עובדי הוט בבאר שבע מאשימים: "החברה הטילה עלינו מצור כדי לפגוע בהתארגנות"

לדבריהם, החברה הציבה מאבטחים ולא אפשרה להם לצאת מהמבנה. בית הדין פסק כי הוט צריכה לתת לעובדים שבוע להחליט אם ירצו להיות עובדי קבלן

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

עליית מדרגה במאבק בין חברת הכבלים הוט והתארגנות העובדים בחברה: עובדי מוקד החברה בבאר שבע, בו נמצאת ליבת התארגנות העובדים, טוענים כי נאסרה כניסתם של חלק מהעובדים שהגיעו שלא בשעות המשמרת, וכמו כן, לא הורשו לצאת כלל מהבניין במהלך שעות העבודה. זאת לאחר הפגנה שנערכה שם אתמול, כשבוע אחרי שמטה החברה בנשר הועבר לחברת מיקור חוץ, מהלך שהוגדר על ידי אנשי ארגון "כוח לעובדים" כצעד שמטרתו לשבור את הועד החדש.

ה' מהמוקד הטכני בבאר שבע הגדירה את מה שקרה הבוקר (רביעי) כ"מצור". "כשהגעתי, קיבלו את פניי כמה ניידות משטרה לצד עובדי חברת האבטחה 'רשת בטחון'", סיפרה. "המקום נראה כמו זירת רצח. אמרו לעובדים שאסור לצאת באמצע המשמרת, אפילו לקנות סיגריות ואם נצא, המשמרת נגמרת. האח הגדול עשו לנו שם". ה' סירבה למסור את שמה כי היא חוששת שהחברה תפגע בה.

ודים בליה, פעיל בהתארגנות, סיפר שהגיע למטה בבאר שבע כדי לחזור ללקוחות מחוץ לשעות המשמרת וכך לזכות לבונוסים. לדבריו, השומרים החזיקו רשימות ולא הכניסו את הפעילים בוועד. הוא סיפר שלעובד אחר שאינו פעיל בהתארגנות והגיע מאותה סיבה הותר להיכנס מיד אחריו. בליה מגדיר את סיוע המשטרה לחברה נגד ההתארגנות כ"דבר חמור מאוד" ומספר שלמקום הגיעו לא פחות משלוש ניידות משטרה מחוזקות בשתי ניידות פיקוח עירוני. "הביאו את כל חמש הניידות כדי לפנות את שולחן ההחתמה, בגלל שהייתה אתמול הפגנה. הם אמרו שהצבת השולחן מהווה איום, למרות שהיינו רק שלושה אנשים, הרבה מתחת לחמישים, המספר המינימלי הדורש אישור. היו הרבה יותר שוטרים מעובדים. אז קיפלנו את השולחן ונעמדנו. הם עזבו רק אחרי שעה וחצי".

החתמת עובדים המצטרפים לוועד עובדי הוט, בבניין החברה בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

"לא נתקלתי בדבר כזה", קובע יניב בר-אילן, דובר כוח לעובדים. "אי הכנסת עובדים שרצו לתת מענה ללקוחות והבטיחו שישובו אליהם היא פגיעה בשם הטוב של החברה. למה לא נותנים לעובדים לצאת להתרענן? אתה לא בכלא, אלא עובד". ח"כ דב חנין פנה למשטרת באר שבע "בדרישה למנוע מהנהלת הוט להמשיך ולכלוא את עובדי הוט בתוך בניין החברה". לדבריו, "מצער שיש מעסיקים שלא הפנימו את זכותם של עובדים להתאגד ומוכנים אפילו לכלוא עובדים במקום העבודה".

ממשטרת באר שבע נמסר בתגובה כי הניידות הגיעו כדי למנוע התארגנות נוספת: "זה המשך מהאירוע שהיה יום קודם, בו היתה הפגנה בלתי חוקית עם מעל 50 מפגינים". כשנשאלו מדוע פונה דוכן ההחתמה אף שהיה מחוץ לשטח החברה אמרו במשטרה כי "לא הייתה כל התנגדות להחתמה".

מהוט נמסר בתגובה: "השמועות חסרות שחר. העובדות הן שאתמול התפרצו נציגי 'כוח לעובדים' למוקד החברה ושיבשו את השירות. כדי להימנע מהתפרצות נוספת, הוחלט לאפשר כניסה רק לעובדים שהגיעו למשמרת. אין כל מניעה לצאת ממוקד החברה".

מטה הוט בבאר שבע, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

הבוקר ניתנה פסיקה של בית הדין לעבודה לפיה חברת הוט לא תוכל לכפות על העובדים להחליט תוך כמה שעות אם יעברו להיות עובדי קבלן ותינתן לעובדים שהות של שבוע להחליט, וכן זכות לקבל את חוזה ההעסקה החדש לעיון. כמו כן, לעובדים בנשר ובחיפה שחתמו השבוע על מעבר לחברות קבלן ניתנה אפשרות של שבוע להתחרט. "זו תחושת נצחון", אממר נתן קביליס, היו"ר הזמני של הועד: "כל טענות החברה נדחו. התנהגותה הבריונית של החברה לא מקובלת על ידי בית הדין. כוחה של ההתאגדות ניצח. בית הדין לנו נתן רוח גבית". גם בהוט בירכו על הפסיקה של השופטת עידית איצקוביץ': "אנו שמחים כי אושרה עמדתנו לפיה אין מניעה להמשיך את העברת חלק ממערך השירות לחברות חיצוניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ