הטכניון יערוך בחינות קבלה עצמאיות שיוכלו להחליף את הפסיכומטרי

סנאט המוסד אישר המלצות ועדה מיוחדת שקבעה גם כי יש לקצר כל סמסטר בשבוע על מנת שמועדי ב' לא ייערכו במהלך תקופת הלימודים

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא, הציג היום (ראשון) לחבר נאמני האוניברסיטה רפורמה מקיפה במבנה הלימודים והבחינות, שאישר לפני כשבועיים סנאט המוסד. בין היתר אישר הסנאט "מסלול עוקף פסיכומטרי" שנועד לאפשר לסטודנטים להתקבל למוסד היוקרתי לאחר מבחני השלמה בפיזיקה ומתמטיקה, ללא בחינה פסיכומטרית. טרם הוחלט אם החלטה זו תהיה תקפה לכל תחומי הלימוד במוסד או רק לחלק מהם.

עוד החליט הסנאט, בעקבות מסקנות ועדה מיוחדת לבחינת עומס ומבנה הלימודים, לקצר כל סמסטר מ-14 ל-13 שבועות ולהוסיף שבוע חופש בחנוכה, במקום יום חופש אחד שהיה נהוג עד עתה. מטרת המהלך היא לדאוג לכך שכל המבחנים במוסד ייערכו בחופשות, כולל מועדי ב'.

הוועדה החליטה עוד כי יבוטלו הבחנים התקפים (כאלה המשפיעים על הציון הסופי בקורס) במהלך הסמסטר. בסמסטר ייערכו רק בחנים מגנים, שהציון בהם אינו יכול לגרוע מהציון הסופי בקורס אלא רק לסייע לו, עבור מי שקיבל ציון גבוה בבוחן.

הוועדה המיוחדת לבחינת העומס ומבנה הלימודים בטכניון פעלה במשך שנה וחצי. היו בה תשעה פרופסורים בכירים ויו"ר אגודת הסטודנטים. ב-20 השנים האחרונות פעלו בטכניון שבע ועדות דומות, אך ההמלצות של כולן לא יושמו. על מנת להגיע להחלטה מושכלת בחנה הוועדה חומר רב ממוסדות בחו"ל. בנוסף, אגודת הסטודנטים ערכה שאלונים פתוחים לנציגי סטודנטים ויותר מ-80% מהסטודנטים ציינו שהגורם העיקרי לעומס הוא חפיפה בין מבחנים ללימודים בסמסטר השני בשנה. נושא נוסף שהוועדה בחנה היה הבחנים התקפים שנחשבים לציון.

המלצה נוספת של הוועדה היא שכל פקולטה תקים כוח משימה לשיפור ההוראה שיתמודד באופן שוטף עם קורסים בעייתיים שעולות בהם תלונות. כמו כן, הפקולטות יידרשו לעשות פעולות שתפקידן לשפר את היחס לסטודנט ולשפר את השקיפות של הבחינות - כל בחינה תעבור בדיקה מדוקדקת של אדם מוסמך בגיבוי גורמים מקצועיים, מה שלא נעשה בצורה מלאה עד עכשיו.

הפקולטה לארכיטקטורה בטכניוןצילום: דרור ארצי / ג'יני

כמו כן יוקם מנגנון יחידתי לתיאום מטלות בין קורסים שונים בסמסטר, שהסטודנטים יהיו חלק מהמשתתפים בו. ההערכה היא כי יעברו שנתיים עד ליישום מלא של ההמלצות כיוון שהן דורשות שינויים מנהלתיים רבים.

ראש הוועדה, פרופ' יכין כהן, הסביר כי הוועדה "יצאה מנקודת מבט של שיפור איכות הלמידה. עלינו על כמה בעיות בלמידה. אחת מהן היא המוכנות הלא מספקת של התלמידים המתקבלים לטכניון. הסטודנטים משלימים את הידע התיכוני במתמטיקה ופיזיקה בסמסטרים הראשונים ללימודים וזה מתכון לעומס. אחת ההחלטות היא שמי שצריך השלמות יידרש לעשות זאת לפני תחילת הלימודים. בקיץ, בקורס אינטרנטי, בהרבה צורות שהטכניון עוד ישפר".

לדברי כהן, "אני מקווה שזה יעזור לתלמידים בתיכון לכוון את עצמם להיות יותר מוכנים ללימודים בטכניון. אנחנו לא יכולים לדאוג שכל הלימודים התיכוניים יהיו מכוונים אלינו, אבל אלה התמריצים שלנו. המסר הוא להתכונן יותר טוב. המוכנות זו הנקודה העיקרית שלנו, זה לא רק עניין של קבלה. גם אלה עם פסיכומטרי גבוה לא מוכנים למקצועות המדעיים ואז יש להם עומס גדול וזה פוגע בלמידה איכותית".

כהן הוסיף כי "החופש האקדמי של חברי הסגל קשור במחקר ובנושאי הוראה. אנחנו כנראה מצמצמים אותו במידה מסוימת. אנחנו נותנים להנהלה לבצע פעולות גם אם יש פגיעה מסוימת בחופש האקדמי. המרצה עדיין יקבע מה קורה בקורס, אבל צריכה להיות יותר בקרה מה קורה שם".

יו"ר אגודת הסטודנטים, דני מגנר, אמר כי "זאת מהפכה של ממש בטכניון, עבדנו על זה מאוד קשה שנה וחצי. הרעיון הוא שהטכניון מצמצם את משך זמן הלמידה לטובת שיפור איכות ההוראה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ