המל"ג נדרשה להציג נוהלי טיפול אחידים בהטרדות מיניות

הוועדה למעמד האשה וועדת החינוך של הכנסת דרשו להציג את הנהלים הנוגעים למוסדות האקדמים בתוך שלושה חודשים

ירדן סקופ
כתבת החינוך של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ
כתבת החינוך של "הארץ"

ועדת החינוך של הכנסת קיימה היום (שלישי) דיון משותף עם הוועדה למעמד האשה, על ההטרדות המיניות במוסדות האקדמיים, תופעה שמבקר המדינה דן בה בהרחבה בדו"ח האחרון שפרסם לפני כשבועיים. בישיבה הורו הוועדות למל"ג להציג, בתוך שלושה חודשים, נהלים לטיפול בהטרדות מיניות, שיחייבו את כלל המוסדות האקדמיים.

בהתאחדות הסטודנטים עוסקים בהטרדות המיניות במוסדות האקדמיים תקופה ארוכה. יו"ר ההתאחדות, אורי רשטיק, כבר נפגש עם נציגי המל"ג בדצמבר האחרון וביקש מהם לפרסם במוסדות נתונים על מספר התלונות, סוגן וכיצד טופלו. במל"ג אמרו שהחוק אינו מאפשר להם לפרסם מידע בעניין.

בעקבות החלטת הוועדה למעמד האשה לפני שנתיים, החליטה התאחדות הסטודנטים לנסח בעצמה תקנון אחיד בנושא, בשיתוף עם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית. התקנון הוגש לפני כשבוע למל"ג. לדברי חברים בהתאחדות, המל"ג רוצה לקבוע עקרונות כלליים ויש סימן שאלה גדול בעניין אכיפת התקנון.

בדו"ח מבקר המדינה מלפני שבועיים נכתב כי מל"ג "לא גיבשה מדיניות בסוגיה, לא ביקשה דיווח מסודר מהמוסדות ולא קבעה קווים מנחים לפעולותיהם". המבקר הורה למל"ג "להידרש בהקדם לנושא, לקבל מהמוסדות דרך שגרה נתונים על תלונות שהתקבלו אצלם ולבחון את כל התקנונים שקבעו המוסדות ואת דרכי הטיפול שלהם בתלונות".

הפגנת הסטודנטים נגד טיוח התלונות באוניברסיטת תל אביבצילום: אלון רון

לדברי רשטיק, "ההתאחדות רוצה שהמל"ג תשתמש ביכולות הרגולטריות שלה כדי לאכוף את התקנון, והמל"ג אומרת שהיא לא יכולה לאכוף אותו. מדובר בהטרדה מינית בחסות החופש האקדמי. המל"ג היא הרגולטור של המערכת ואם התגלו כשלים במערכת ראוי שהרגולטור יתקן תקנות, וידאג לאכוף אותן. ברגע שנתלים בחופש האקדמי נותנים חסות להטרדות מיניות".

בדיון אתמול אמר אבי לב, עוזר מנכ"לית המל"ג, כי "היתה מחלוקת על הדרך שצריך לטפל בהטרדות. מה תפקיד המל"ג בשמירה על עצמאות המוסדות האקדמיים? ובשאלה אם תקנון אחיד לכל המוסדות יפעל בצורה יעילה. המכללות בנויות אחרת מהאוניברסיטאות – האם דבר כללי לכולם יפתור את הבעיה?".

מסקר שעשתה התאחדות הסטודנטים, ושהוצג בדיון, עולה כי 17.9% מהסטודנטים דיווחו שחוו הטרדה מינית של מרצה, מתרגל או סטודנט אחר, ורק 5% מהמתלוננים פנו לממונה במוסד שבו הם לומדים. על פי נתוני הסקר, 75% מהסטודנטים לא התלוננו.

יו"ר הוועדה, ח"כ עמרם מצנע, אמר כי "ועדת החינוך רואה בחומרה את חוסר התקנות הברורות והאחידות של המל"ג כלפי המוסדות להשכלה גבוהה. יחד עם הוועדה לקידום מעמד האשה, הבענו בדיון התנגדות לכך שעד כה לא נעשה דבר בעניין והצבנו יעד למציאת פתרון.  נקבע דיון משותף נוסף לעוד שלושה חודשים, אז יצטרך המל"ג להציג לוועדות את התקנות המחייבות, שיתוקנו בתיאום עם התאחדות הסטודנטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ