רק מאות חרדים נענו לקריאה להפגין הבוקר נגד נשות הכותל

מאות נשים ותומכים הגיעו לרחבה והתפילה מתנהלת בשקט יחסי; שרוול מיוחד הוביל את המתפללות לשטח מגודר, 3 ביצים נזרקו לעברן אך לא פגעו

יאיר אטינגר
ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
ג'ודי מלץ

לרחבת הכותל המערבי בירושלים הגיעו הבוקר (ראשון) כ-300 מנשות הכותל ו-200 מתומיכיהן, על מנת לקיים את תפילת ראש חודש. נשות הכותל מנצלות את ההיתר שהעניק להן בית המשפט להתפלל ברחבת התפילה המרכזית כמנהגן, בטליתות ובתפילין, זו הפעם השנייה. 

כחלק מהיערכות המשטרה לתפילה היא הקימה שרוול סטרילי שמוליך את הנשים אל הרחבה וממנה. כחמישית משטח עזרת הנשים הופקע לטובת נשות הכותל וגודר במחסומים משטרתיים. ברחבה העליונה גודר שטח שיועד לתקשורת ולכששים גברים האוהדים את נשות הכותל.

רק כ-200 חרדים הגיעו למקום להפגין נגד קיום התפילה - כישלון למארגני ההפגנה.  במהלך התפילה לא נרשמו אירועים חריגים והיא מתנהלת בשקט יחסי. שלוש ביצים נזרקו לעבר הנשים מבלי לפגוע בהן.

יוסי דייטש, ממלא מקום ראש עיריית ירושלים, מארגן ההפרגנה החרדית ייחס את כשלונה להתנהגות המשטרה. לדבריו: "המשטרה היתה בשירות נשות הכותל וחסמה את הרחבה לכניסת ויציאת מתפללים". מנגד, מנכ"לית נשות הכותל לזלי זקס התלוננה כי המשטרה הכניסה אותן ל"מכלאה".

מוקדם יותר יצאו מאות נשות הכותל בליווי משטרתי מחניון גן הפעמון הסמוך לעיר העתיקה, לכיוון רחבת הכותל. המשטרה ליוותה את כניסתן עקב חשש מהאלימות הצפויה, לאחר שבפעם הקודמת השוטרים חיכו למתפללות במתחם עצמו. נשות הכותל ביקשו מהחברות והתומכים שלא להגיע בגפם למקום, אלא רק בהסעה המאובטחת מגן הפעמון.

ברגע האחרון הסכימו נשות הכותל שלא להביא את ספר התורה לתפילה, כפי שתכננו. בסוף השבוע הודיעה המשטרה לנשות הארגון כי הכנסת ספר התורה לרחבת הכותל המערבי מפרה את התקנות הנוכחיות במקום.

כוחות משטרה גדולים עדיין נדרשו לחצוץ בין הצדדים ולהפחית את החיכוך, לאחר שהממשלה לא הצליחה להתקין תקנות חדשות שיגדירו את המותר והאסור בכותל. בראש חודש שעבר, סיון, אפשרו השוטרים תפילת מאות נשים ברחבה. מול הנשים עמדו אלפי מתפללות ומתפללים, רובם חרדים. המתח גבוה שנוצר גלש לאלימות.

רב הכותל, שמואל רבינוביץ אמר בתגובה לתפילת הנשים כי "המבצר הסגור שהיה בכותל המערבי על מנת לאפשר לקבוצה קטנה לנהוג את מנהגה, אינו תעודת כבוד לעם היהודי ולמקום הקדוש לעם היהודי". עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אמר כי "מאות חרדים בלבד נשמעו לקריאת הרבנים, הפגנת הכוח נכשלה כי כשאין קהל שבוי- בנות סמינרים ובני ישיבות, אלא רק מי שבאמת הכותל יקר לו, האמת נחשפת. הבוקר מספר נשות הכותל ותומכיהן גדול ממספר המפגינים נגדן. זהו אות כבוד למדינת ישראל והוכחה שכאשר משטרת ישראל מבצעת את תפקידה, המאבק לובש צורה מוכרת של מאבקי חרדים בירושלים"

5 מתוך 5 |
1 מתוך 5 |
2 מתוך 5 |

התפילה התקיימה הפעם בשעה שהמתח בעניין הכותל גובר. בשבוע שעבר התקבלו מכתבי איום בלשכות הרבנים הראשיים, רב הכותל וח”כ משה גפני, בדרישה לאפשר לנשות הכותל להתפלל. במכתבים נכתב כי אם הדבר לא יתאפשר “תחזרו הביתה עם מאה גופות של חרדים”.

בחזית הפוליטית, התקוות שיתוקנו תקנות חדשות למקומות הקדושים נכזבו. תקנות שיגדירו את המותר והאסור באתר יותקנו לכל המוקדם לקראת תפילת ראש חודש הבא, והדבר צפוי לעורר דיונים פוליטיים ומשפטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ