בעותרים לבג"ץ: שתיים מהנשים שנתקעו בין גבול ישראל למצרים

המדינה החליטה לפני 9 חודשים לאפשר את כניסתן מטעמים הומניטאריים. מאז הן מוחזקות במתקן סהרונים. עתירתן צורפה לדיון בחוק למניעת הסתננות

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

לעתירת ארגוני זכויות האדם לבג"ץ היום (ראשון), נגד התיקון לחוק למניעת הסתננות, צורפו גם שני ערעורים של אזרחי אריתריאה הכלואים בישראל. אחד הערעורים הוא של שתי נשים שהיו חלק מקבוצת מהגרים שנתקעה בספטמבר האחרון בין אמצעי המכשול של גדר הגבול.

18 הגברים בקבוצה לא הורשו לבסוף להיכנס לישראל ולא ידוע מה עלה בגורלם. עם זאת, המדינה החליטה לאפשר את כניסתם של שתי נשים ונער, מטעמים הומניטאריים. מאז, משך תשעה חודשים, מוחזקות הנשים במתקן סהרונים. את המערערים מייצגים עורכי הדין עמר שץ, יפתח כהן, יונתן ברמן ותומר ורשה.

“הנער, בהיותו קטין בודד, שוחרר לפנימייה בחלוף מספר חודשים, ואילו הנשים נמקות עד היום במעצר חסר תכלית ושאינו מידתי, בהיעדר הליכי גירוש”, כתבו לבית המשפט עורכי הדין שץ, כהן וברמן. לטענתם, לא ניתן להתייחס אל הנשים כאל מי שחצו את הגבול בניגוד לחוק, שכן המדינה הכניסה אותן לשטחה ביוזמתה.

המדינה ציינה בתשובתה כי לאחר כניסתן לישראל, הושווה למעשה מעמדן לזה של מהגרים בלתי חוקיים אחרים. “איזו מחווה הומניטארית נעוצה בכליאה ללא הגבלה, ומי שאל את המערערות לרצונן, בעת שהן נלחמות על חייהן ונמלטות בעצמן מעונש של כליאה אכזרית במדינת המוצא, לאחר שצלחו את הסכנות במדבר?”, שאלו פרקליטיהן בתגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ