ח"כ זחאלקה מפציר בצעירים ערבים להתנגד לשירות לאומי: לא יתחתנו איתכם

יו"ר בלד, שדיבר בכנס שיזמה ועדת המעקב, הזהיר כי צעירים שיתגייסו ינודו. לדבריו, השירות הרסני לזהות הלאומית שלהם

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, קרא אתמול (שבת) לציבור הערבי להתנגד לכל מה שמוגדר כשירות אזרחי-לאומי, נוכח הצעת החוק והדיון הציבורי בסוגיית רפורמת הגיוס.

זחאלקה, שדיבר בכנס מיוחד שיזמה ועדת המעקב של ערביי ישראל והוועד נגד השירות האזרחי הפועל מטעמה, הזהיר צעירים וצעירות המשרתים או המתכוונים להתנדב לשירות הלאומי מנידוי חברתי, שיתבטא במניעת הצעות לשידוך.

"אני מזהיר את הצעירים והצעירות שעושים שירות לאומי שהם עלולים לשלם מחיר כבד ביחסים חברתיים כולל נישואים", אמר אתמול זחאלקה. "נתקלתי במקרים כאלה של צעירים שמערכת היחסים שלהם התפרקה בגלל שאחד מבני הזוג עשה שירות לאומי".

בשיחה עם "הארץ" אחר הצהריים, אמר זחאלקה כי הוא אמר את הדברים לא כדי לאיים או להפחיד, אלא מתוך כוונה להציג תמונת מצב. הוא הסביר כי דבריו נאמרו כדי להפעיל לחץ חברתי נגד השירות הלאומי בשל השלכתו ההרסנית על הזהות הלאומית של הצעירים הערבים.

הדוברים בכנס, ראשי הסיעות הערביות ונציגי עמותות המתנגדות לשירות האזרחי, עסקו בהשלכות השירות. הם דחו את התניית הזכויות במילוי חובות ולדבריהם, רעיון השירות מבוסס על גישה ביטחונית והטמעת הישראליות בקרב הצעירים הערבים.

בכנס לא הוצגו רעיונות חדשים אך הודגש הצורך בהחרפת המאבק הציבורי והגברת ההתנדבות בקרב צעירים מהחברה הערבית על בסיס שאינו השירות הלאומי.

הוויכוח בציבור הערבי על סוגיית השירות האזרחי החל מיד עם הגשת ההצעה על ידי ועדת עברי. בתוך החברה הערבית יש המצדדים בשירות וטוענים כי הוא מביא לשילובם של הצעירים הערבים בחברה הישראלית ומשפר את סיכוייהם להיקלט לעבודה בעתיד. התומכים בגיוס לשירות מאשימים את ועדת המעקב בהסתה נגד הצעירים המבקשים לשרת והרתעתם.

נתוני הגיוס לשירות הלאומי בקרב ערבים לא השתנו כמעט בשנים האחרונות ושיעור המשרתים כיום, מרביתן בנות, עומד על אחוזים בודדים. בוועדת המעקב מסבירים כי אי ההיענות הגדולה נובעת מהסברה ולא הסתה או הפחדה, וכי הצעירים מבינים שהשירות במתכונתו הנוכחית לא תורם לשוויון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ