נעצר בן 93 ששימש שומר במחנה ההשמדה אושוויץ

האנס ליפשיס שנוסף בחודש שעבר לרשימת המבוקשים של מכון ויזנטל טען שלא היה עד למעשי הזוועה. הוא יועמד לדין ויואשם בסיוע לרצח המונים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

שומר לשעבר במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו נעצר היום (שני) בגרמניה, כמעט 70 שנה אחרי תום מלחמת העולם השנייה. האיש, האנס ליפשיס, בן 93 ממדינת באדן וירטמברג שבגרמניה, חשוד כי במשך ארבע שנים, בין 1941 ל-1945, שירת במחנה ההשמדה שבפולין, בו נרצחו כמיליון ו-300 אלף בני אדם.


רופא שבדק אותו קבע אתמול (שני) כי הוא כשיר לשבת במעצר. "ננסה להראות מה בדיוק הוא עשה באושוויץ", אמרה דוברת מטעם התביעה בשטוטגרט.

שמו של ליפשיס נוסף בחודש שעבר לרשימת הפושעים הנאצים המבוקשים של מכון ויזנטל, שהכין "צייד הנאצים" ד"ר אפרים זורוף. בהודעה שפירסם הערב בירך זורוף על המעצר, ואמר: "מעצרו של ליפשיס הוא צעד חיובי ראשון, שאנחנו מקווים שיימשך בסדרה של צעדים משפטיים מוצלחים שיינקטו בגרמניה נגד אנשים ששירתו במחנות ההשמדה, ורצחו יחד יותר משלושה מיליון יהודים בשואה".

תעודת הס"ס של ליפשיסצילום: ולט אמ זונטג

ליפשיס נולד בליטא ב-1919, והפך לתושב גרמניה ב-1943. בין 1941 ל-1945 הוא שירת כשומר במחנה אושוויץ-בירקנאו. אחרי המלחמה הוא ברח לארה”ב וחי בשיקגו כמעט 30 שנה. ב-1984 הוא גורש לגרמניה, לאחר שהתברר שלא מסר מידע מהימן על עברו כשהיגר לארה"ב. מאז, במשך 30 שנה, הוא חי ומזדקן בשלווה בגרמניה.

לפני כמה שבועות איתר אותו כתב העיתון הגרמני "ולט אמ זונטאג". בראיון מיוחד אמר ליפשיס כי שירת באושוויץ, אך הכחיש שלקח חלק בהשמדת יהודים, וטען כי שירת בתור טבח. כשנשאל אם ראה את הזוועות אמר: "לא ראיתי, אבל שמעתי על כך". ואולם, תחקיר העיתון חשף כי הוא שירת ביחידת "גולגולת המוות" של הס"ס, אשר שמרה על מחנות ההשמדה.

החקירה נגד ליפשיס מתנהלת מאז נובמבר 2012. החוקרים לא חושדים כי הוא השתתף בעצמו ברצח, אך משוכנעים כי בתפקידו כשומר סייע לכך. בהתאם לכך, הוא יואשם בסיוע לרצח המוני. התביעה מתבססת על התקדים המשפטי במשפט דמיאניוק, אשר איפשר לבית המשפט במינכן להרשיעו ב-2011 בסיוע לרצח המוני גם בהיעדר עדויות מפורשות למעשיו.

דמיאניוק הורשע לפני שנתיים בגרמניה בסיוע לרצח של 28 אלף יהודים במחנה ההשמדה סוביבור. הרשעתו של דמיאניוק היתה חסרת תקדים, שכן לא היו עדים למעשיו. ההרשעה התאפשרה על סמך עדויות לכך שהיה שומר במקום בו בוצע רצח המוני, ומתוך הנחה כי היה שותף לסיוע לרצח שבוצע שם. עורכי דינו טענו במשפט כי הוא היה "דג רקק" - שבוי מלחמה אוקראיני, שרעב ללחם, ומחו על כך שגרמניה - ששלחה אותו לבצע את הפשעים שיוחסו לו, מעמידה אותו לדין על כך כמה עשרות שנים לאחר תום המלחמה. לפני שנה דמיאניוק מת בגרמניה בעודו ממתין לדיון בערעור שהגיש. 

ליפשיס הוא אחד מ-50 גרמנים קשישים, שחשודים כי היו שומרים במחנה ההשמדה אושוויץ, אשר גרמניה פתחה נגדם בחקירה בתקופה האחרונה. ראש המשרד לחקירות פשעי הנאצים בגרמניה, קורט שרים, אמר לפני כמה שבועות לתקשורת הגרמנית, כי בידי החוקרים יש כבר שמות וכתובות של החשודים, שמתגוררים ברחבי גרמניה וגילם הממוצע הוא 90.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ