כתבי אישום נגד מורים המעורבים בהדלפת הבגרות במתמטיקה

השלושה, בהן חברת הוועדה המחברת את השאלון, מואשמים שבשל הדלפת השאלות לתלמידים הסבו למשרד החינוך נזקים מצטברים של כ-6 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרקליטות מחוז חיפה הגישה היום (ראשון) לבית משפט השלום בעיר כתבי אישום נגד שלושת המעורבים בפרשת הדלפת בחינות הבגרות במתמטיקה בקיץ 2010.

מכתב האישום עלה כי בסוף שנת 2009 מונתה רחל קדם (53), מורה למתמטיקה, כחברה בוועדה לעריכת שאלונים לבחינת בגרות במתמטיקה במועד קיץ תש"ע. הוועדה היתה אחראית על חיבור השאלונים בבחינת הבגרות במתמטיקה בכל רמות הלימוד ובשני מועדים. לאחר מינויה פנתה קדם לארז כהן (40), שהיה בעל חברה לכתיבת ספרי הכנה לבגרות ועסק בהכנת תלמידים לבחינות הבגרות במתמטיקה בבית הספר אנקורי בחיפה. היא סיפרה לו כי היא חברת הוועדה ואחראית על כתיבת שאלות לבחינות הבגרות במתמטיקה, וביקשה את עזרתו בחיבור השאלות לשאלונים, בניגוד להתחייבותה כלפי הוועדה.

כהן נעתר לבקשתה של קדם וסייע לה בחיבור השאלות. בהמשך העבירה קדם את השאלות שחיברה בסיועו של כהן לידי רכזת הוועדה. לאחר שהרכזת קיבלה לידיה את השאלות שהכינו כל חברי הועדה גובשה טיוטה סופית, בכתב יד, של השאלונים שירכיבו את בחינת הבגרות במועדים א' וב' בקיץ תש"ע. 

קדם פנתה שוב לכהן ומסרה לו את מקבץ השאלונים בכתב יד וביקשה ממנו לקבל את הערותיו לשאלונים. לאחר שכהן קבל את מקבץ השאלונים הוא סרק את השאלונים והפתרונות למחשבו האישי. מספר שבועות לפני מועד א' של בחינת הבגרות, סיפר כהן למכרו, המורה קיריל רוחוביץ (27), כי יש ברשותו את שאלות בחינת הבגרות במועד זה. הוא העביר אותן לרוחוביץ בדואר האלקטרוני כדי שיעביר את השאלונים לאחיו, תלמיד שעתיד היה להבחן בבחינת הבגרות במועד א', ולנבחנים אחרים שעמדו לגשת לבחינה, במטרה לסייע להם להעלות את הציונים במרמה.

רחל קדם לאחר חשיפת ההדלפה במאי 2010צילום: אמיל סלמן

לאחר שרוחוביץ קיבל את השאלונים הוא פנה לאדם נוסף בשם כפיר, העביר אליו את מקבץ השאלונים וביקש שיאתר עבורו תלמידים נוספים המעוניינים לקבל את שאלות בחינות הבגרות בתמורה לתשלום. 

ב-23 במאי 2010, לאחר הדפסת שאלוני בחינת הבגרות והעברתם לסניפי הדואר השונים, וטרם הפצתם לבתי הספר, נודע למשרד החינוך כי השאלות המופיעות בשאלון הודלפו. בעקבות זאת החליט משרד החינוך לאסוף את כל השאלונים שהופצו לסניפי הדואר ולהחזירם למדפיס הממשלתי. בנוסף נאלץ משרד החינוך להחליף את כל השאלונים של בחינת הבגרות, בכל הרמות, בשאלונים חדשים, להדפיס את השאלונים החדשים, ולהפיצם לסניפי הדואר ולבתי הספר. 

בכתב האישום נטען כי למשרד החינוך נגרמו הוצאות גבוהות, שהתבטאו בנזק ישיר של כ-4.4 מיליון שקל, ונזק עקיף שמשרד החינוך מעריך ב-1.5 מיליון שקל נוספים. לקדם מיוחסות עבירות של גילוי בהפרת חובה, הוצאת מסמך ממשמורת והפרת אמונים. לכהן מיוחסות עבירות הוצאת מסמך ממשמורת, קשירת קשר לביצוע עוון, סיוע לקבלת דבר במרמה, סיוע להפרת אמונים וסיוע לניסיון לקבל דבר במרמה. לרוחוביץ מיוחסות עבירות הוצאת מסמך ממשמורת, קשירת קשר לביצוע עוון, סיוע לקבלת דבר במרמה, שידול לקבלת דבר במרמה וסיוע לניסיון לקבל דבר במרמה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ