עשרות פעילים ציינו את יום הנכבה באוניברסיטת תל אביב

צעירים שבני משפחותיהם גורשו ב-48 הקריאו עדויות בכניסה לאוניברסיטה. מנגד, פעילי ימין הניפו דגלי ישראל ושלטים עליהם נכתב "נכבה חרטא"

ירדן סקופ
כתבת "הארץ" לענייני חינוך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ
כתבת "הארץ" לענייני חינוך

עשרות בני אדם קיימו היום (שני) טקס לציון יום הנכבה בכניסה לאוניברסיטת תל אביב. בטקס הוקראו עדויות בעברית ובערבית מפי צעירים שבני משפחותיהם גורשו בשנת 1948. מול הקהל שהשתתף בטקס נעמדה קבוצה קטנה יותר של אנשי ארגון "אם תרצו" ותומכיהם, שנשאו דגלי ישראל ושלטי ״נכבה חרטא״, וקראו קריאות בגנות הטקס ובגנות מארגניו. את האירוע אבטחו שוטרי יס״מ, והוא התקיים במתחם מגודר חלקית.

השנה דרשו אנשי האבטחה באוניברסיטה לשנות את כותרת האירוע מ״טקס״ ל״אסיפה״ או ״הפגנה״, אולם לאחר שיחה עם הנהלת האוניברסיטה, הוחלט להשאיר את כותרת האירוע כמתוכנן. בטקס הוקרא גם יזכור אלטרנטיבי שהוקרא גם בשנה שעברה, הנוכחים ערכו דקת דומייה ושמעו שיר בערבית ובעברית.

בשנה שעברה, ההתארגנות לציון יום הנכבה גרמה לסערה. מאות פעילים פוליטיים לקחו בו חלק, ומנגד הפגינו פעילי ימין שמחו על עצם קיום הטקס. עשרות שוטרים נאלצו להפריד בין הקבוצות. אוניברסיטת תל-אביב אפשרה את קיומה של העצרת בשטחה, למרות הלחצים הפוליטיים הכבדים שהופעלו עליה בדרישה לבטלה.

המשתתפים בטקס לציון הנכבה, אוניברסיטת תל אביבצילום: דניאל בר און

הסוגיה אף הגיעה אז לוועדת החינוך של הכנסת, שהתכנסה לקיים דיון בנושא. "שיקול הדעת שלנו מאוד פשוט", הסבר נציג האוניברסיטה בדיון ודיקן הסטודנטים, פרופ' יואב אריאל, "בהתאם לחוק, ובהתאם לתקנון האוניברסיטה שמתיר אירועים כאלה. כל עוד אין פגיעה בחוק, האוניברסיטה מתירה לסטודנטים לקיים אירועים כאלה". 

השנה התנהל הטקס בשקט יחסי וללא אירועים מיוחדים. נעה לוי, ממארגנות האירוע, אמרה כי "האוניברסיטה הבינה אחרי שנה שעברה שהטקס הזה יתקיים כל שנה ושצריך לקבל אותו כמסורת". מוחמד עבד אלקאדר,מזכיר תא חד״ש, ציין כי "השנה אנשי הביטחון שיתפו אתנו פעולה, ולא היו הפרעות של אנשי ימין. מלכתחילה לא רצינו לקיים את הטקס בתוך האוניברסיטה כדי שגם מי שאינו סטודנט יוכל להגיע".

מפגיני ימין מוחים על הטקס לציון הנכבה, אוניברסיטת ת"אצילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ