המחאה החברתית |

אלפי מפגינים צעדו בתל אביב במחאה על הגזרות הכלכליות

אלפים השתתפו בתהלוכה שיצאה מכיכר הבימה. מאות חסמו את הרחוב בו גר סילבן שלום ברמת גן, לפחות שניים נעצרו. מאות הפגינו גם בי-ם וחיפה

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

אלפי בני אדם השתתפו הערב (שבת) בהפגנת המחאה החברתית בתל אביב, שכותרתה "יאללה לרחובות! קחו מהטייקונים ולא מאיתנו!" במחאה על הגזירות הכלכליות. על פי הערכות, לפחות 10,000 איש השתתפו בתהלוכה שיצאה מכיכר הבימה, נעה ברחובות מרמורק, אבן גבירול, הנביאים, המלך ג'ורג', אלנבי והסתיימה בשדרות רוטשילד.

ברמת גן הפגינו 300 בני אדם מול ביתו של שר האנרגיה והמים סילבן שלום, במחאה על הכוונה לאשר ייצוא גז. המשתתפים חסמו את הרחוב והתעמתו עם שוטרים, ולפחות שני מפגינים נעצרו. בהמשך צעדו המשתתפים לאורך דרך ז'בוטינסקי, התיישבו על הכביש וחסמו אותו. במשטרה אמרו כי על פי עדויות, כמה מפגינים קפצו על ניידות משטרה ובשלב מסוים ניסו גם לחסום את התנועה בנתיבי איילון. במקביל, כ-400 בני אדם צעדו בירושלים מגן הסוס אל כיכר פאריס. באירוע נאמו בין היתר ח"כ חיליק בר (העבודה), ויקי וענונו מתנועת המעברה והמשורר אלמוג בהר. בחיפה השתתפו כ-200 בני אדם בהפגנה במרכז חורב שבחיפה. בתומה, המשתתפים חסמו במשך דקות אחדות קטע בשדרות מוריה, וצעדו לעבר מטה מפלגת יש עתיד בעיר שם קרעו כרזות של שר האוצר יאיר לפיד ופגעו בשמשת המבנה. 40 בני אדם השתתפו בהפגנת מחאה נוספת שנערכה באשדוד. הפגנות קטנות התקיימו גם בראשון לציון ובמודיעין.

בין המפגינים היו רבים ממובילי המחאה הגדולה בקיץ 2011, לצד חברי כנסת ופעילים בתנועות השמאל. השלטים והקריאות הפנו אצבע מאשימה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר יאיר לפיד. המשתתפים הניפו שלטים עם סיסמאות כמו "איפה הכסף? אצל הטייקונים, טמבל", "נמאס, תורידו את המס", "ביבי רע לכולנו" ו"אין עתיד עם ביבי ולפיד".

8 מתוך 8 |
הפגנה באשדודצילום: אילן אסייג
1 מתוך 8 |
עימותים בין שוטרים למפגינים ברמת גן
2 מתוך 8 |
ההפגנה בתל אביב, הערב

אלון-לי גרין, ממארגני ההפגנה בתל אביב, אמר כי "לביבי ולפיד היו מונחות כל האופציות על השולחן. את הבחירות שלהם הם עשו ובחרו שאנחנו נשלם במקום הטייקונים. אנחנו אומרים כאן הערב: שהטייקונים ישלמו ולא אנחנו. ההתעוררות מורגשת. היציאה לרחוב משמעותית". מאיה אגייב, תושבת העיר בת 35, סיפרה: "היו לנו ציפיות גדולות מיאיר לפיד שהבטיח שמיים וארץ ועשה תרגיל לבוחרים שלו, רימה ציבור שלם. צריך להעיף אותו כמה שיותר מהר אם הוא לא יכול לעשות שום דבר נגד המדיניות של ביבי".

ח"כ איציק שמולי, שהשתתף בהפגנה בתל אביב, אמר כי "התוכנית הכלכלית של לפיד תפגע קשות באדם העובד ותרמוס עד דק את השכבות החלשות. כדי לבלום אותה ננהל מאבק עיקש ומשותף גם ברחובות וגם במסדרונות הכנסת". הוא הוסיף: "הישראלים אינם מצפים משר האוצר שלהם להיות סוציאליסט, אבל גם לא פופוליסט - אלא פשוט לקיים את מה שהבטיח עד לפני שבוע". חברתו למפלגה, ח"כ סתיו שפיר, אמרה באירוע: "הציבור הזה מסביר ללפיד איפה הכסף - לא כאן. מרגש לראות שמה שהתחיל מקומץ של אוהלים ברוטשילד הופך למאבק ארוך ומשמעותי על העתיד שלנו, מאבק שהיום יש לו גם כוח פוליטי".

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר בהפגנה בתל אביב כי "נתניהו ולפיד חשבו שהמחאה מאחורינו. מבחינתנו - היא לפניהם. מי שמכריז מלחמה על העם ימצא את העם מולו".

בדף הפייסבוק של ההפגנה המרכזית נכתב כי "הרגע לחזור להיאבק הגיע. כולנו יודעים/ות את זה. במקום תקציב רצחני שמעלה את המע"מ ומס ההכנסה, שלוקח מהעובדים, מהעצמאיים, מעקרות הבית ומהקשישים – העם דורש לעצור את מסיבת המתנות לטייקונים, להחזיר לנו את משאבי הטבע ולהפסיק לשפוך כסף על התנחלויות מבודדות. את הכסף צריך לשים על ילדים וקשישים, על הרווחה שלנו ועל הדיור בישראל".

שעות ספורות לפני ההפגנות, פרסם שר האוצר יאיר לפיד פנייה למצביעיו, בה ענה על שאלות הנוגעות לתקציב והבהיר כי ייתכנו בו שינויים. כדוגמה הזכיר לפיד את סעיף ההשתתפות העצמית בטיפולים בקופות החולים, שבוטל על ידי לפיד ושרת הבריאות יעל גרמן לאחר שהתקציב כבר הוגש. "הקיצוץ הזה, שהוא הכרחי, הוא רק הצעד הראשון והוא יעבור מהר", כתב לפיד. "אחריו יתחילו הרפורמות, כל הדברים שנעשה כדי להוריד את יוקר המחייה ולשפר את חייו של האדם העובד".

קרדיט: ניר קידר

חברי הכנסת של יש עתיד התגייסו הערב בפייסבוק לתמיכה ביו"ר המפלגה, שר האוצר יאיר לפיד ובתקציב המדינה. ח"כ עדי קול כתבה "כמוכם גם אני כעסתי על התקציב הזה ובעיקר לא הבנתי איך הוא מתיישב עם היעדים שהצבנו לעצמנו כמפלגה.... אל לנו להסתכל עליו במנותק משאר המהלכים שהאוצר מתחייב לעשות. כולנו נשתכר פחות מעכשיו אך אם במקביל יפחתו ההוצאות שלנו על דיור חשמל מים ומוצרי יסוד נוכל לשמור ואף לשפר את איכות חיינו. ואם לא – כדאי מאוד שנכעס וכדאי גם שאנחנ, שהבטחנו לנהוג אחרת, נשלם את המחיר".

סגן שר האוצר מיקי לוי כתב: "לא פשוט לעמוד בקו האש. עכשיו רבים מכם כועסים עלינו. לא פשוט כשלוקחים לך כסף מהכיס. בטווח של שנה שנתיים, לא יותר – נצליח לפרק את השיטה להוביל לתחרות אמיתית ולהורדת מחירים שתשפר משמעותית את מצבו הכלכלי של מעמד הביניים. סבלנות חברים". ח"כ עפר שלח כתב: "זה תקציב שמבחנו הוא לא רק בסעיפים שלו אלא בפעולות שילוו אותו מעתה ואילך. על הצעדים שננקטו בסופו של דבר יש ויכוח, הוא לגיטימי ואני מוכן להשתתף בו. אבל כל מי שבא בטענות נגד צעד כזה או אחר חייב במקביל במלוא ההגינות להראות מאיפה היה אפשר להביא את אותו סכום".

בימים האחרונים התפתח ברשתות החברתיות דיון ער באשר לאופי המחאה. אם בקיץ 2011 הניסיון היה לפנות לקונצנזוס ולציבור רחב ככל האפשר, הפעם נראה כי למחאה יהיה גוון פוליטי ברור הרבה יותר. רבים מהמארגנים מזוהים עם מפלגות ותנועות שמאל. "אם ב-2011 כל השחקנים הפוליטיים יכלו להפריח הבטחות חסרות משמעות לאוויר", אומר יונתן לוי, אחד המארגנים, "עכשיו החלוקה למחנות בהירה יותר, כי ברור מי פועל למען צדק חברתי ומי ממחזר את אותה מדיניות ישנה שהוציאה אותנו לרחוב – רק בצורה קצת יותר פוטוגנית".

לוי הוסיף כי המחאה יכולה להגיע להישגים רבים. "המאבק מאוד ממוקד עכשיו בגזירות ובתקציב. זו לא זעקה כללית. אנחנו יודעים מה אנחנו רוצים לשנות", הוא אומר ומסביר: "יש לזה פוטנציאל ציבורי גדול. ראינו מה קרה עם כל פרשת בנק לאומי לפני כמה שבועות בעקבות זעם ציבורי גדול ואנשים אפילו לא יצאו מהבית אז. לציבור יש היום השפעה הרבה יותר גדולה מבעבר. אם בעבר ריקי כהן היתה יושבת בבית ומתבאסת על התקציב, עכשיו היא יודעת מה יש בו ויוצאת אחרי זה לשנות את זה. מהבחינה הזאת אנחנו במצב חדש לחלוטין. יש לנו כוח להשפיע על התקציב. זה לא כמו פעם, שהם היו עושים מה שהם רוצים". הוא העריך כי ההפגנה לא תגלוש לפעולות אלימות.

יוזמת מחאת האוהלים בקיץ 2011, דפני ליף, פרסמה בדף הפייסבוק שלה קריאה לפנות למכנה המשותף הרחב ביותר. לדבריה, "אני מגיעה היום לכיכר הבימה למרות שבטח ינסו קבוצות פוליטיות להשתלט שוב על השיח. אני מגיעה הפעם בידיעה שכוחות אלו קיימים ורוצים לקחת את השיח האזרחי הזה, ששיך לכולנו, ולהפוך אותו לשלהם. אנחנו, האנשים שמגיעים עם שלט שכתבנו בבית, אנחנו המסה הגדולה שצריכה להיות ברחובות היום. מקווה שנתראה שם. שנצעד ביחד. ונדע הפעם לא לתת לשטויות לפלג בינינו".

השתתפו בהכנת הידיעה: אילן ליאור, יניב קובוביץ, יהונתן ליס, ניר חסון,  אלי אשכנזי ויניר יגנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ