בית משפט השלום בירושלים החליט אחר הצהריים (שישי) על שחרורם של שמונת המפגינים החרדים שנעצרו בהפגנה אמש סמוך ללשכת הגיוס בעיר. שבעה מהם שוחררו בתנאים מגבילים. נגד השמונה יוגשו כתבי אישום בגין תקיפת שוטרים והפרת סדר.

אתמול נפצעו עשרה שוטרים ושלושה מפגינים במהלך הפגנה סוערת בירושלים, בה מחו כ-30 אלף חרדים נגד הכוונה לגייס לצה"ל בחורי ישיבות. לאורך ההפגנה נזרקו לעבר השוטרים שנכחו במקום אבנים, ואחד המפגינים אף השליך לעברם רימון עשן. שישה מהשוטרים פונו לבתי חולים.

המפגינים, שמספרם עלה בהרבה על הצפוי, התקבצו ברחובות הסמוכים ללשכת הגיוס המחוזית בשכונה החרדית רוממה. מולם נערכו מאות שוטרי יס"מ ומשמר הגבול, שמנעו מהם גישה ללשכה. לאחר שמפגינים החלו להשליך לעבר השוטרים אבנים ושברי זכוכית, הם הונחו לחבוש קסדות. למקום הגיעו גם כמה עשרות אנרכיסטים שהפגינו תמיכה בסירוב לשרת, אך המשטרה חצצה בינם ובין המפגינים החרדים.

מפגינים חרדים מבעירים פח אשפה בירושלים
ההפגנה הערב בירושלים
רימון עשן שנזרק על השוטרים

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי, אמר אתמול כי "זו היתה הפרת סדר המונית, שוטרים עמדו במשך שעות וספגו מכל הבא ליד, כולל מוטות ברזל וסלעים. יש לנו שני שוטרים פצועים במצב בינוני. אני רואה בחומרה רבה את ההתנהגות הזאת ונחקור את המארגנים". 

העצורים בבית משפט השלום בירושלים, היוםצילום: אורן נחשון

"יש מלחמה, מלחמת דת. אנחנו צריכים למסור את הנפש", אמר אחד הנואמים בעצרת, הרב ישראל זיכרמן. פיני רוזנברג, אחד ממארגני העצרת, הסביר כי היא נועדה להעביר מסר לועעדת פרי, הבוחנת בימים אלה מתווה גיוס חלופי לחוק טל שנפסל על ידי בג"צ: "לא לחיול בחורי הישיבות, נלך לכלא בהמונינו".

אחד המפגינים, בחור ישיבה בן 17, אמר ל"הארץ": "עיקר הכעס שלנו הוא על אלה שמתחזים לחרדים ומתגייסים לצבא. המדינה רוצה להכניס מדים לשכונות שלנו, משחדים אותם בכסף כדי שייכנסו אלינו כאילו הם חרדים. אנחנו לא נסכים לזה".

יוזמי העצרת הם מנהיגי האגף החרדי הקנאי, בראשות רבני הפלג הירושלמי הקנאי "העדה החרדית" והרב שמואל אוירבך. רבני הזרם המרכזי, ובראשם הרב אהרן לייב שטיינמן, הרב עובדיה יוסף והאדמו"רים, סירבו להצטרף לעצרת למרות ניסיונות נמרצים לגייס את תמיכתם בה. כך הפכה ההפגנה למפגן כוח כפול של הפלגים הקנאיים: הן מול יוזמת הגיוס של הממשלה והן מול הרבנים שסירבו להוציא את צאן מרעיתם לרחוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ