נשות הכותל התפללו לראשונה בהיתר ברחבה המרכזית תחת אבטחה כבדה

כ-300 נשות הכותל ותומכיהן הגיעו לכותל לערוך תפילה לרגל ראש חודש סיוון. חרדים השליכו עליהן כוסות מים וכיסאות. שלושה בני אדם נעצרו

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

כ-300 נשות הכותל ותומכיהן הגיעו הבוקר (שישי) לרחבת הכותל, לערוך תפילה לרגל ראש חודש סיוון, ולחגוג את פסיקת בית המשפט המחוזי שהתיר להן באופן גורף להתפלל "כמנהגן" בעזרת הנשים ברחבת התפילה המרכזית. בפעם הראשונה מאז הוקמה קבוצת נשות הכותל לפני 24 שנה, יכולות הנשים להתעטף בטליתות ולהניח תפילין ברשות ובסמכות. בתום התפילה עזבו הנשים את המקום באוטובוס; חרדים יידו לעברן אבנים.

בשעת התפילה, היתה רחבת הכותל מלאה באלפי חרדים. שוטרי יס"מ בשרשרת אנושית שמרו על נשות הכותל, שניסו לשיר שירי הלל לכבוד ראש חודש, כשברקע צעקות רמות ושריקות של המתפללים הגברים. מהצד של הגברים, החרדים השליכו מדי פעם כיסאות וכוסות עם נוזלים לעבר המעגל המאובטח. כ-6,000 נערות מהסמינרים החרדיים בעזרת נשים התפללו בשקט.

כל עוד נמשכו התפילות בתוך רחבת הכותל, כוחות משטרה גדולים הצליחו לשמור על שליטה במתרחש. אולם מרגע שיצאה שיירת נשות הכותל מהמקום, ולאחר מכן עברו דרך שער האשפות, גברה האלימות. צעירים חרדים הצליחו, למרות הליווי המשטרתי, לזרוק אבנים לעבר השיירה, ולעבר האוטובוס שהסיע אותן. זאת לצד מטר של קללות ויריקות לעברן. כתוצאה מיידוי האבנים, נופצה השמשה הקדמית של אחד האוטובוסים. לא ידוע על נפגעים או עצורים נוספים באירוע. שלושה בני אדם נעצרו לאחר שאחד מהם השליך כיסא ושקית רפש לעבר הנשים. 

חיילי מג"ב ושוטרים מפזרים את המפגינים
בנות האולפנה שהוזמנו ע"י הרבנים הראשים
חרדים מפגינים נגד נשות הכותל

יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, שחתמה את התפילה הבוקר בשירת התקווה, אמרה: "אנחנו הממשיכות של הצנחנים ששחררו את הכותל, אנחנו ממשיכות את דרכם". ביחס לכוונה לכתוב מחדש את תקנת המקומות הקדושים, אמרה הופמן: "אני רוצה לראות את שר הדתות נפתלי בנט, אח שלי, ואת שרת המשפטים ציפי לבני, מחוקקים תקנה שאסור לאשה לקרוא בתורה כאן, או שהיא תיאסר לשישה חודשים. העולם היהודי ירעד על דבר כזה. רעידת אדמה".

הופמן אמרה כי מכאן ואילך היא וחברותיה מתכוונות להמשיך להגיע ברשות לרחבה המרכזית. "אנחנו מקבלות תמיכה מהשמאל ומהימין. זהו, נגמר שלטון היחיד של החרדים. זה לא בית כנסת חרדי. היום הם (החרדים) הביאו את האוטובוסים, זה המון מוסת מה שאתה רואה כאן. אני פה 24 שנה, הם לא פה כל ראש חודש. אני שמחה לראות שאלה שעצרו אותי עכשיו מזיעים כהוגן כדי להגן עלי. ככה משטרה צריכה לפעול, להגן על המיעוט. בסופו של דבר יתרגלו אלינו. יהיו כאן בת מצוות כמו שיש בר מצוות. נשים לא יעמדו על כסאות פלסטיק כדי להשתתף בבת מצווה של בת שלהם. זה פשוט יקרה בעזרת השם".

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב יוסי פריינטי, אמר על האירועים: "לשמחתי האירוע הסתיים ללא נפגעים ובסופו של דבר הצלחנו להוציא החוצה את נשות הכותל ללא פגע. אבטחנו את התפילה שלהן כפי שהתחייבנו, אני מקווה מאוד שלקראת ראש חודש הבא אותם אנשים שאמורים להגיע להסדר יגיעו להסדר, כי זה מאוד כואב וחבל לראות את הכותל, שהפך לזירת קרבות במקום מקום תפילה קדוש". יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, התייחס גם הוא לאירועים ואמר: "האירועים שהתרחשו הבוקר בכותל מדגישים באופן דרמטי את הצורך ללכת בדחיפות לפתרון שייתן אפשרות לכל יהודי, קבוצה וקהילה להתפלל בכותל על פי רצונם ומנהגם".

הרב שמואל רבינוביץ הכחיש טענות, כי היתה לו מעורבות בארגון המחאה החרדית. הוא אמר כי זהו חלק מ"מסע הסתה" של נשות הכותל נגדו. לדבריו, הקשר היחיד שהיה לו השבוע עם המנהיג החרדי ליטאי הרב אהרן לייב שטיינמן נועד דווקא להעביר מסר של רגיעה. "ביקשתי שלא יגיעו לפה חברי כנסת ורבנים", אמר, והוסיף: "אני מרגיש נורא ממה שקרה כאן. לא רציתי את זה, לא ציפיתי לזה, ואני מקווה שזה לא יחזור על עצמו". לדבריו, המסקנה המתבקשת מאירועי הבוקר נוגעת לתקנות שהציע השר בנט. "אני רוצה שכולם יתעשתו. צריך למצוא את הדרך שמה שהיה הוא שיהיה. איך שהיועץ המשפטי לממשלה פירש את החלטת בג"ץ, יימשך", אמר ביחס לאיסור על נשות הכותל להתעטף בטלית ולקרוא בתורה ברחבה המרכזית.

אתמול קראו מנהיגי הציבור החרדי לאלפי בנות מהסמינרים החרדיים לקיים תפילה המונית במחאה על ההיתר שקיבלו נשות הכותל מבית המשפט ומהמשטרה. מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב אהרן לייב שטיינמן, הורה למנהלי הסמינרים באזור ירושלים לשלוח את תלמידותיהם לתפילת שחרית של ראש חודש סיוון. באתר "חדרי חרדים" דווח כי גם הרב עובדיה יוסף קרא לבנות הסמינרים ולנשים להתפלל מחר בכותל.

במקביל, השר לשירותי דת נפתלי בנט קרא לצדדים "להנמיך את הלהבות". בנט נפגש השבוע עם מנהיגות נשות הכותל, ואלה נעתרו לבקשתו שלא להופיע עם ספר תורה ברחבת הכותל, על אף שהדבר הותר להן. יצוין כי הכנסת ספר תורה מבחוץ לתוך שטח רחבת התפילה היתה נמנעת מהן ממילא על פי מדיניות רב הכותל.

בנט, בעקבות ישיבה עם היועץ המשפטי לממשלה שנערכה מוקדם יותר השבוע, אמור לתקן בתקופה הקרובה מחדש את תקנת המקומות הקדושים, כדי לחדד מהו "מנהג המקום" בכותל המערבי. ההנחה היא כי בנט לא יאמץ את פרשנותו המפליגה של בית המשפט המחוזי ל"מנהג המקום" אבל לא ברור אם יבטלה כליל. "אפעל בכל כוחי להגיע לפשרה. הכותל הוא מקום קדוש ולא זירת קרב, ובכוונתי לפתור סוגיה זו שמלווה אותנו כבר שנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ