בניגוד לחוק, 85% מהקטינים שהותקפו מינית אינם מקבלים סיוע נפשי

מדו"ח שהוכן עבור הוועדה לזכויות הילד בכנסת, עולה כי מדי שנה מדווחים על כ-6,000 קטינים שעברו תקיפה מינית. רק במחצית המקרים נפתחת חקירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועדה לזכויות הילד בכנסת, בראשות ח"כ אורלי לוי אבקסיס, דנה היום (שני) במתן טיפול נפשי לקטינים נפגעי תקיפה מינית. ממסמך שהוכן לקראת דיון הוועדה עולה כי בישראל מתקבל במשרד הרווחה, מדי שנה בשנה, דיווח על 5,000 עד 6,000 קטינים שעברו תקיפה מינית, אם כי ההערכה היא שמספרם גבוה מכך. כמחצית מהדיווחים למשרד הרווחה הם על פגיעות מיניות בין קטינים. משרד הרווחה ציין כי רוב הדיווחים הם על נפגעים בני 12-7.

מתוך המספר האמור, רק כ-2,400 תיקי חקירה נפתחים מדי שנה בגין עבירות מין בקטינים. ב-2006, רק 53 מהתיקים, שהם 2.7%, הבשילו לכדי כתב אישום, ואילו ב-2012, בין החודשים ינואר לאוקטובר, מדובר על 43.8% מהתיקים, שהם 1,007 תיקים של עבירות מין בקטינים במסגרתם הוגשו כתבי אישום.

חוק סיוע לקטינים נפגעי עבירות מין או אלימות, התשס"ח 2008, קובע כי לקטין נפגע עבירת מין זכות לקבל סיוע ראשוני במרכז ייחודי לעניין זה, הקרוי "מרכז הגנה". הטיפול הנפשי במרכזי ההגנה נמשך עד חמש פגישות טיפוליות, והוא ניתן ללא תשלום לקטין ואף להוריו. עם זאת החוק אינו מסדיר את הטיפול הנפשי המתמשך לקטינים נפגעי עבירות מין.

הקמת מרכזי ההגנה לא הסתיימה עד התאריך שנקבע לכך בחוק, ובתיקון לחוק מיולי 2012, נקבע תאריך יעד חדש להקמת כל שמונת המרכזים - אפריל 2013. כיום, פועלים רק שני מרכזי הגנה - בירושלים ובתל השומר, ושני מרכזים - בבאר שבע ובחיפה, נמצאים בתהליכי הקמה מתקדמים וצפוי היה שייפתחו בתחילת 2013. ב-2012 טופלו במרכזי ההגנה שבירושלים ובתל השומר כ-750 קטינים נפגעי עבירות מין, שהם לכל היותר 15% ממספר הקטינים נפגעי תקיפה מינית המדווחים לרשויות הרווחה.

בעיה אחרת שעולה מן הדו"ח היא כי אין נוהל מקצועי אחיד לגבי ההכשרות וההסמכות של אנשי המקצוע לטיפול בקטינים נפגעי תקיפה מינית. ההכשרות הנוגעות להתמחות בטיפול בנפגעי תקיפה מינית מגוונות מאוד, ושונות זו מזו במשכן, בנושאיהן, בפיקוח הקיים עליהן ובהתנסות המעשית תוך כדי הדרכה הנדרשת בהן. משרד הרווחה מעסיק מטפלים על פי עקרונות מקצועיים שגובשו ב"מסמך הסטנדרטים". מסמך זה קובע תנאי סף להעסקה (תואר, הכשרה, ניסיון), אך משמר את המצב בפועל, שבו ההכשרות ניתנות על ידי מגוון מכונים וגופים, ואינן מתקיימות ביוזמה, בניהול או בפיקוח מלא של משרדי הממשלה.

סוגיה נוספת שתעלה היום לדיון בוועדה היא המחסור הארצי במטפלים קליניים (פסיכיאטרים, פסיכולוגים קליניים, עובדים סוציאליים קליניים) המתמחים בילדים ובני נוער. בעלי מקצועות אלה מועסקים על פי רוב על ידי משרד הבריאות במרפאות בריאות הנפש, ובהן יש תורי המתנה ארוכים, שנמשכים בין ארבעה חודשים לשישה חודשים. בחלק מהמרפאות התורים ארוכים יותר וההמתנה מגיעה לכשנה. כמו כן, לא הוקצה תקן להעסקת פסיכיאטר במרכזים הטיפוליים של המיזם המשותף של משרדי הבריאות והרווחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ