ורד לי - צרובה
ורד לי

ארגוני הסיוע למען קורבנות סחר וזנות ולמען זכויות נשים חוששים כי יו"ר הוועדה למעמד האשה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), מתכננת להקפיא את פעילות ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות. הארגונים קוראים לחברת הכנסת לחדש את פעילות הוועדה באופן מיידי.

"מאז פיזורה של הכנסת הקודמת לפני תשעה חודשים לא התכנסה ועדת המשנה לסחר בנשים ובזנות ולעובדה זו יש השלכות מידיות המורגשות בשטח", מצהירות יוזמות הקריאה. "מאז חזרה הכנסת לפעול אין אוזן קשבת לפניות שלנו", אומרת ריטה חייקין, מיוזמות הפנייה, המנהלת פרויקט מאבק בזנות ובסחר בנשים בארגון "אשה לאשה - מרכז פמיניסטי חיפה".

"אני עובדת 11 שנה מול גורמים ממשלתיים ורגילה שכשנבחרת כנסת חדשה תוך שבועיים הוועדה לסחר בנשים כבר מתכנסת וממשיכה בפעילות שוטפת. מאז כניסתה של ח"כ עליזה לביא לתפקיד אין שום תגובה לפניות שלנו. הוועדה לסחר בנשים ובזנות לא התכנסה, היא למעשה הוקפאה, לא ברור מה יהיה עתידה ובאיזה מתכונת היא תמשיך לפעול ואם בכלל".

במכתב מדגישים ארגוני הסיוע לנשים בזנות וארגוני הנשים את החשיבות בעצמאותה של הוועדה לסחר בנשים. "אנחנו מזהים שיש מגמה של שאננות", מציינת חייקין. "יש מגמה לחשוב שהתופעה דעכה ואפשר לוותר על קיומה של ועדה ייעודית לנושא ולחשוב שאפשר לדבר על זה מעת לעת בדיונים כלליים של הוועדה למעמד האישה. אבל זה לא נושא שולי. יש אומנם ירידה בשנים האחרונות בתופעת הסחר בנשים בישראל ונטייה שגויה לחשוב שהתופעה לא קיימת, אבל התופעה רק שינתה את פנייה. אנחנו רואים תופעה של 'כלות בהזמנה', תופעת זנות וסחר בנשים פלסטיניות, סחר למטרות ניצול מיני בקרב יוצאות אפריקה ועוד. אנחנו דורשות שהוועדה שכיום למעשה הוקפאה ואינה מתכנסת תמשיך את פעילותה באותה מתכונת".

ח"כ עליזה לביאצילום: מיכל פתאל

הוועדה לסחר בנשים הוקמה לראשונה בכנסת ה- 15 ב-13 ביוני בשנת 2000 במתכונת של ועדת חקירה פרלמנטרית בראשותה של חברת הכנסת ח"כ זהבה גלאון (מרצ). היא הוקמה בשנים בהן הפכה ישראל לאחת ממדינות היעד העיקריות של סחר בנשים. מיקומה של ישראל בדירוג הבינלאומי בסחר בנשים היה בשפל ולחץ בינלאומי הופעל לצד איומים בסנקציות כלכליות על מנת שישראל תחל להתמודד עם התופעה. הוועדה המשיכה לפעול במתכונת זו גם בכנסת ה-16 וסיימה את עבודתה כוועדת חקירה ב-31 בדצמבר 2004. בראשון בינואר 2005 היא הוקמה הוועדה מחדש כוועדת משנה הפועלת במסגרת הוועדה לקידום מעמד האישה. בין הישגיה הבולטים של: חקיקת סעיף 203 א' לחוק העונשין שעל פיו הושת מאסר של 16 שנה על המוכר או קונה אדם להעסקתו בזנות או המתווך למכירה. בנוסף, הנשים הנסחרות הוכרו לראשונה כקורבנות סחר ולא כעברייניות. 

בשנת 2012 על פי הדו"ח השנתי של משרד החוץ האמריקאי למאבק בסחר בבני אדם, עברה לראשונה ישראל לרשימת המדינות שנלחמות בסחר בנשים, והיא נתפשת כעת כמדינה המשקיעה מאמצים במיגור הסחר בבני אדם. "הוועדה תרמה רבות למיגור התופעה", מציינת חייקין. "ההישג הזה נרכש כתוצאה מעבודה קשה ושיטתית של גורמים ממשלתיים שעבדו בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בחסות הוועדה. אם הוועדה לא תחזור לפעול במתכונת דומה, כוועדה עצמאית, ישראל תהיה חשופה לביקורת בינלאומית והיא עלולה לסכן את ההישג אליו הגיעה". 

ח"כ עליזה לביא מסרה בתגובה כי "עד לפניית עיתון "הארץ" לא התקבלה בלשכתי שום פנייה מארגוני הסיוע בנושא. אם אכן היו הארגונים פונים הם היו מגלים שהם מתפרצים לדלת פתוחה. טרם חלף חודש מאז החלה הוועדה למעמד האישה לעבוד באופן רשמי, ואחד הנושאים המרכזיים ביותר בהם עוסקת הוועדה הוא נושא הסחר בנשים וזנות. הסיור הראשון שקיימה הועדה היה למטה מחוז ת"א של המשטרה על מנת לבחון את הנושא מקרוב, התקיימו פגישות עם גורמים מקצועיים, נקבעה חפיפה עם אורית זוארץ שריכזה את הנושא בכנסת הקודמת, מחרתיים תתקיים ישיבה מיוחדת עם עו"ד מירב שמואלי, שמרכזת את הנושא מטעם משרד המשפטים, ובשבוע הבא נקבע דיון מיוחד בוועדה אליו מוזמנים כל הגורמים הנוגעים בדבר. באם היו ארגוני הסיוע פונים לוועדה, הם היו מעודכנים, לוקחים חלק מרכזי בפעילות בנושא, ומסייעים בידי ניסיונם בגיבוש החלטה באיזו מתכונת רצוי לטפל בנושא, אך לצערי לא הגיע כל פנייה שכזו". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ