אריתראים בישראל: חיינו לא יהיו בטוחים גם במדינה שלישית

חשש בקרב המהגרים לאחר הודעת המדינה על ההסכם להעברתם. "אם לא מגנים על הזכויות שלי בישראל, איך אדע שיגנו על הזכויות שלי במדינה אחרת?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הודעת המדינה על ההסכם להעברת אזרחי אריתריאה השוהים בישראל למדינה אחרת, הפתיעה היום (שני) את ארגוני זכויות האדם, את נציבות האו"ם לפליטים ואת המהגרים עצמם. בשיחות עם "הארץ" מביעים כמה מהמהגרים חשש מגירוש למדינה אחרת, שייעשה בניגוד לדעתם ומבלי שידעו אם יקבלו הגנה ויישמרו זכויותיהם. הם מדגישים כי על ישראל לבחון את בקשות המקלט שלהם ולהכיר בהיותם פליטים, ורק לאחר מכן לשקול אפשרות של יישובם מחדש במקום אחר.

"יש לנו בעיה גדולה בארץ מולדתנו. אלפים רבים ברחו מאריתריאה", אומר בוב (27), אזרח אריתריאה שנכנס לישראל לפני שלוש שנים, לאחר שברח ממחנה צבאי שבו הוחזק לדבריו בכפייה בתנאים קשים. הוא מציין כי בעולם יש שיעור הכרה גבוה בהיותם של אריתריאים פליטים, אך בישראל המצב שונה. "למה לא מכירים בנו בישראל? חייבים להכיר בנו כפליטים. חייבים להתייחס אלינו כאל פליטים, כאל מבקשי מקלט. אנחנו לא מסתננים, לא פושעים".

"כדי ליישב מישהו מחדש, ישראל חייבת להכיר בו כפליט. אם לא מגנים על הזכויות שלי בישראל, איך אדע שיגנו על הזכויות שלי במדינה אחרת? אני לא יודע אפילו באיזו מדינה מדובר", הוא מוסיף. "אנחנו צריכים לדעת איזו מדינה זו, איך הם מתייחסים לפליטים. אנו חייבים להיות בטוחים שהמדינה הזאת מעניקה זכויות אדם לפליטים. חייבים קודם כל להכיר בנו כפליטים בישראל, כדי שנוכל להסכים או לא להסכים ליישוב מחדש", הוא אומר.

מהגרים אפריקאים בדרום תל אביבצילום: אלון רון

גם גבריאל (31), ששוהה בישראל שש שנים, מסתייג מיוזמת המדינה: "מה ששמעתי לא נשמע טוב. זה רעיון רע מאוד. ברחנו מהמדינה עם הממשלה הגרועה ביותר בעולם כדי לקבל הגנה. אם זה יהיה מתואם עם הקהילה הבינלאומית, לפי העקרונות של האו"ם, אני יכול לקבל. אבל אני שומע שרוצים לזרוק אותנו למדינה שלישית, שבה חיינו לא יהיו בטוחים. שמעתי שהאפשרויות הן אוגנדה, ניגריה, קניה? אלה כולן מדינות לא בטוחות בשבילנו. מסוכן לנו שם ועלולים לגרש אותנו חזרה לאריתריאה". 

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, יש כיום בישראל כ-36 אלף אזרחי אריתריאה, המהווים כ-66% מכלל המהגרים שנכנסו לארץ בלי היתר ועדיין שוהים בה. אריתריאים רבים הגישו בחודשים האחרונים בקשות מקלט. בימים האחרונים השיבה המדינה לראשונה לשלוש בקשות – שר הפנים, גדעון סער, דחה את שלושתן. בדיון בבג"ץ שלשום אמרה נציגת המדינה, עו"ד יוכי גנסין, כי רוב הבקשות של אזרחי אריתריאה מבוססות על כך שחמקו משירות חובה או יצאו שלא כדין ממדינתם. לדבריה, אלה אינן סיבות מספקות למתן מעמד פליט ולכן הרוב המכריע של הבקשות צפויות להידחות. 

במצב הזה, בו המדינה אינה מכירה בהיותם של אזרחי אריתריאה פליטים, חושש בוב מפני התוכנית ליישוב מחדש. "אני לא מאמין שזה יהיה טוב", הוא אומר. לדבריו, אסור למדינה לגרש את מבקשי המקלט מאריתריאה. "להיות פליט זו לא בחירה", הוא מבקש להדגיש. "היינו במצב מאוד קשה. עכשיו, אנחנו מתחילים לחיות קצת. עובדים קשה, מרוויחים מספיק כדי לשלם שכר דירה ולקנות מזון. אני רק רוצה לחיות במצב טוב".

הכנסת אישרה סופית את "חוק המסתננים"

מליאת הכנסת אישרה היום סופית שתי הצעות חוק שנועדו למנוע ממסתננים להוציא את כספם אל מחוץ לתחומי המדינה. על פי החוק המרכזי, שזכה לכינוי "חוק המסתננים”, ייאסר על מסתנן להוציא רכוש מישראל כל עוד הוא שוהה בארץ, ויותר לו להוציא רכוש רק עם צאתו ממנה, בשווי שאינו עולה על המכפלה של שכר המינימום לחודש במספר חודשי שהייתו בארץ. במקרים חריגים – דוגמת מחלה קשה של אחד מבני משפחתו הקרובים – יינתן לו אישור מיוחד להוצאת הכסף מטעם הממונה על ביקורת גבולות.

על פי החוק, שוטר או פקיד מכס רשאים לתפוס את הרכוש האסור בהוצאה ללא צו שופט. רכוש אסור שנתפס ולא נדרש במשך שנה יחולט לאוצר המדינה. החוק הוגדר כהוראת שעה ותוקפו יחול עד ינואר 2015. הצעת החוק השנייה, המשכה של ההצעה הראשונה, קובעת כי האיסור על מסתנן להוציא כספים מן הארץ יוגדר כעבירה לפי חוק איסור הלבנת הון. המשמעות: המדינה תוכל לייעל את האכיפה של איסור הוצאת הכסף או הרכוש מישראל, ולהקל על הליכי החילוט שלו.

ראש הממשלה שהצביע בעד החוק אמר הערב: "בלמנו את תופעת ההסתננות לישראל. בחודש שעבר חצו רק שני מסתננים את הגבול, לעומת יותר מאלפיים לפני שנה. עכשיו אנחנו מתמקדים ביציאת המסתננים מישראל. עד כה יצאו כבר כמה אלפי מסתננים מישראל ואנחנו ממשיכים לפעול להשיב את מסתנני העבודה הבלתי חוקיים שנמצאים כאן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ