"נתניהו, יעלון וגנץ הסכימו לקיצוץ בביטחון" |

לפיד: התיאוריה שאומרת שצריך לקחת מהעשירים לא עובדת

שר האוצר הגיב לביקורת על הגזירות ולמחאה המתחדשת: "לא אהרוס את הכלכלה הישראלית בשביל שיפסיקו לכתוב דברים רעים בפייסבוק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר האוצר, יאיר לפיד, הדף הערב (שישי) את הביקורת על תקציב המדינה ועל כניסתו לתפקיד חרף חוסר ידע כלכלי והיותו טירון פוליטי. בראיון לחדשות 2 הוא אמר שהוא לקח אחריות על המצב ופעל כדי למנוע קריסה כלכלית, אף שיכול היה לא לעשות דבר, והעיר כי הוא אינו סוציאליסט וכי הסוציאליזם נכשל. בראיון לערוץ 1 אמר שהושגה הסכמת נתניהו, יעלון וגנץ לקיצוץ בתקציב הביטחון.

בתשובה לשאלה על חוסר ידיעותיו הכלכליות, אמר "אני מוקף בכלכלנים הטובים ביותר במדינת ישראל, התפקיד של שר האוצר הוא לא להפוך להיות כלכלן". כשנשאל על היעדר נסיוני הפוליטי, אמר לפיד שהוא "אינו מאוד מתרשם ממה שבעלי הניסיון עשו לכלכלה הישראלית", והוסיף: "זה שמישהו היה פוליטיקאי במשך 20 שנה זה לא בהכרח הכנה טובה יותר למשהו חשוב כמו משרד האוצר". כשנשאל על ההיסטוריה של הגירעון הוא אמר שהוא החליט שלא לתקוף את קודמיו, כפי שמקובל לטענתו.

כשהוצג לו ציטוט שלו מחודש דצמבר האחרון שלפיו מעמד הביניים אינו יכול להרשות לעצמו העלאת מסים, אמר שמעמד הביניים אינו יכול להרשות לעצמו קריסה כלכלית כמו ביוון ומדינות אחרות. לדבריו, "פוליטית יכולתי לא לעשות כלום, להגיד שעשו גירעון לפני. בחרתי לעשות את הדבר האחראי, ולדאוג לכך שהכלכלה הישראלית תצא מהר מהבוץ בו היא נמצאת, וזה יקרה מהר יותר ממה שחושבים".

לפיד נשאל על חלוקת הנטל בתקציב החדש, והשיב: "אני לא סוציאליסט. אני לא חושב שאנחנו צריכים להבהיל את כל המגזר העסקי. אני מכיר את התיאוריה שאומרת – בואו ניקח מהעשירים, אני גם רואה, זה לא הצליח, אין שום מקום בעולם שזה הצליח, הסוציאליזם לא הצליח בשום מקום בעולם. אני לא אהרוס את הכלכלה הישראלית בשביל שיפסיקו לכתוב דברים רעים בפייסבוק". הוא הוסיף: "צריכים לכעוס על מישהו, זה בא עם הג'וב".

הוא התייחס להפגנות המחאה המתוכננות למחר נגד הגזירות ואמר כי האלפים שמתכוונים להגיע להפגנות "מפגינים נגד עצמם". שר האוצר סיפר כי הוא "מתאפק שלא ללבוש שוב את הטי שירט השחורה, לצאת לכיכר עם המגפון ולשאול אותם נגד מי אתם מפגינים? נגד מקום העבודה שלכם? נגד הכלכלה שלכם? אתם מפגינים נגד עצמכם".

במוצאי שבת תתקיים בתל אביב הפגנה נגד גזירות התקציב. המארגנים, רבים מהם פעילים בולטים במחאה החברתית בקיץ 2011, צופים השתתפות של אלפי בני אדם בהפגנה. המפגינים צפויים להתכנס בתשע בערב בכיכר הבימה ולצעוד משם אל כיכר רבין. ככל הנראה, בניגוד להפגנות המחאה החברתית בעבר, לא יהיו הפעם נאומים או הופעות. הפגנות קטנות יותר מתוכננות להתקיים בירושלים ובחיפה.

בעמוד האירוע בפייסבוק, תחת הכותרת "יאללה, לרחובות! במוצאי שבת צעדת ענק: קחו מהטייקונים ולא מאתנו!", אישרו את השתתפותם בהפגנה יותר מ-10,000 איש. עוד כ-160 אלף קיבלו הזמנה לאירוע. "הרגע לחזור להיאבק הגיע. כולנו יודעים/ות את זה", נכתב בעמוד הפייסבוק. "במקום תקציב רצחני שמעלה את המע"מ ומס ההכנסה, שלוקח מהעובדים, מהעצמאיים, מעקרות הבית ומהקשישים – העם דורש לעצור את מסיבת המתנות לטייקונים, להחזיר לנו את משאבי הטבע ולהפסיק לשפוך כסף על התנחלויות מבודדות. את הכסף צריך לשים על ילדים וקשישים, על הרווחה שלנו ועל הדיור בישראל".

בימים האחרונים התפתח ברשתות החברתיות דיון ער באשר לאופי המחאה. אם בקיץ 2011 הניסיון היה לפנות לקונצנזוס ולציבור רחב ככל האפשר, הפעם נראה כי למחאה יהיה גוון פוליטי ברור הרבה יותר. רבים מהמארגנים מזוהים עם מפלגות ותנועות שמאל. "אם ב-2011 כל השחקנים הפוליטיים יכלו להפריח הבטחות חסרות משמעות לאוויר", אומר יונתן לוי, אחד המארגנים, "עכשיו החלוקה למחנות בהירה יותר, כי ברור מי פועל למען צדק חברתי ומי ממחזר את אותה מדיניות ישנה שהוציאה אותנו לרחוב – רק בצורה קצת יותר פוטוגנית". 

לוי הוסיף כי המחאה יכולה להגיע להישגים רבים. "המאבק מאוד ממוקד עכשיו בגזירות ובתקציב. זו לא זעקה כללית. אנחנו יודעים מה אנחנו רוצים לשנות", הוא אומר ומסביר: "יש לזה פוטנציאל ציבורי גדול. ראינו מה קרה עם כל פרשת בנק לאומי לפני כמה שבועות בעקבות זעם ציבורי גדול ואנשים אפילו לא יצאו מהבית אז. לציבור יש היום השפעה הרבה יותר גדולה מבעבר. אם בעבר ריקי כהן היתה יושבת בבית ומתבאסת על התקציב, עכשיו היא יודעת מה יש בו ויוצאת אחרי זה לשנות את זה. מהבחינה הזאת אנחנו במצב חדש לחלוטין. יש לנו כוח להשפיע על התקציב. זה לא כמו פעם, שהם היו עושים מה שהם רוצים". הוא העריך כי ההפגנה לא תגלוש לפעולות אלימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ