אלפים הפגינו נגד הגזירות הכלכליות ברחבי הארץ

האירוע המרכזי נערך בכיכר הבימה בת"א; הפגנות נוספות נערכו מול מעון רה"מ בירושלים וביתו בקיסריה וגם מול בית יצחק תשובה, שם נעצרו 3 מפגינים

כתבי הארץ
כתבי הארץ

אלפי בני אדם הפגינו הערב (שבת) בכמה מוקדים ברחבי הארץ במחאה על הגזירות הכלכליות. האירוע המרכזי נערך בתל אביב, והפגנות נוספות נערכות בירושלים, בבאר שבע, מול ביתו של ראש הממשלה בקיסריה ומול ביתו של איש העסקים יצחק תשובה ברמת פולג, שם נעצרו שלושה מפגינים. כ-100 מהמפגינים שמחו מול ביתו של איש העסקים חסמו לזמן קצר את כביש החוף באזור מחלף פולג.

בכיכר הבימה בתל אביב התאספו כ-1,500 בני אדם, שצעדו מכיכר הבימה דרך רחוב אבן גבירול ורחוב שאול המלך לכיוון רחבת מוזיאון תל אביב. בדרכם דפקו המפגינים על חלונות סניפי הבנקים, אך המשטרה לא אפשרה להם להיכנס אל הסניפים עצמם. מפקד מחוז תל אביב, ניצב אהרון אקסול, הורה לשוטרים לגלות איפוק, ואלה לא התערבו גם כאשר כמה עשרות מפגינים חסמו את צומת קפלן-אבן גבירול בתום ההפגנה.

יו"ר תנועת דעם, אסמה אגברייה זחאלקה, קראה לציבור להצטרף לפעולות המחאה: "הממשלה הזאת היא הרעה ביותר שיכולנו לקבל, היא הביאה עלינו תקציב של צנע כדי לשרת את הטייקונים. הטעות הגדולה של המחאה הקודמת היא שלא דרשנו מהבכירים ללכת הביתה, ולכן לא לקחו את הציבור ברצינות. במחאה של 2013 הדרישה תהיה ברורה - לשלוח אותה ממשלה הביתה".

11 מתוך 11 |
הפגנה מול בית ראש הממשלה בקיסריהצילום: רמי שלוש
1 מתוך 11 |
עימות בהפגנה סמוך לביתו של יצחק תשובה
2 מתוך 11 |
עצור בהפגנה מול ביתו של יצחק תשובה ברמת פולג

מאות מפגינים התאספו מול בית איש העסקים יצחק תשובה ברמת פולג, והפגינו נגד הכוונה לייצא גז טבעי מישראל. המשטרה הציבה מחסומים מחוץ לביתו של תשובה כדי למנוע מהמפגינים להתקרב למקום. במהלך ההפגנה נעצרו שלושה בני אדם, ומפגינים אחרים קראו לשחרורם ולאחר מכן ניסו לחסום לזמן קצר את כביש החוף באזור מחלף פולג.

מול בית נתניהו בקיסריה התאספו עשרות בני אדם, שקראו "ביבי, גם אני עני", "אין עתיד עם ביבי ולפיד", ו-"במקום לעניים נותנים לעשירים, ממשלה של מושחתים". אחד המארגנים, ברוך אורן, אמר כי בכוונת הפעילים להגיע בכל שבוע לביתו של ראש הממשלה ולמחות על "תרבות הבזבוזים", לדבריהם, של ראש הממשלה.

"נפל לנו האסימון שאף אחד לא הפגין נגד ביבי בביתו", אמר אורן, "דילגו עליהם בזמן שהם המשיכו לייצר את סינדרום 'המיטה המעופפת', שזו השחיתות הכרונית והכביכול לגיטימית של ממשלת ישראל. אנחנו מבינים שצריכים לשלם על בית ראש הממשלה בירושלים, אבל למה בקיסריה? למה לשלם על הניקיון? הספר של שרה? שישלמו בעצמם ושהכסף יגיע לנכים, לניצולי שואה לאנשים נזקקים ולמערכת החינוך".

בירושלים הפגינו מאות בני אדם, שצעדו מגן הסוס לבית ראש הממשלה וקראו קריאות נגד ייצוא הגז וגזירות התקציב. בין המפגינים היו חברי הכנסת סתיו שפיר ואראל מרגלית (העבודה). "רק לחץ משמעותי, ברחובות ובכנסת, יצליח להעיר את ממשלת הפחדנים מהתקציב הארור שהכינה לנו", אמרה שפיר. "הגיע הזמן להעמיד את אזרחי ישראל בראש סדר העדיפויות. לא בעוד שנתיים, לא בקדנציה הבאה. עכשיו".

בבאר שבע צעדו כ-200 בני אדם במחאה על הגזירות. המפגינים יצאו משדרות רגר במרכז העיר, והניפו שלטים עליהם נכתב "הנגב דורש צדק חברתי" ו-"אין עתיד עם ביבי ולפיד".

בעמוד הפייסבוק של ההפגנה המרכזית הנערכת בתל אביב כתבו המארגנים מוקדם יותר, בין השאר: "נמאס לנו לשמוע על מיטות פאר של ראש הממשלה. נמאס לנו לשמוע הבטחות ולחטוף את הצינור. נמאס לנו שמשקרים לנו בפנים... ביום שבת הקרוב נפגש לצעוד ולצעוק ביחד כי נמאס".

ביום חמישי קיים שר האוצר לפיד וידאו צ'ט עם גולשי עמוד הפייסבוק שלו. במשך כ-40 דקות הקריא לפיד עשרות שאלות שהופנו אליו, השיב עליהן והציג דוגמאות. "הנה אני פה מולכם", אמר לפיד לצופים. "זאת לא תקופה קלה. לא למדינה ולא לאף אחד. אני אמשיך לדבר אתכם, כי זאת חלק מהפוליטיקה החדשה". הירידה החדה בפופולריות של לפיד, שבאה לידי ביטוי בסקרי דעת הקהל האחרונים, ניכרה היטב בשאלות שנשאל בצ'ט. הגולשים תהו אם אינו חש שבגד במצביעיו, מדוע לא התמקד בוועדים הגדולים ומדוע הוא פוגע דווקא במעמד הביניים. לפיד היה נחוש לשכנע שכל מעשיו מכוונים כדי להקל על מעמד הביניים, שהוא לא נסוג מחזון הפוליטיקה החדשה ושהקיצוץ החד הוא עניין זמני.

גם בשבת שעברה יצאו אלפי בני אדם להפגין נגד הגזירות הכלכליות. כ-10,000 איש השתתפו בתהלוכה שיצאה מכיכר הבימה, נעה ברחובות מרמורק, אבן גבירול, הנביאים, המלך ג'ורג', אלנבי והסתיימה בשדרות רוטשילד. במקביל, ברמת גן הפגינו 300 בני אדם מול ביתו של שר האנרגיה והמים סילבן שלום , במחאה על הכוונה לאשר ייצוא גז. המשתתפים חסמו את הרחוב והתעמתו עם שוטרים, ולפחות שני מפגינים נעצרו. כ-400 בני אדם צעדו בירושלים מגן הסוס אל כיכר פאריס, ובחיפה השתתפו כ-200 בני אדם בהפגנה במרכז חורב בעיר.

בהכנת הידיעה השתתפו יניב קובוביץ, גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג, חיים לוינסון, יניר יגנה וניר חסון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ