הסופרלנד: נבחן מחדש ההפרדה בין בתי ספר יהודים וערבים

בעקבות הביקורת הציבורית, הודיעה הנהלת פארק השעשועים כי ההפרדה נקבעה לבקשת מנהלי בתי ספר יהודים וערבים כאחד, אך הדבר יישקל שוב

בעקבות הביקורת הציבורית, הודיעה הבוקר (חמישי) הנהלת הסופרלנד כי תבחן מחדש את מדיניות ההפרדה בין בתי ספר יהודים וערבים. במכתב שפרסמה, ציינה הנהלת פארק השעשועים כי הבקשה לקיים ימים נפרדים היתה של מנהלי בתי הספר, יהודים וערבים כאחד, אך הוסיפה כי בימים הקרובים תיערך בדיקה מחודשת של החלטתם להיענות לבקשות אלו. 

במקביל, נודע כי ועדת החינוך של הכנסת תתכנס ביום השני הקרוב לדיון בנושא. יושב ראש הוועדה, ח"כ עמרם מצנע (התנועה), קרא לשר החינוך, שי פירון (יש עתיד) למנוע מבתי ספר לשלוח את תלמידיהם לפארק השעשועים. פירון עצמו הודיע כי שוחח הבוקר עם המורה שחשף את הפרשה, ואמר כי הוא "מזועזע מתופעות חמורות מעין אלה ומקווה שזו הפעם האחרונה שתחווה אפליה מכל סוג".

אתמול חשף חאלד שקרא, מורה בבית ספר ערבי ביפו, כי הסופרלנד סירב לאפשר לו להזמין כרטיסים לתלמידי כיתתו ליום כיף לסוף שנת הלימודים. נציגת פארק השעשועים טענה בשיחה עמו כי אין מקום. אולם, כאשר התקשר שוב בחלוף דקות ספורות והציג עצמו בשם יהודי, הציעה לו את אותם התאריכים שאליהם לא אפשרה לו להזמין כרטיסים רגע קודם לכן. הוא העלה אתמול לדף הפייסבוק שלו תיאור של השתלשלות האירועים ותחושותיו הקשות בעקבותיהם.

מתחם הסופרלנד בראשון לציוןצילום: טל כהן

הפרסום גרר תגובות רבות, בטענה לגזענות, מצד פוליטיקאים רבים וכן מטעם עמותות שונות. בתגובה פרסמה הבוקר הנהלת הפארק הודעה בה הסבירה את הנסיבות. "בחודש יוני, בתי ספר שונים מבקשים לערוך בסופרלנד אירועים לרגל סיום שנת הלימודים. הנהלת הסופרלנד קיבלה בקשות של בתי ספר יהודים וערביים כאחד, לקיים את האירועים בימים נפרדים. בקשות אלה הגיעו נוכח העובדה שמדובר בקהל של תלמידי תיכון וחטיבות ביניים, באירועי 'סוף שנה' קבוצתיים, דבר שהוביל למתח ואלימות בין קבוצות תלמידים שונות ממגזרים שונים. מדובר בפארק שעשועים ויש חשיבות מיוחדת לשמירה על הסדר ולמניעת אירועי אלימות בפארק".

"לכן, הנהלת הסופרלנד התחשבה בבקשות שקיבלה, ובחודש יוני 2013 נקבעו כמה ימים בודדים נפרדים לבתי ספר ממגזרים שונים". כך למשל, צוין "רק אתמול התקבלו שתי הזמנות מבתי ספר ערביים, בהן התבקשנו באופן מיוחד כי האירוע יהיה סגור לבתי ספר ערביים בלבד, ללא בתי ספר מהמגזר היהודי. בקשות דומות הגיעו גם מהמגזר היהודי". עם זאת, ציינו כי "הנהלת הסופרלנד רגישה מאוד לרצונם ולתחושותיהם של כל המבקרים. לכן, תיערך בימים הקרובים בדיקה מחודשת של ההחלטה להיענות לבקשות בתי הספר לקיים ימים נפרדים".

עמותות וארגונים שונים הגיבו בחריפות. תנועת השומר הצעיר הודיעה כי אלפי חניכיה לא יגיעו לסופרלנד במהלך קייטנות הקיץ. "גזענות היא דבר נפשע וחולה שחייב להפסיק להוביל את השיח הציבורי בישראל, במידה והנהלת הסופרלנד תבצע תחקיר ראוי ותטפל באחראים להתנהגות המביכה נשקול את חזרתנו לשיתוף פעולה עמה", מסרה התנועה. ארגון יוזמות קרן אברהם, המפעיל מיזם חינוכי יהודי-ערבי, מסר בתגובה כי "חשוב שמשרד החינוך יעביר מסר חד-משמעי לפיו לא תתקיים כל פעילות עם גופים שמקיימים הפרדה גזעית בין תלמידים יהודים לתלמידים ערבים".

בשעות אחר הצהריים הוציאה הנהלת הסופרלנד הודעה נוספת בניסיון להדוף את הביקורת הציבורית על מדיניות ההפרדה בין בתי ספר יהודים לערבים. "אנו מצרים על הניסיון להציג אותנו כגזענים – איננו כאלה", נאמר בהודעת הסופרלנד. ההנהלה הבהירה שוב כי הפרידה את ימי הביקור של תלמידים וערבים לבקשת בתי הספר ולא ביוזמתה.

ההנהלה אומרת כי ייתכן ושגתה בהיענות לבקשת בתי הספר, אך לא עשתה זאת בזדון.
"בעלי החברה ועובדיה מצרים עד מאוד על המהירות שבה נבחרי ציבור ואחרים מנסים להציג את המוסד הוותיק, שאירח מאות אלפי ילדים מכל המגזרים, כמקום שפועל חלילה באופן גזעני. נדגיש כי בסופרלנד אין, לא היה ולא יהיה מקום לגילויים של גזענות", נכתב בהודעת הסופרלנד. ההנהלה הבהירה כי תפנה בימים הקרובים למשרד החינוך ותבקש ממנו לקבוע מדיניות אחידה ולהפיץ אותה לכלל המוסדות, הארגונים והאתרים המארחים ילדים ובני נוער.

אחר הצהריים פנתה גם האגודה לזכויות האזרח לסופרלנד ותבעה מפארק השעשועים לבטל לאלתר את ההפרדה בין יהודים לערבים. "ההפרדה בהזמנות בין תלמידי בתי ספר על רקע שיוכם הלאומי פוגעת אנושות בזכות החוקתית לשוויון ולכבוד", כתב עו"ד עאוני בנא, ראש מחלקת זכויות המיעוט הערבי באגודה. הוא התריע כי "ההנחיה לגבי ימים נפרדים לקבוצות תלמידים מלאומים שונים מהווה, כשלעצמה, אפליה אסורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ