השרים אישרו חוק האוסר מכירת כבד אווז מפוטם

ישראל אסרה כבר לפני עשור פיטום אווזים בשטחה. אם החוק החדש יאושר בכנסת, לא ניתן יהיה לרכוש בארץ כבד אווז שומני, שמוצע כיום במסעדות יוקרה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ועדת השרים לחקיקה אישרה אתמול את הצעת החוק האוסרת למכור בישראל כבדי אווזים וברווזים שעברו פיטום, גם אם הליך הפיטום לא נעשה בארץ. אם החוק יאושר בכנסת לא ניתן יהיה לרכוש בארץ כבד אווז שומני, שמוצע כיום במסעדות יוקרה.

ישראל אסרה כבר לפני עשור פיטום אווזים בשטחה, בעקבות קביעת בג”ץ כי הפיטום הוא עבירה על חוק צער בעלי חיים. במשרד החקלאות אמרו כי כ-15 טון כבד אווז מצונן מיובאים לישראל מדי שנה, בעיקר מהונגריה.

את הצעת החוק החדשה הגיש ח”כ דב ליפמן (יש עתיד), ששאב השראה ממדינת קליפורניה שבארצות הברית, המדינה היחידה בעולם שבה נאסר לא רק פיטום האווזים אלא גם שיווק הכבד השומני. “החברה הישראלית החליטה לאסור פיטום בכפייה על מנת לשים קץ להתעללות ולא כדי לשנות את מיקומה”, אמר ליפמן. “לכן זה מתבקש לאסור גם את הסחר בכבד שומני. זו חובתנו להגן על חסרי הישע. זה עניין של היגיון והגינות אלמנטריים, המתחייבים גם מהאיסור ההלכתי לגרום צער בעלי חיים”.

כבד אווז במסעדה בקליפורניהצילום: אי-פי

המשרד להגנת הסביבה תמך בהצעה ובירך על אישורה. שרת המשפטים ציפי לבני, המשמשת יו”ר ועדת השרים לחקיקה, בירכה אף היא על אישור החוק. “המאבק בהתעללות בחיות לא עוצר בגבול, לכן תמכתי היום בהצעת החוק האוסרת ייבוא של כבד, גם אם ההתעללות נעשתה בחו”ל”, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה לאחר הדיון.

העמותות הפועלות למען זכויות בעלי חיים הביעו אף הן קורת רוח נוכח אישור החוק בוועדת השרים. “פיטום בכפייה הוא עינוי ברברי שצריך לחלוף מן העולם”, כתבו אנונימוס ותנו לחיות לחיות בהודעה שפרסמו. “מחדירים צינור לגרונם של אווזים וברווזים ומלעיטים אותם בכמויות מפלצתיות של מזון כדי שהכבד שלהם יתנפח לממדים חולניים. לאחר שפיטום בכפייה נאסר בישראל, איסור הסחר בכבד מפוטם הוא צעד מתבקש”.

היחיד שהצביע אתמול נגד החוק היה שר החקלאות יאיר שמיר (הליכוד ביתנו). הנוכחים בישיבה סיפרו כי טען ששרים תומכים בחוק רק כדי “למצוא חן בעיני התל אביבים”. שמיר הסביר לאחר מכן כי תכלית ההצעה ראויה אך הצעת החוק, בנוסח הנוכחי, אינה לוקחת בחשבון את השלכות הרוחב של העניין. הוא הזהיר כי האיסור עשוי להזיק לייצוא החקלאי הישראלי ולפגוע בשחיטה הכשרה במדינות רבות בעולם, שבהן סבורים כי היא גורמת סבל רב לבעלי החיים. “במשוואה של שיקולי עלות-תועלת יש לבחון בקפידה את המשמעויות הנגזרות מהצעה זו ולתת להם ביטוי בתהליך החקיקה”, אמר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ