הרבנים החרדים-לאומיים מקשיחים עמדות נגד בנט

בעקבות תמיכתו של יו"ר הבית היהודי בחוק שטרן, המציע להרחיב את הגוף הבוחר וייצוג משמעותי של נשים בו, מאיימים הרבנים בהחרמת הבחירות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

מעמיק השסע בציונות הדתית סביב הבחירות המתקרבות לרבנות הראשית. קבוצת רבנים מובילים מהאגף השמרני התכנסו אתמול (ראשון) בירושלים ואיימו להחרים את הבחירות לרבנות אם תאושר הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) להרחבת הגוף הבוחר את הרבנים. הכינוס נקבע כמחאה על החלטת הבית היהודי לתמוך בהצעת החוק שעשויה להכריע את הבחירות לרבנות בניגוד לדעת השמרנים.

הגוף הבוחר – שכיום מונה 150 איש – אמור להתכנס ביולי הקרוב כדי לבחור שני רבנים ראשיים לקדנציה בת עשר שנים. על הפרק נמצא לכאורה דיל שנרקם בין הבית היהודי לש"ס לבחירתם של הרבנים שלמה עמאר הספרדי-חרדי ויעקב אריאל האשכנזי-דתי-לאומי. אלא שאם יאושר חוק שטרן, אפשר שהדיל יתבטל מאליו.

חוק שטרן, בנוסח המצומצם שלו, הזוכה לתמיכת הבית היהודי על אפם ועל חמתם של חלק מהרבנים, קובע הרחבה של הגוף הבוחר וייצוג משמעותי של נשים בו. אם יאושר, גדלים סיכויי הבחירה של יו"ר הנהלת רבני צהר, הרב דוד סתיו, לתפקיד הרב הראשי האשכנזי. סתיו מעורר עליו בחודשים האחרונים אופוזיציה לוחמת של הרבנים השמרנים, הטוענים כי הוא פשרן מדי. בנט ממלא פיו מים במחלוקת. הוא תומך בסתיו, אבל לפי שעה נאלץ ליישר קו עם דיל עמאר-אריאל שנכפה עליו מצד רבנים ומצד גורמים במפלגתו. בנט, ושותפיו הדתיים לאומיים בקואליציה (גם ביש עתיד ובתנועה), מקווים למצוא מוצא מהדיל הזה, למשל חוק שטרן.

צילום: אמיל סלמן

בכינוס שהיה שלשום לא הוזכרו בשמותיהם סתיו ובנט, אבל החצים כוונו נגדם. הרב איתן אייזמן, העומד בראש מוסדות חינוך באגף החרד"לי, אמר ביחס לבנט: "אני קורא מעל במה זו לכל מי שאחראי היום בפוליטיקה המעשית, שחלקם שלוחינו ששלחנו אותם לעבוד בקודש, תרפו ידיכים מהרבנות הראשית. אל תהינו ואל תגעו בקדושים. אנחנו נדאג שהרבנים ייבחרו כפי שהם אמורים להיבחר".

הרב מיכה הלוי, רבה של פתח תקווה, אמר בכינוס כי "הרבנים הנמצאים כאן מתבקשים לחתום על אותה קריאה לא לבחור ולא להיבחר אם יהיה שינוי הכי מינימלי בגוף הבוחר", ואילו רבה של רחובות הרב שמחה הכהן קוק, משושלת הרבנים הוותיקה, ניצל את ההזדמנות כדי לצאת גם נגד הדיל עמאר-אריאל: "מה זה דיל? אני לא יודע, לא שמעתי על זה מימי", אמר. "אני כבר 40 שנה ברבנות, אבא עליו השלום היה ברבנות, הסבא היה ברבנות. דיל לא ידעו מה שזה". לדבריו, "כל מי שנבחר בדילים הוא לא רב, הוא לא רב הוא לא יכול להיות רב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ