כאלף דגימות נלקחו עד כה ממהגרים אפריקאים

בדיון בכנסת עקב חשיפת "הארץ", הסביר נציג המשטרה שמסתנן הוא עבריין ככל עבריין; ח"כ רוזין (מרצ): סתירה לכאורה של האמנה הבינ"ל לפליטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשטרה נטלה מתחילת 2012 כאלף דגימות דנ"א ממהגרים מאפריקה וממשיכה ליטול דגימות ממי שנכנסים לישראל דרך גבול מצרים. את הנתון הזה חשף אתמול (שלישי) נציג אגף החקירות במשטרה, ניצב משנה ערן קמין, בדיון מיוחד של ועדת הכנסת לענייני עובדים זרים. הדיון התקיים בעקבות חשיפת "הארץ" בשבוע שעבר, לפיה המשטרה פותחת לחלק מהחוצים את הגבול תיקים פליליים, בהתאם לחוק למניעת הסתננות, ולאחר מכן נוטלת מהם דגימות דנ"א. בשנה שעברה פתחה המשטרה 606 תיקים על הסתננות וסיווגה אותם תחת עבירות "ביטחון".

קמין אישר את הפרסום, אך הדגיש כי זה אינו מאגר נפרד של מהגרים בלבד. הדגימות, הבהיר, מתווספות למאגר הארצי שבידי המשטרה. " אנחנו פועלים מכוח החוק למניעת הסתננות. נטילת אמצעי הזיהוי היא מכוח חוק סדר הדין הפלילי, שמאפשר לנו לקחת מעבריינים שעוברים את הגבול טביעות אצבע, צילום ודנ"א באמצעות מטוש על דופן הלחי", אמר קמין וציין כי פעולות אלה מתבצעות באישור היועץ המשפטי לממשלה. הוא הוסיף כי הוועדה לענייני עובדים זרים בכנסת הקודמת, בראשות ח"כ יעקב כץ מהאיחוד הלאומי, היא שקראה למשטרה ליטול דגימות דנ"א מהמהגרים.

"הלכנו ליועץ המשפטי לממשלה וקיבלנו את ההסמכה שקיימת בחוק. זאת לא הסמכה חדשה, זאת הסמכה ליטול אמצעי זיהוי מכוח חוק סדר הדין הפלילי, כשהעבירה שמיוחסת היא עבירה של הסתננות למדינת ישראל", אמר קמין. "את הנתונים האלה אנחנו אוספים מאחר והאנשים האלה הם ללא זהות. הנתונים האלה מאפשרים לנו במקרים מסוימים לזהות את העבריין". עם זאת, ככל הידוע, לא פוענחו עד כה עבירות בסיוע דגימות הדנ"א שניטלו מהמהגרים. קמין הסביר כי רוב הנדגמים כלואים במתקן סהרונים מאז נכנסו לישראל ולכן, לפי שעה, יעילותן של הדגימות מוגבלת.

צילום: דניאל בר און

"ברור לנו שאנשים שנכנסו לארץ עברו חוויות לא נעימות בלשון המעטה. עם זאת אנחנו גם מודעים לכך שהם עברו על החוק. החוק מגדיר אותם כמסתננים. משטרת ישראל לא רואה הבדל בין מסתנן שהשיג את גבולה לבין עבריין שתקף זקן בתחנה המרכזית. אין הבדל", הוסיף הקצין.

בתשובה לשאלת חבר הוועדה, ח"כ משה מזרחי (העבודה), השיב קמין כי המשטרה אמנם פותחת תיקים על עבירת ההסתננות, אך המהגרים אינם עומדים לדין בגין עבירה זו לבדה. בכך, אישר למעשה כי פתיחת התיקים נועדה לאפשר את נטילת דגימות הדנ"א. הוא ציין כי המשטרה אינה נוטלת דגימות דנ"א מנשים וילדים.

עלוה קולן מהאגודה לזכויות האזרח תקפה את התנהלות המשטרה. "זה שימוש ציני בחוק ההסתננות וזה נוגד לחלוטין את האמנה הבינלאומית לפליטים. האמנה קובעת באופן מפורש שעצם ההסתננות לא יכולה להיחשב עבירה פלילית. לוקחים את החוק באופן ציני כדי להפליל אוכלוסייה שלמה", אמרה. לביקורת הצטרפה גם  יו"ר הוועדה, ח"כ מיכל רוזין (מרצ). "נראה כי החוק הישראלי לכאורה סותר את האמנה והופך את אותם פליטים ומבקשי מקלט לפושעים בפוטנציה". מאוחר יותר הוסיפה כי "מדובר בהאשמת אנשים בפשע על רקע מוצא אתני".

אוסקר אוליביה מהמרכז לקידום פליטים אפריקאים, סיפר כי התחושות בקרב המהגרים מאפריקה קשות. "להיכנס בלי דרכון ובלי ויזה לא הופך בן אדם למפלצת באופן אוטומטי. אם צריך לקחת דנ"א שייקחו מכולם. אני הראשון שאתן. השאלה הכי גדולה היום בקהילה היא מה מפחיד יותר? מה שעשו כבר שנה שאנחנו יודעים רק היום, או מה שעשו כבר ואנחנו עדיין לא יודעים". 

בישיבה השתתפה גם סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום (הליכוד-ביתנו). היא דחתה את הביקורת על המשטרה. "אני בטוחה שכל המוסדות עושים את כל מה שהם עושים על מנת לשמור על הבריאות והביטחון של אזרחי מדינת ישראל. לא נעשתה פה איזו פעולה מתוך התנכלות לאוכלוסייה כזאת או אחרת. יש לי הרגשה כאילו מאשימים אותם שהם פוגעים בזכויות של המסתננים. אין פה כוונה לפגוע, אלא אלה שהסתננו פגעו בזכויות של מדינת ישראל כשעברו את הגבול שלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ