לאחר 10 סיבובי כליאה: צה"ל החליט לשחרר את סרבן הגיוס נתן בלנק

בלנק בן ה-20 התעקש שיגדירו אותו סרבן מצפוני וסירב לחמוק משירות בהורדת פרופיל או ביקור אצל הקב"ן. אתמול הופיע שוב מול ועדת אי-ההתאמה

דליה קרפל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דליה קרפל

סרבן הגיוס נתן בלנק התבשר הבוקר (חמישי) כי לאחר 10 סיבובי כליאה, הוחלט לשחררו משירות צבאי בשל אי-התאמה. הוא ייצא לחופשי בתום סיבוב הכליאה הנוכחי, ביום חמישי הבא, לאחר 177 ימי מאסר בכלא 6.

בלנק בן ה-20 התעקש להגדיר את עצמו כסרבן מצפוני וסירב לחמוק משירות בהורדת פרופיל או ביקור אצל הקב"ן. הוא הצהיר מיומו הראשון בבסיס הקליטה והמיון על רצונו בשירות אזרחי מלא, אך בקשתו נדחתה. על סירובו נשפט שוב ושוב למאסר בכלא 6.

"אני לא הולך לעשות הצגות ואין טעם שאבקש פטור על רקע נפשי, כי אני יודע שהנפש שלי בסדר גמור", אמר בשיחה טלפונית עם "הארץ" מכלא שש, חודשיים לאחר שנאסר, שבה העריך כי הצבא מקווה להתיש אותו במאסרים חוזרים עד שיוותר ויסכים להתחייל, אך ציין כי אין בכוונתו לוותר.

הפגנה בקריאה לשחרורו של בלנקצילום: תומר אפלבאום

אתמול הופיע בפעם השנייה בפני ועדת אי-ההתאמה ושטח שוב את עמדתו כסרבן מצפון המבקש שירות אזרחי במד"א. ואולם, בניגוד לפעם הקודמת, כעת המליצה הוועדה על שחרורו מצה"ל. הבוקר הוא זומן למשרדה של קצינת הגחל"ת (גיבוש תוכנית חזרה לשירות תקין) בכלא 6, שעדכנה אותו כי מפקד מיטב (מפקדת בסיס הקליטה והמיון) קיבל את המלצת ועדת אי-ההתאמה והחליט לשחררו.

לאחרונה התגברה המחאה נגד מאסרו הממושך. ביום שלישי שעבר הפגינו עשרות אזרחים מול משרדי הממשלה בתל אביב בקריאה לשחררו. כמה ימים לפני כן שלחו עשרות אנשי אקדמיה מכתב אל הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, שבו דרשו את שחרור בלנק, בטענה כי ענישתו בלתי-מידתית.

מדובר צה"ל נמסר כי "טוראי נתן בלנק הובא אתמול לדיון בפני ועדת אי התאמה לשירות. לאחר הדיון המליצה הוועדה בפני מפקד מיטב לשחרר את החייל מסיבת אי התאמה לשירות, זאת בין השאר על רקע חוסר הסתגלות למערכת והתרשמותה הבלתי אמצעית של הוועדה מן החייל."

כתבה נרחבת על בלנק תופיע מחר ב"מוסף הארץ". עוד ב"הארץ" על פרשת נתן בלנק: עמירה הס על החוויות שיפסיד סרבן הכיבוש בישיבתו בכלאדן אלמגור על הקשר בין נתן בלנק לנתן אלתרמן | אורי משגב מגדיר את בלנק "הילד של כולנו" | אייל גרוס תוהה איזה מצפון שווה יותר | ואלון עידן על תגובת דובר צה"ל לפרשה

מה דעתכם? צריך היה לכלוא אותו ל-177 יום? האם צריך היה לשחררו מצה"ל?

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ