שרנסקי: אפשר להקים "רחבה ישראלית" בכותל בתוך 10 חודשים

המשטרה הודיעה בדיון בכנסת כי תאפשר לנשות הכותל להתפלל ביום שישי הקרוב, הן נעתרו לבקשת בנט ולא יקראו בתורה ברחבה המרכזית

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

ניתן להשלים את השלב הראשון בפרויקט החדש להקמת רחבה שוויונית לתפילות של יהודים לא אורתודוקסים בכותל בתוך עשרה חודשים – כך אמר היום (שלישי) יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, בדיון בכנסת. לדבריו, לשכת ראש הממשלה מתכננת להגיש היום בקשה להיתר בנייה לפרויקט הנדסי נרחב להקמת "רחבה ישראלית" בכותל הדרומי. בתוך חודש ניתן יהיה להתחיל בעבודות, והפרויקט כולו יושלם בתוך שנתיים.

בדיון בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת הציג שרנסקי את עקרונות התוכנית שלו להקמת הרחבה השלישית, לטובת הזרמים הרפורמי והקונסרווטיווי, רחבה ללא פיקוח רבנים שתהיה פעילה 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. השלב הראשון, ששרנסקי מעריך כי יוכל לעמוד על תלו בתוך עשרה חודשים, כולל רחבת תפילה חדשה במתחם "קשת רובינסון" בשטח של למעלה מ-400 מ"ר. "המטרה היא שכל יהודי בעולם יכול לבוא לכותל ולהביע הזדהות שלו קשר עם העם היהודי בצורה שהוא רגיל לעשות את זה", אמר היום.

יובל ברוך, נציג רשות העתיקות שנכח בדיון הביע התנגדות נחרצת לפרוייקט. "אני לא מכיר ארכיאולוג בר דעת שיאפשר מבנה עצום בסדר גודל כזה על הרחוב ההרודיאני, כמו שלא ייתכן לבנות מבנה כזה על האקרופוליס", אמר ברוך. "אנחנו גוזרים כליה על האתר הארכיאולוגי החשוב ביותר במדינת ישראל". שרנסקי השיב לו כי "צריך לעשות דברים לא אורתודוקסיים", והוסיף: "כל המפעל הציוני, אין דבר כזה בעולם".

לצד הדיון בכנסת אירח הבוקר בלשכתו נפתלי בנט, השר לשירותי דת, את מנהיגות נשות הכותל לפגישה ראשונה לקראת תיקון תקנות חדשות שעשויות להצר את צעדיהן ברחבה המרכזית. הדיונים בשני המפגשים עסקו בהסדרי התפילות הצפויים ברחבת הכותל בעתיד הרחוק, לפי פשרת שרנסקי למשל, ובעתיד הקרוב, לאור פסיקת בית משפט המחוזי בירושלים מלפני שבועיים וחצי שהתירה לנשות הכותל להתפלל "כמנהגן" – כלומר להתעטף בטלית, להניח תפילין ולקרוא בתורה ברחבה המרכזית. בדיונים עלה חשש מפני עימותים בין מתפללים באתר ביום שישי הקרוב, ראש חודש סיוון.

יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, סיפרה ל"הארץ" על הפגישה עם בנט, השר הראשון שנפגש אתן מבין 11 שרי הדתות שכיהנו מאז החלו נשות הכותל במאבקן לפני 24 שנה. לדבריה, הן הציגו לו דרישה להתפלל ברחבה המרכזית, להניח תפילין, להתעטף בטלית ולקרוא בתורה. בנט התעניין אם אלו דרישות פתיחה או היעד הסופי, והופמן הבהירה כי אלו דרישות פתיחה וכי מטרתן הסופית היא לקיים בכותל טקסי בת מצווה, הדלקת נרות ותקיעה בשופר בידי נשים.

"ראיתי אדם שמבין שהידברות היא הדרך", אמרה הופמן. "לא נראה לי שזה אדם שיכתיב תקנות שימנעו מבנותיו ומנכדותיי לחגוג בת מצווה בכותל". לדבריה, בנט ביקש מנשות הכותל אקט של רצון טוב, ואלה הצהירו כי יימנעו מקריאה בתורה ביום שישי הקרוב ברחבה המרכזית למרות שפסיקת בית המשפט המחוזי התירה זאת.

בדיון בכנסת אמר היועץ המשפטי למשטרת מחוז ירושלים, רב פקד מיכאל פרנקלבורג: "לא נפעל ביום שישי הקרוב בניגוד לפסיקת בית המשפט המחוזי. לא נמנע את התפילה כמנהגיהן של נשות הכותל לפחות בכל מה שקשור לטלית ולתפילין". זו הפעם הראשונה מזה 24 שנים שבהן נאבקות נשות הכותל להתפלל באתר, שבה המשטרה מצהירה כי תתיר להן להתפלל ברחבה המרכזית כמנהגן.

כעת נשואות עיני הצדדים לשר בנט, שבהתייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, פועל כעת לניסוח תקנות חדשות לשמירה על המקומות הקדושים שיחדדו מושגים כמו "מנהג המקום". בדיון שנערך בלשכתו היועץ המשפטי לממשלה אמר כי הוא אינו מקבל את הפרשנות המרחיבה של שופט המחוזי משה סובל, שקבע כי אין בשימוש של נשים בטלית ותפילין משום פגיעה במנהג המקום.

נציג משרד המשפטים, עו"ד הראל גולדברג, אמר בדיון בכנסת, כי הפרשנות של בית המשפט המחוזי עומדת בסתירה לפרשנות שנתנו היועצים המשפטיים לממשלה מאז 2003, אז ניתנה פסיקת בג"ץ בעניין נשות הכותל. לדברי גולדברג, לאור הפסיקה דרושה "הבהרת המצב המשפטי" ועל בסיס זה עומד השר בנט לנסח תקנות חדשות. גולדברג אמר, כי התקנות ייקבעו בהתייעצות עם כל הצדדים, כולל הרבנות הראשית לישראל, ויובאו לאישור משרד המשפטים. כשנשאל מה המצב המשפטי ברחבת הכותל עד שינוסחו מחדש התקנות, הוא השיב: "כמדינת חוק, מדינת ישראל על כל אורגניה השונים כפופה לבית המשפט המחוזי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ