מהפכה ברבנות

בנט מקדם רפורמה שתקל על רישום נישואין

הרפורמה תביא לביטול החלוקה האזורית ברישום ותאפשר לזוגות לגשת לרב בכל אזור בו יחפצו. המטרה היא להביא לתחרות ולשפר את השירות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

"מהפכה ענקית", כך כינה היום (ראשון) השר לשירותי דת נפתלי בנט את הרפורמה שהציג לפתיחת אזורי הרישום לנישואין וביטולן של עשרות מועצות דתיות. בנט, וסגנו אלי בן דהן, הודיעו כי יקדמו את "חוק צוהר", או חוק מקביל, שיבטל את החלוקה האזורית ברישום לנישואין הנהוגה זה עשרות שנים. המשמעות היא הכנסת תחרות בין רבני ערים ובין מועצות דתיות אזוריות.

רישום נישואים בישראל נעשה לפי חלוקה אזורית. בני זוג יכולים להירשם לנישואים במועצה דתית מקומית אם לפחות אחד מהם הוא תושב יישוב בתחומי אותה מועצה. ההצעה להפוך את רישום הנישואין לארצי הועלתה – בידי חבר הכנסת לשעבר עתניאל שנלר (קדימה), וחברי הכנסת פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) וזאב אלקין (הליכוד) – בעקבות מקרים שבהם רבני ערים ורשמי נישואים סירבו על דעת עצמם לרשום מתגיירים והערימו קשיים גם על יהודים מלידה מסיבות שונות.

חוק צוהר עלה כבר בקדנציה הקודמת, ועבר בקריאה ראשונה, אבל הופל בלחץ ש"ס והרב הראשי שלמה עמאר. עם זאת, נאלץ אז מי שהיה השר לשירותי דת מטעם ש"ס יעקב מרגי להסדיר מעמד מיוחד לארגון רבני צהר כך שיוכל לרשום זוגות באופן על-אזורי ולהנפיק תעודות נישואין.

בנט וסגנו משיקים את הרפורמה במסיבת העיתונאים היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

סגן שר הדתות בן דהן מבקש להחזיר את ההצעה המקורית ולהכניס תחרות בין רבני הערים ובין המועצות הדתיות. "הכוונה היא שמהיום ואילך כל אחד יוכל להירשם לנישואין בכל מקום", אמר בן דהן. "זה אומר שאין יותר קהל שבוי למועצה דתית מסוימת. אלא כל מועצה דתית צריכה לעשות מאמץ לפתוח את שעריה בשעות שהן אינן שעות עבודה, אחרי צהריים, ערב, ימי שישי, לתת שירות טוב יותר, לגרום לכך שאנשים יוכלו להירשם לנישואין, לפחות להוריד את הטפסים דרך האינטרנט. לקחת אותם להגיע למשרדי המועצה הדתית בשעה שתתואם להם עם הטפסים המוכנים, יצטרכו לשהות זמן קצר יותר במשרדי המועצה הדתית ולא זמן רב כמו שהולך היום".

בנט ובן דהן הודיעו גם על רפורמה בצמצום מספר המועצות הדתיות מ-133 כיום, ל-80 בקירוב וכן שינוי דרך הבחירה למועצות הדתיות - בלשונו של בנט "ניתוק הפוליטיקה מהדת". הכוונה היא למינוי של ועדות איתור או מכרזים לבחירתם של ראשי מועצות דתיות, וזאת במקום הליך בחירה מסורבל על ידי נציגי שר הדתות, הרשות המקומית והרבנות המקומית.

"מיפינו את כל הנושאים השונים בתחום שירותי הדת. מה שאתם רואים עכשיו זה יריית הפתיחה", אמר בנט. "יש לנו עוד הרבה תחומים. אנחנו נדווח כל פעם כשזה קורה. נעבור לעוד היבטים שקשורים לאוכלוסייה הישראלית". לדבריו, "צריך להבין, שירותי הדת בישראל משרתים את כל הציבור הישראלי הם לא שייכים לדתיים לא שייכים לחרדים. הם שייכים לכל עם ישראל. זו ההסתכלות שלנו במהפכה הגדולה הזאת".

רבני צהר: "הרפורמה תקל על אזרחי ישראל"

בארגון רבני "צהר" בירכו על הרפורמה, וציינו כי פתיחת אזורי הרישום היא חלק מתכנית הארגון לרבנות הראשית. "יש לקוות כי יישום השלב הראשון בתכנית יוביל ליישומן של השלבים הבאים", נמסר מצהר. "הרפורמה שהוצגה היום תקל על אזרחי ישראל, ותוביל תחרות בין לשכות רישום הנישואים לטובת אזרחי ישראל". יצוין כי יו"ר הנהלת צהר הרב דוד סתיו מבקש להתמנות כרב הראשי האשכנזי.

עמותת "עתים", המסייעת לאנשים הנתקלים בקשיים מול שירותי הדת, בירכה אף היא על הרפורמה. "ההנחה לפיה רב עיר מכיר את בני עירו באופן אישי ולכן עליו לרשמם לנישואין הינה ארכאית ושגויה, והיא הובילה, במקרים רבים, לזלזול וחוסר שירותיות ביחס לקהל השבוי הבא להירשם לנישואין. ואולם, פתיחת אזורי הרישום אינה מספיקה. יש לאכוף את הוראות הדין בכל לשכות הרישום לנישואין ולא לאפשר מציאות בה חלק מרושמי הנישואין מתנערים מתפקידם ומפנים את ציבור העולים והגרים לחוקרי יהדות פרטיים או לרישום בלשכות אחרות". 

מנכ"ל התנועה הרפורמית הרב גלעד קריב כינה את הרפורמה "מתיחת פנים קוסמטית", ואמר כי "המהפכה היחידה שיכולה להביא מזור למשבר שירותי הדת בישראל הוא ביטול המונופול האורתודוקסי ומתן אפשרות בחירה אמתית לציבור היהודי בישראל בין קהילות, חוגים וזרמים שונים ביהדות". עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אמר כי "המונופול הוא המאיים על אחדותו של העם. הוא שמרחיק יהודים מלהתחתן כדת משה וישראל. חילונים שנשבעים אמונים לרבני צוהר צריכים ליטול קורה מבין עיניהם. המונופול האורתודוקסי אינו מוסרי גם כשהוא טובל ברטוריקה של אהבת ישראל".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) הביעה תקווה כי "זו הסנונית הראשונה המבשרת את תחילתו של שינוי מערכתי ,מקיף ומחויב המציאות הנדרש בשרותי הדת בישראל, ומקווה כי לא מדובר בהצהרות בלבד, ושכבר בקרוב נרגיש את השינוי בשטח. יש להמשיך ולפעול בנושאים רבים נוספים הדורשים שינוי כמו גיור, בתי הדין, כשרות ועוד על מנת להחזיר את היהדות לישראלים."

תנועת נאמני תורה ועבודה בירכה על הרפורמה, בנימוק שהדבר "יוביל ישירות לפתיחת שוק הנישואין לתחרות, ולפתרון בעיותיהם של המתגיירים". יחד עם זאת התנועה מתנגדת להפיכת ראשי המועצות הדתיות מנבחרי ציבור לממונים בידי השר, גם אם הדבר ייעשה על ידי ועדת איתור או מכרז. "יש בכך ריכוזיות פסולה והידוק המונופול של שירותי הדת בישראל", נמסר וצוין כי הדבר מנוגד להמלצות של ועדות ציבוריות שעסקו בנושא.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "אין במדינה מושג כזה שאזרח רוצה לסדר את ענייניו והוא יכול לעשות זאת מחוץ לאזור מגוריו. הנושא הרגיש של נישואין וגירושין חשוב לא פחות מתעודת זהות, דרכון או כל שינוי במעמדו האישי של האזרח שיש עליו חובה להגיע לאזור מגוריו". לדבריו, "המהלך של בנט, ימים ספורים לאחר שהצביע בממשלה על פגיעה אנושה ולא מידתית בתקציבי מוסדות התורה, כולל המוסדות שהוא מייצג - תפגע בשירות לאזרח. הוא רוצה להיראות נחמד, אך האמירה שלו שהמהלך הזה ישפיע פי שלושה מהמהפכה בנמלים - היא אמירה מגוחכת המעידה על חוסר הבנתו בתהליכים בסיסיים שקורים במדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ