13 פצועים בהפגנת עשרות אלפי חרדים נגד הגיוס בירושלים

30 אלף בני אדם השתתפו בעצרת מחאה מול לשכת הגיוס בבירה, במהלכה הושלכו לעבר השוטרים אבנים ורימון עשן ועשרה מהם נפצעו. שמונה נעצרו

עשרה שוטרים ושלושה מפגינים נפצעו הערב (חמישי) במהלך הפגנה סוערת בירושלים, בה מחו כ-30 אלף חרדים נגד הכוונה לגייס לצה"ל בחורי ישיבות. לאורך ההפגנה נזרקו לעבר השוטרים שנכחו במקום אבנים, ואחד המפגינים אף השליך לעברם רימון עשן. שישה מהשוטרים פונו לבתי חולים והמשטרה עצרה שמונה מהמפגינים.

המפגינים, שמספרם עלה בהרבה על הצפוי, התקבצו ברחובות הסמוכים ללשכת הגיוס המחוזית בשכונה החרדית רוממה. מולם נערכו מאות שוטרי יס"מ ומשמר הגבול, שמנעו מהם גישה ללשכה. לאחר שמפגינים החלו להשליך לעבר השוטרים אבנים ושברי זכוכית, הם הונחו לחבוש קסדות. למקום הגיעו גם כמה עשרות אנרכיסטים שהפגינו תמיכה בסירוב לשרת, אך המשטרה חצצה בינם ובין המפגינים החרדים.

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי, אמר הערב כי "זו היתה הפרת סדר המונית, שוטרים עמדו במשך שעות וספגו מכל הבא ליד, כולל מוטות ברזל וסלעים. יש לנו שני שוטרים פצועים במצב בינוני. אני רואה בחומרה רבה את ההתנהגות הזאת ונחקור את המארגנים". 

5 מתוך 5 |
מפגינים חרדים מבעירים פח אשפה בירושליםצילום: אורן נחשון
1 מתוך 5 |
ההפגנה הערב בירושליםצילום: אורן נחשון
2 מתוך 5 |
רימון עשן שנזרק על השוטריםצילום: אורן נחשון

"יש מלחמה, מלחמת דת. אנחנו צריכים למסור את הנפש", אמר אחד הנואמים בעצרת, הרב ישראל זיכרמן. פיני רוזנברג, אחד ממארגני העצרת, הסביר כי היא נועדה להעביר מסר לועעדת פרי, הבוחנת בימים אלה מתווה גיוס חלופי לחוק טל שנפסל על ידי בג"צ: "לא לחיול בחורי הישיבות, נלך לכלא בהמונינו".

אחד המפגינים, בחור ישיבה בן 17, אמר ל"הארץ": "עיקר הכעס שלנו הוא על אלה שמתחזים לחרדים ומתגייסים לצבא. המדינה רוצה להכניס מדים לשכונות שלנו, משחדים אותם בכסף כדי שייכנסו אלינו כאילו הם חרדים. אנחנו לא נסכים לזה".

יוזמי העצרת הם מנהיגי האגף החרדי הקנאי, בראשות רבני הפלג הירושלמי הקנאי "העדה החרדית" והרב שמואל אוירבך. רבני הזרם המרכזי, ובראשם הרב אהרן לייב שטיינמן, הרב עובדיה יוסף והאדמו"רים, סירבו להצטרף לעצרת למרות ניסיונות נמרצים לגייס את תמיכתם בה. כך הפכה ההפגנה למפגן כוח כפול של הפלגים הקנאיים: הן מול יוזמת הגיוס של הממשלה והן מול הרבנים שסירבו להוציא את צאן מרעיתם לרחוב.

היום הופצו בשכונות החרדיות בעיר כרוזים המדרבנים את התושבים לצאת להפגין. רבני "העדה החרדית" ובראשם הרב יצחק טוביה וייס, קראו במודעות שפורסמו ברחובות ובעיתונות החרדית לצאת להפגין נגד השלטונות ש"נראה שגמרו אומר לכלות ולבטל דת ותורה מישראל בכל צורה ואופן שהוא, ועל גזירת הגיוס המרחפת מעל ראשי עם קודש, אשר ה'רשעים כים נגרש' מתייעצים איך להכניס את כלל בחורי ישראל אל הצבא, אשר הוא דבר פסול ואסור מעיקרו".

הרב אוירבך קרא לציבור שלו "להיקהל ולעמוד על נפשנו כחומה בצורה כנגד גזירות השמד אשר בקשו תועים לעקור תורה מישראל, לא תקום ולא תהיה, זאת התורה לא תהיה מוחלפת והיא חיינו ואורך ימינו. ולא ננוח ולא נשקוט עד אשר בעז"ה יתבטלו כל גזירות הקשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ