אוהלים, מבנים ארעיים ומבני קבע. מבני הקבע נפתחו לפני כשנה בלבד, ומוחזקים בהם הנשים והילדים.

מיוני בשנה שעברה, כל מי שחוצה את הגבול ממצרים לישראל מועבר מיידית למתקן, ומוחזק בו בהתאם לחוק למניעת הסתננות, המאפשר מעצר של שלוש שנים. במתקן שתי אוכלוסיות נוספות: מהגרים שסיימו לרצות עונש מאסר, ואחרים שנעצרים על סמך נוהל "המסתננים המעורבים בהליך פלילי", שמאפשר מעצר של כל מי שחדר לישראל והיה מעורב בפלילים, גם אם אין נגדו ראיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ