בעקבות התקציב |

המחאה חוזרת: הפעם עם גוון פוליטי ברור

"הפעם נדבר גם על הטייקונים והתקציבים העצומים שזורמים להתנחלויות", אמר אחד המארגנים. הפגנות מתוכננות במוצאי שבת בת"א, בירושלים ובחיפה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

הרשת גועשת בימים האחרונים בעקבות הגזירות הכלכליות ובסוף השבוע צפויה המחאה לחזור לרחובות. בתל אביב תתקיים במוצאי שבת הפגנה גדולה נגד הגזירות. המארגנים, רבים מהם פעילים בולטים במחאה החברתית בקיץ 2011, צופים השתתפות של אלפי בני אדם בהפגנה. את דף האירוע בפייסבוק פתח אתמול (רביעי) אלון-לי גרין, פעיל חברתי ועוזרו הפרלמנטרי של ח"כ דב חנין (חד"ש). אליו הצטרפו עוד כמה פעילים חברתיים מובילים. המפגינים צפויים להתכנס בתשע בערב בכיכר הבימה ולצעוד משם אל כיכר רבין. ככל הנראה, בניגוד להפגנות המחאה החברתית בעבר, לא יהיו הפעם נאומים או הופעות. הפגנות קטנות יותר מתוכננות להתקיים בירושלים ובחיפה.

בעמוד האירוע בפייסבוק, תחת הכותרת "יאללה, לרחובות! במוצאי שבת צעדת ענק: קחו מהטייקונים ולא מאתנו!", אישרו את השתתפותם בהפגנה עד היום  בערב כ-10,000 איש. עוד כ-150 אלף קיבלו הזמנה לאירוע. "הרגע לחזור להיאבק הגיע. כולנו יודעים/ות את זה", נכתב בעמוד הפייסבוק. "במקום תקציב רצחני שמעלה את המע"מ ומס ההכנסה, שלוקח מהעובדים, מהעצמאיים, מעקרות הבית ומהקשישים – העם דורש לעצור את מסיבת המתנות לטייקונים, להחזיר לנו את משאבי הטבע ולהפסיק לשפוך כסף על התנחלויות מבודדות. את הכסף צריך לשים על ילדים וקשישים, על הרווחה שלנו ועל הדיור בישראל".

היום התפתח ברשתות החברתיות דיון ער באשר לאופי המחאה. אם בקיץ 2011 הניסיון היה לפנות לקונצנזוס ולציבור רחב ככל האפשר, הפעם נראה כי למחאה יהיה גוון פוליטי ברור הרבה יותר. רבים מהמארגנים מזוהים עם מפלגות ותנועות שמאל. "אם ב-2011 כל השחקנים הפוליטיים יכלו להפריח הבטחות חסרות משמעות לאוויר", אומר יונתן לוי, אחד המארגנים, "עכשיו החלוקה למחנות בהירה יותר, כי ברור מי פועל למען צדק חברתי ומי ממחזר את אותה מדיניות ישנה שהוציאה אותנו לרחוב – רק בצורה קצת יותר פוטוגנית". 

לוי הוסיף כי המחאה יכולה להגיע להישגים רבים. "המאבק מאוד ממוקד עכשיו בגזירות ובתקציב. זו לא זעקה כללית. אנחנו יודעים מה אנחנו רוצים לשנות", הוא אומר ומסביר: "יש לזה פוטנציאל ציבורי גדול. ראינו מה קרה עם כל פרשת בנק לאומי לפני כמה שבועות בעקבות זעם ציבורי גדול ואנשים אפילו לא יצאו מהבית אז. לציבור יש היום השפעה הרבה יותר גדולה מבעבר. אם בעבר ריקי כהן היתה יושבת בבית ומתבאסת על התקציב, עכשיו היא יודעת מה יש בו ויוצאת אחרי זה לשנות את זה. מהבחינה הזאת אנחנו במצב חדש לחלוטין. יש לנו כוח להשפיע על התקציב. זה לא כמו פעם, שהם היו עושים מה שהם רוצים". הוא העריך כי ההפגנה לא תגלוש לפעולות אלימות.

אלון-לי גרין משוכנע שגם מאוכזבי יש עתיד יצטרפו למחאה. "הרבה מההתרחשות של הימים האחרונים מלווה בתחושות זעם שלא הכרנו בעבר. אנשים שאומרים 'הצבעתי ללפיד כי חשבתי שהוא מייצג את הרוח של המחאה ועבדו עלינו בעיניים'. זו תהיה צעדה ארוכה וזועמת", הוא אומר. "מה ששונה מהפעמים הקודמות זה שאנחנו באים ואומרים מה אנחנו לא רוצים ומה החלופה הכלכלית-חברתית שאנחנו רוצים. אנחנו מדברים גם על דברים שלא דיברנו בעבר כמו הטייקונים והתקציבים העצומים שזורמים להתנחלויות. בדיוק כמו שלקצץ ביד אחת לקשישים וביד השנייה לתת הטבות מס לטייקונים זה פוליטי, גם המחאה שלנו היא פוליטית".

יוזמת המחאה החברתית בקיץ 2011, דפני ליף, פרסמה בדף הפייסבוק שלה קריאה לפנות למכנה המשותף הרחב ביותר. "חשוב מאוד שנעודד כמה שיותר אנשים שיכולים להזדהות עם הכאב והתסכול מהגזירות הכלכליות לבוא ולהשתתף ולא להדיר את רגליהם של ישראלים, רק בגלל שמישהו החליט שמבחינתו השלט הנכון להרמה הוא שלט של מפלגה זו או אחרת", כתבה. "ביום שבת, השלטים יכולים להיות שונים, אבל המסר צריך להיות אחד. שמים את מה שמפריד בינינו בצד ונלחמים על מה שאנחנו מאמינים בו ביחד. אף אחד לא צריך להרגיש שהוא או היא לא יכולים להביע דעה בנושא הגזירות רק בגלל שהוא לובש חולצה בצבע הלא נכון".

הפעיל החברתי אבי בלכרמן השיב לה: "לא זה מה שמדיר אנשים, דפני. אין אחד שצבע החולצה שלו לא נכון באירוע כזה. אלא אם כן היא גזענית וקוראת להדרת האחר. אבל גם הקונצנזוס המעושה מדיר אנשים, ואיש לא ישתף אתו פעולה כבר. זו מחאה פוליטית בייבי. והיא שמאל. לא שמאל ששייך או תומך במפלגה פוליטית קיימת כלשהי אלא שמאל חדש שעוד אין. פעילה אחרת, ליה נירגד, כתבה: "מעבר לאפשרות הנצחית של התקוטטות בין מפלגות שונות במרכז ושמאלה, השאלה היכן ממוקמת ההפגנה הזאת על המפה הפוליטית תיאורטית בלבד. מי שמפגין נגד גזירות לפיד, ראש המפלגה הכי 'לא פוליטית' שקמה כאן אי-פעם, בוודאי כדאי שידבר בקול ברור". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ