בהליך מקוצר: נחנך מחלף בירושלים על שם אביו של נתניהו

"אנחנו פועלים ברציפות, בשיטתיות, לחבר את ירושלים אל עצמה, ולחבר אותה אל יתר חלקי ארצנו", אמר ראש הממשלה באירוע חניכת המחלף

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש העיר ירושלים, ניר ברקת, חנכו הבוקר כביש ומחלף חדשים שיחברו בין פסגת זאב לבין כביש 443. המחלף יקרא על שם אביו של ראש הממשלה, פרופ' בנציון נתניהו, שמת לפני שנה.

נתניהו האב זכה להנצחה חריגה, שכן על פי נוהל הקצאת השמות בעיריית ירושלים יש להמתין שלוש שנים בין מותו של אדם לבין הנצחתו. הנוהל מאפשר קיצור התהליך בהצבעה מיוחדת של ועדת השמות ובאישור מועצת העיר. כך גם נעשה במקרה של נתניהו. אולם, בעירייה לא זוכרים מקרה דומה של קיצור הנוהל. המקרה בולט במיוחד על רקע המאבק ארוך השנים לקריאת רחוב על שמו של פרופ' ישעיהו ליבוביץ. רק לפני שבועיים, 16 שנים לאחר מותו, אושרה קריאת רחוב על שמו של ליבוביץ. הרחוב טרם נבחר. שני הפרופסורים, ליבוביץ ונתניהו, יש לציין, שימשו כעורכים ראשיים של האנציקלופדיה העברית.

"אני מוכן לקבל שמגיע לו שנקרא על שמו רחוב או אתר, ואני לא חושב שבגלל שהוא אביו של ראש הממשלה צריך לפסול אותו, אבל אין לי ספק שהמהלך קשור לניסיון של ברקת למנוע מהליכוד להציב מועמד נגדו בבחירות לראשות העיר", אמר חבר ועדת השמות וחבר המועצה (מרצ), מאיר מרגלית.

בקרב הוועדה המייעצת לוועדת השמות העירונית התעוררה מחלוקת נוספת בנוגע למחלף. על פי כללי הדקדוק היה צורך לקרא למחלף "בן-ציון נתניהו", אולם בלחץ המשפחה שונה השם ל"בנציון נתניהו". "חוששני, כי בעקבות זאת עוד יתחילו מעתה גם משפחות אחרות לתבוע – שלא על דעת הוועדה המייעצת - קריאת רחובות בכינויי יקיריהן, כמו 'רחוב שְׁמוּלִיק' ודומיו. מן הדין, ש'וועדת האישים' – המייעצת לוועדת שמות הרחובות העירונית - תעמוד בתוקף על שימור השם ההיסטורי 'בן-ציון', ככתבו וכלשונו – כשם שהוא מובא במקרא ובמשנה", כתב בעקבות ההחלטה חבר הועדה, יהודה זיו.

מימין לשמאל: שר התחבורה, ישראל כץ, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וראש העיר ברקת (קיצוני)

בטקס אמר ראש הממשלה: "אנחנו פועלים ברציפות, בשיטתיות, לחבר את ירושלים אל עצמה, ולחבר אותה אל יתר חלקי ארצנו, כי ציון היא חשובה לנו והיא הייתה חשובה לאבי. לא סתם קראו לו בנציון, זה אומר הכל - בן ציון".

נתניהו הוסיף על אביו, "הוא חסר לי מאוד מאוד. הוא לימד אותי שהמדינה שלנו היא פיקדון הדורות, פיקדון של דורות של יהודים שחלמו ופיללו ולחמו והקריבו שנחזור לארצנו ונחדש בה את קוממיותנו. הוא לימד אותי שהאחריות הגדולה ביותר שיש לנו היא להבטיח את ביטחונה של מדינת ישראל ולבצר את עתידה. המורשת הזאת צריכה לאחד את כולנו יום יום, שעה שעה, וכך היא עושה".

הכביש והמחלף החדש ישרתו את תושבי השכונות הצפוניות נווה יעקב ופסגת זאב שכן הוא יאפשר חיבור מהיר יותר לכביש 443 ולכביש בגין שחוצה את הבירה. מטרת הכביש היא להפחית את העומס על צומת הגבעה הצרפתית. במהלך העבודות התעוררה מחאה מצד תושבים פלסטינים מבית חנינא שמחו על מעבר הכביש באדמותיהם.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מועצת העיר ירושלים אישרה את הנצחת פרופ' נתניהו באוגוסט 2012 לאחר שוועדת השמות הציבורית בעירייה אישרה את ההנצחה בחודש יולי, בעקבות המלצת ועדת האישים. על הנצחה במחלף לא חלים הקריטריונים החלים לגבי קריאת רחוב. ההחלטה על הנצחת בן ציון נתניהו נעשתה על-פי החוק והנהלים, לאחר שוועדת אישי הציבור שהינה וועדה מקצועית-עצמאית, המליצה לעירייה פה אחד להנציח את פרופ' בן ציון נתניהו ולקרוא מחלף בכביש בגין על שמו מן הטעמים שפרופ' נתניהו ז"ל היה אישיות דגולה, יוצאת דופן המלווה למעלה ממאה שנה את המאבק על הקמת מדינת ישראל".  

ראש הממשלה עם אביו, ביום הולדתו ה-102צילום: אבי אוחיון/לע"מ

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ