שותפו החדש של דנקנר ל"הארץ": ההשקעה באי.די.בי - עסקים נטו

התוכנית של אדוארדו אלשטיין כוללת הקטנת הוצאות והשבחת נכסים. "אחרי שנסדר את אי.די.בי נוכל לסדר את שאר החובות בפרמידה", אמר

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
חיים לוינסון

עד לפני מספר חודשים היה איל ההון היהודי-ארגנטינאי אדוארדו אלשטיין אדם אלמוני בישראל. את הונו צבר בעסקי נדל"ן בארגנטינה, בפרו ובארצות הברית. מאז שהתחייב להשקיע בקונצרן הפיננסי הגדול בישראל, , באופן שיאפשר לנסות לשמור אותו בידיו, תוהים רבים על קנקנו. מה הביא את אלשטיין לטוס 14 שעות כדי לפרוש את חסותו על קונצרן שנקלע לקשיים? אחרי כמה ימים אינטנסיביים בישראל הוא מבקש להסביר בראיון ל"הארץ" את רצינות כוונותיו בהשקעה בקונצרן.

קבוצת אי.די.בי שקועה בחובות של כשמונה מיליארד שקלים, עליהם יש להוסיף את החובות לבנקים של חברות טומהוק וגנדן, החברות הפרטיות באמצעותם מחזיק דנקנר באי.די.בי. ניסיון של בנק לאומי לוותר על חלק מהחוב של דנקנר נתקל במחאה ציבורית עזה שהובילה את הבנק לסגת ממנו. עד שתושלם העסקה מלא אלשטיין בתוכניות לגבי עתיד הקונצרן. לדבריו על הקבוצה "לצמצם עלויות באמצעות צמצום הוצאות הניהול". הוא לא אומר זאת במפורש, אבל ניכר בו שהוא שם לו למטרה לייעל את החברה באמצעות צמצום משמעותי בקומות הפירמידות וקיצוץ בהוצאות המשפטיות.

אלשטיין מאמין בחברות עם "הנהלה רזה", ואוהב את העובדה שהנכסים של אי.די.בי הם "נכסים אמיתיים" (real assets)". "יש באי.די.בי את חברת הביטוח מהמובילות בישראל (כלל ביטוח) את חברת הטלפונים מהמובילות בישראל (סלקום) ואת חברת הסופרמרקטים המובילה בישראל (שופרסל). אלה נכסים מצוינים שאני רוצה להוסיף להם ערך", אמר. על תוכניות ספציפיות בנוגע לחברות אלה הוא סירב לפרט מכיוון שטרם דיבר עליהם עם השותפים. מהמשבר הכלכלי בישראל, שישחק את כוח הקנייה של הישראלי הממוצע, הוא לא מוטרד ואף מאמין בכלכלה הישראלית, שהיא "חזקה ותחרותית" לדעתו.

אלשטיין מעיד כי ביקר בישראל לפחות 40 פעמים מאז שהיה נער. בשנות התשעים השקיע בחברת הנדל"ן אלרוב שבבעלות אלפרד אקירוב, ומלבד זאת לא היו לו עסקים בארץ. בראיון טלוויזיוני שנתן הוא היה נראה מעט חסר מנוחה. היה זה הראיון המצולם הראשון שנתן מימיו. "אני איש של עסקים, לא של דיבורים. לא צריך שיזהו אותי ברחוב", אמר. כשהמצלמות כובו הוא נראה נינוח יותר, אך נהפך לנבוך כשמדברים על התרומה שלו לקהילה היהודית והציונית בארגנטינה ונעשה חד מאוד כשמדברים על עסקיו. המסר שבפיו הוא שהכל עסקי.

אדוארדו אלשטייןצילום: דניאל בר און

הוא רואה ברב יאשיהו פינטו, אותו הוא מכיר שנים רבות , מנהיג רוחני שאוהב את העם היהודי וארץ ישראל. אלה, לדבריו, לא מאפילים על השיקולים העסקיים הקרים העומדים בבסיס ההשקעה באי.די.בי. זו השקעה שהוא רואה בה יתרונות רבים, ובכוונתו להיות מעורב בעסקי הקונצרן יחד עם שותפו החדש דנקנר. בבר מצווה שערך בשבוע שעבר הרב פינטו לבנו בכורו בניו יורק נראו דנקנר ואלשטיין רוקדים בהתלהבות ביחד עם מאות אילי הון וראשי הקהילה העסקית במנהטן. 

ההיכרות בין דנקנר לאלשטיין היתה בתווכו של , וברור שאלמלא הקהילה שיצר סביבו הרב פינטו ספק אם העסקה היתה מתרחשת. הם נפגשו לפני עשר שנים בארגנטינה אך לא נותרו בקשר. בערב ראש השנה הגיע אלשטיין לרב פינטו, לקבל ברכה לשנה החדשה, וזה ביקש ממנו להפגש עם נוחי דנקנר ולייעץ לו כיצד להתמודד עם המשבר באי.די.בי, כאיש עסקים בעל ניסיון בחילוץ חברות ממשבר. 

לאחר הפגישה ביקש ממנו דנקנר להיכנס כשותף בקבוצה. אלשטיין הסכים. המשא ומתן ביניהם ארך מספר חודשים, וכלל שש פגישות בישראל ועוד שלוש פגישות בניו יורק. לפני שנכנס סופית לסיפור הוא קיבל את ברכת הדרך מהרב פינטו. "הרב אמר שפרנסה של מאות אלפי יהודים תלויה בהישרדות של החברה הזאת ושיש כאן הזדמנות עסקית לא גרועה", סיפר, "הרב לא נכנס לשיקולים פיננסיים, נכסים מול חובות וכיו"ב אלא ביקש להיכנס לזה". כאשר הוא נשאל האם מדובר בתרומה התעצבן מהשאלה."it's business", הוא עונה בנחרצות.

לצדו של אלשטיין בראיון ישב יד ימינו שלום לפידות, חסיד חב"ד צעיר מברית ארגנטינה, בן למשפחות היהודית המרכזיות בקהילה היהודית. שלום יעבור לישראל, ויעבוד במשרה מלאה כנציגו. אלשטיין עצמו יטוס לרומא ומשם ישוב לביתו בבואנוס איירס. הוא לא מתכנן לעבור לגור בישראל, אבל לדבריו יהיה כאן כמה שצריך. הוא רואה את עצמו כשותף מעורב, ומתכוון לשבת בדירקטוריונים של הקבוצה.

על אופי השותפות עם דנקנר אמר כי "זה לא עניין של מי שמוביל. אני רואה את השותפות בזה שכל אחד ייתן לחברה את מה שהיא צריכה". למען היחסים הטובים, הוא לא רצה לתת ציונים להתנהלות הכלכלית של אי.די.בי. "זה לא הוגן לשפוט את התנהלותו בשנה האחרונה", ציין. עם זאת, על עסקת הפלאזה בלאס וגאס, בה רכש דנקנר יחד עם יצחק תשובה רצועת נדל"ן והפסיד בגללה מאות מיליוני שקלים, אמר שזו "לא עסקה טובה, אבל היא מאחורינו".

על פי החלטת בית המשפט, בחודשיים הקרובים יהיה על נוחי דנקנר לגייס 1.2 מיליארד שקלים לטובת החזר חובות האג"ח שלו. השופט בנה מתווה על פיו דנקנר יזרים 400 מיליון שקלים, ושאר ה-800 מיליון יכול לבוא ממכירת כלל ביטוח, ששווי האחזקות של אי.די.בי בה הוא שני מיליארד שקלים. אם דנקנר יזרים יותר מ-400 מיליון יוכל להשאיר בידיו נתחים מכלל ביטוח. אלשטיין מנסה לגייס את כל הסכום משום ש"למכור חברה כמו כלל ביטוח בפרק זמן כה קצר זה לא טוב. אנחנו נשב כל השותפים וננסה לגייס את כל הסכום". 

במסיבת עיתונאים שערך בשבוע שעבר במשרדי הקונצרן אמר אלשטיין כי מאחוריו עוד קבוצה של משקיעים. הוא עדיין מסרב לחשוף מי הם, אם הם יהודים או לא ואמר שייחשפו בהמשך. בחודשיים הקרובים, כמצוות בית המשפט, ינהל דנקנר משא ומתן עם מחזיקי האג"ח. בינתיים הכסף של אלשטיין יהיה בנאמנות. לאחר מכן יהיה על דנקנר לפתור את הבעיות שיש לו עם ההלוואות שלקח. גם מזה אלשטיין לא מוטרד. "אחרי שנסדר את אי.די.בי נוכל גם לסדר את החובות למעלה (בפירמידה. ח"ל)", סיכם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ