מתעניינים יותר בביולוגיה, פחות בכימיה ובפיזיקה

בעשור האחרון חלה ירידה במספר שעות ההוראה במקצועות בחינוך הממלכתי היהודי. ביולוגיה הוא המקצוע הפופולארי ביותר מבין המקצועות המדעיים

ירדן סקופ, כתבת החינוך של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
ירדן סקופ, כתבת החינוך של "הארץ"

תלמידי ישראל מעדיפים ללמוד ביולוגיה על פני כימיה ופיזיקה, כך עולה מדו”ח הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ”ס) שפורסם אתמול, ועוסק בהוראת המקצועות המדעיים בבתי הספר בין 1996 ל-2012.

בעשור האחרון חלה ירידה במספר שעות ההוראה בכימיה ובפיזיקה בחינוך הממלכתי היהודי. כמו כן, חלה ירידה במספר בתי הספר שבהם לומדים את מקצוע הכימיה. לעומת זאת, בחינוך הממלכתי־ערבי חלה עלייה בשעות ההוראה במקצועות אלה. שיעור בתי הספר המלמדים ביולוגיה נמצא במגמת עלייה בכל חלקי האוכלוסייה, וייתכן שהגידול בהוראת הביולוגיה בא על חשבון המקצועות המדעיים האחרים.

עוד עולה מהנתונים כי מספר שעות ההוראה במתמטיקה גדל באופן ניכר בין 1996 ל-2012, סך שעות ההוראה בחטיבה העליונה עלה פי 2. עוד מתברר כי שיעור המורים בגיל 53 ומעלה במקצועות המדעיים נמצא במגמת עלייה. שיעור המורים העולים במקצועות המדעיים נע בין 22% ל-31% והוא גבוה ביחס לשיעורם בכלל מקצועות החטיבה העליונה, העומד על 10%. נתונים אלה מצביעים על מחסור במורים מקומיים שהוכשרו בישראל להוראת המקצועות הללו.

בחינוך הממלכתי־יהודי, ממוצע שעות לתלמיד בכימיה ירד ב-34% בשנים 2012-1996, בחינוך הממלכתי־דתי הממוצע ירד ב-62%. בחינוך החילוני שיעור בתי ספר המלמדים כימיה ירד ל-51% ובחינוך הממלכתי דתי שיעור התיכונים המלמדים כימיה ירד מ-43% ל-16%. שיעור התיכונים המלמדים פיזיקה בחינוך הממלכתי עומד על כ-70%-65% בשנים
שנבדקו. בחינוך הממלכתי־דתי, הנתון עומד על כ-55%-50% אחוזים ובחינוך הערבי כ-80%-70% אחוזים.

על פי נתוני סקר שנערך בשנת הלימודים תשע”ב (2012), נמצא כי מקצוע הביולוגיה הוא הפופולארי ביותר מבין המקצועות המדעיים. אחוז התלמידים הלומדים את המקצועות המדעיים בכיתות י”ב גבוה בחינוך הערבי מאשר בחינוך העברי.

בעשרים שנה האחרונות חלה עלייה הדרגתית בגיל המורים במקצועות המדעיים בפרט ובחטיבה העליונה בכלל. בחינוך הממלכתי־עברי אחוז מורי הכימיה שגילם מעל 53 הסתכם במחצית בשנת 2012. בביולוגיה, הגיל הממוצע של המורים הוא 48. נתון זה עלול להצביע על מחסור צפוי במורים במקצועות אלה, כאשר המורים הוותיקים יפרשו לגמלאות.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ