אלפי חרדים הפגינו בניו יורק נגד רפורמת הגיוס לצה"ל

המפגינים, השתמשו בקריאה לזכות חופש דת, המשמשת בדרך כלל גורמים ליברלים, כך שיכולים היו להסתיר את עמדותיהם האנטי-ציוניות

ג'יי-טי-אי
ג'יי-טי-אי

אלפי חרדים הפגינו שלשום (ראשון) בכיכר פולי בדרום מנהטן בניו יורק נגד הניסיון לגייס חרדים לצה”ל. אבל השלט הגדול שתחתיו התכנסו המפגינים בכיכר הפתיע – שכן הוא משמש בדרך כלל מפגינים ליברלים: חופש הדת.

בדרך כלל הליברלים הם שמאמצים את הקריאה הזו (ואף פנו עמה בכמה מקרים לבית המשפט העליון). הם טוענים שחוקי היהדות האורתודוקסית אינם צריכים להיות חוקי המדינה, ושיש להבטיח גם את זכויות היהודים הרפורמים והקונסרבטיבים, במיוחד בכל הקשור לכותל המערבי. המאמץ נשא פרי, והוביל לפסיקה של בית המשפט המתירה תפילת נשים ליד הכותל ולהודעה של משרד הדתות כי ינהיג שינויים שיאפשרו לממן של רבנים לא אורתודוקסים.

התמיכה לה זכו מאמצים אלה בקרב יהודי ארצות הברית מוכיחים שהשאיפה לשוויון דתי קרובה ללב רבים; וזו אולי הסיבה לכך שהחרדים מנסים לאמץ את הסיסמה הזאת. לעוברי אורח נראה היה שהמוני המפגינים מבקשים להעביר מסר פשוט, המעורר אהדה באוזני אמריקאים. זהו צעד נבון, המאפשר להסתיר את העמדות האנטי-ציוניות שבלב המחאה. שלטים אחרים בהפגנה גינו את רשויות מדינת ישראל “המרושעות”. בתגובה מועצת הרבנים של אמריקה גינתה את העצרת “האנטי-ישראלית” עוד בטרם החלה, בנימוק שמשתתפיה יסייעו לאויבי העם היהודי.

לפי דיווח ב”פורוורד” בשבוע שעבר, ההפגנה נתפשה כחשובה עד כדי כך שהביאה לשיתוף פעולה נדיר בין שני פלגים מסוכסכים של חסידות סאטמר.

4 מתוך 4 |
1 מתוך 4 |
2 מתוך 4 |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ