הפרדה בסופרלנד: ימים לתלמידים יהודים וימים לערבים

מורה מבית ספר ערבי ביפו ביקש להזמין כרטיסים עבור תלמידיו, אך נאמר לו כי אין מקום. כשהתקשר שוב והזדהה בשם יהודי, היו תאריכים פנויים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים108
אילן ליאור
אילן ליאור

מורה בחטיבת ביניים ביפו חשף מדיניות של הפרדה בין יהודים לערבים בפארק השעשועים "סופרלנד" בראשון לציון. בעקבות פרסום המקרה ברשת האינטרנט ובכלי התקשורת, פנתה אמש שרת המשפטים, ציפי לבני, ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וביקשה לבדוק אם הפארק הפלה תלמידים ערבים.

חאלד שקרא, מחנך כיתה ז' בבית הספר אג'יאל, התקשר ביום שלישי בצהריים לסופרלנד במטרה להזמין כרטיסים לתלמידיו ליום כיף בסוף שנת הלימודים. הוא מספר כי נציגת הסופרלנד הציעה לו שלושה ימים אפשריים – 19-17 ביוני. שקרא ביקש להזמין כרטיסים ל-25 תלמידי כיתתו ל-18 ביוני. על מנת לאשר את ההזמנה, ביקשה הנציגה את פרטי בית הספר.

לדבריו, כאשר שמעה את השם אג'יאל הבינה כי זה בית ספר ערבי ולפתע העבירה את השיחה להמתנה. לאחר מכן, נציגה אחרת שוחחה עמו ואמרה כין אין מקומות בתאריכים שהוצעו לו. בחלוף כמה דקות התקשר והציג עצמו בתור אייל, המתעניין בשם עמותה יהודית, ונציגת הסופרלנד הציעה לו שוב את אותם התאריכים, שרק רגע קודם לכן נאמר לו כי אינם פנויים. בסופרלנד הסבירו אתמול בתגובה כי הפארק מקבל בתי ספר יהודים בימים נפרדים מבתי ספר ערבים.

הסופרלנד בראשון לציוןצילום: טל כהן

שקרא העלה אתמול לדף הפייסבוק שלו מכתב המתאר את השתלשלות העניינים ואת תחושותיו הקשות בעקבות השיחה. "אירוע על רקע לאומני גזעני ומחריד נוסף אני חווה על בשרי ונפשי והפעם השקט השוכן בתוכי זועק החוצה בכל הכוחות. כיצד אוכל למגר את זעמי והמרירות הקשה שאני חווה ברגע זה?", כתב במכתבו.

שקרא תיאר את הרגע בו גילתה נציגת הסופרלנד את שם בית הספר: "לא מובן לי אם האות ג' הפריעה לה או העיר יפו היא זו שהטרידה אותה אך ברגע קל של פיכחות הבנתי את מחשבתה, נבהלתי ומיד בלמתי בחוזקה. תגובתה הייתה 'עוד רגע אדוני!' ומיד השמיעה לי מנגינת המתנה אופיינית. לא אוכל לתאר במלים את תחושותיי ואת מחשבותיי באותו רגע, אולם משום-מה הבעות פני תלמידיי התרוצצו לי בראש".

בהמשך כתב שקרא כי "השלום בין שני העמים הינו משאת נפשו של כל ערבי", והוסיף, "תלמידיי היקרים, אני מתנצל מראש! אין לי שמץ של מושג מה תהיה תגובתכם אך באמת השתדלתי. בזמן ששנה שלמה ניסיתי להנחיל לכם ערכים אנושיים שבראשיתם היא קבלת האחר, המציאות בחוץ אומרת אחרת".

שרת המשפטים, ציפי לבני, פנתה אמש ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וביקשה לבדוק אם הפארק הפלה תלמידים ערבים. "האירוע הזה המיוחס לסופרלנד, אם אכן העובדות בו נכונות, מהווה סימפטום חמור של דמוקרטיה חולה וצריך לטפל בכל תופעה כזו בחומרה", אמרה לבני. 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) פנתה אמש לשר החינוך, שי פירון, בבקשה להורות על ביטול ימי כיף לבתי ספר בסופרלנד. "מדובר באחד ממקרי האפליה החמורים ביותר שישראל ידעה בשנים האחרונות. אקט זה אינו רק הפרה בוטה של חוק איסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, אלא הוא תסמין של חברה גזענית, שרחוקה אלפי שנות אור מהחזון של מגילת העצמאות".

בית הספר אג'יאל ביפו כולל חטיבת ביניים ותיכון ומיועד לתלמידים דוברי ערבית. "התחושה היא תחושה של בושה. זו הפרדה על רקע גזעני, הפרדה לא מקובלת", אמר אמש מנהל בית הספר, ג'לאל טוחי. "יש לי בבית הספר מורים יהודים, מורים מוסלמים, נוצרים ואפילו דרוזים. ככה אני מחנך, ככה אנחנו רואים את העתיד של המדינה הזאת ושל העיר הזאת. אני ביקשתי מהמורה לא לעבור על זה בשתיקה כי נמאס מההפרדה הזאת ומההתייחסות הגזענית. אני רוצה לשדר לתלמידים שצריך להילחם על הזכויות, לא לוותר".

הנהלת הסופרלנד מסרה אתמול בתגובה לאתר "וואלה": "אנו פותחים את שערי הלונה פארק לכל עם ישראל ולכל הקהלים במשך כל ימות השנה. כל אחד יכול לקנות כרטיס כשהאתר פתוח לקהל הרחב, גם ישירות בקופה וגם דרך ועדים ומבצעים שונים. לעומת זאת, בחודש יוני אנו פותחים את האתר לאירועים סגורים שמוזמנים על ידי בתי ספר למסיבות סוף שנה. בתי הספר מכתיבים לנו אילו בתי ספר ייכנסו לאירוע. ישנן הזמנות לימים סגורים של בתי ספר יהודיים. ישנן הזמנות לימים סגורים של בתי ספר ערביים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ