סנקציות חדשות יוטלו על קבלנים שיפלו בין רוכשי דירות

בדיון בתביעת נזיקין בנושא, הודיע מינהל מקרקעי ישראל כי לחוזי ההתקשרות עם יזמים יוכנסו סעיפים שיחייב תשלום פיצויים במקרה של אפליה מצדם

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מינהל מקרקעי ישראל הודיע היום (רביעי) על סנקציות חדשות נגד קבלנים שיפלו בין אזרחים ברכישת דירות, והתחייב כי לכל מכרזי הקרקעות המיועדות לבנייה יתווסף סעיף שיאפשר למדינה לקנוס קבלנים שיפלו בין רוכשים בניגוד לחוק. הודעת המינהל נמסרה במסגרת דיון בתביעת נזיקין עליה דווח לראשונה ב"הארץ", שהגישו תושב עכו והאגודה לזכויות האזרח נגד חברה קבלנית ומינהל מקרקעי ישראל, לאחר שהחברה לא הסכימה למכור לו דירה בפרויקט מגורים יוקרתי בעכו בשל היותו ערבי.

סמי הוארי, תושב עכו ומנכ"ל עמותת "אליאטר" לפיתוח חברתי ותרבותי בעיר, התעניין ברכישת בית בפרויקט "גרין פאלאס" של חברת חדיף בעיר ונענה בתשובות מתחמקות. כאשר תחקירנית ערוץ 10 שחשף את הפרשה התחזתה ללקוחה, נאמר לה במפורש שבפרויקט לא יהיו ערבים. בעקבות זאת, הגיש הוארי, יחד עם אליאטר והאגודה לזכויות האזרח תביעה נגד הקבלן משה חדיף בנין והשקעות בע"מ, על פי חוק איסור אפליה במוצרים ושירותים, ונגד מינהל מקרקעי ישראל, בטענה שלא פיקח על החברה. את התובעים ייצג עו"ד אדם פיש.

בדיון שהתקיים היום בבית משפט השלום בחיפה הגיעו הצדדים לפשרה, שקיבלה תוקף של פסק דין על ידי השופט אייל דורון. נציג המדינה עו"ד יעקב טורס הצהיר בפני בית המשפט כי "על דעת הגורמים המוסמכים ברשות מקרקעי ישראל נתקבלה החלטה ולפיה תוך 90 יום תוסף לחוזי ההתקשרות עם היזמים סנקציה של חיוב בפיצויים מוסכמים, ככל שהרשות תמצא כי היזם הפר את התחייבותו שלא לנקוט באפליה פסולה בשיווק יחידות דיור".

בעקבות ההצהרה, הוסכם כי התביעה נגד המינהל תימחק מצדה הסכימה החברה הקבלנית לשלם 50 אלף שקלים, שיחולקו בין אגודת אליאטר והאגודה לזכויות האזרח לטובת פעילות למאבק באפליה. הוארי עצמו ויתר על פיצוי אישי לנוכח ההסכמות. החברה הקבלנית הודיעה באמצעות עורכת הדין אמל ח'מיס כי אין זו מדיניות החברה לבצע אפליה כלשהי וכי היא עשתה את הבדיקות הדרושות על מנת להימנע מהתרחשות מקרה דומה בעתיד.

הוארי אמר עם מתן פסק הדין כי הוא חיזק את אמונו במערכת המשפט: "אני מקווה שההישג שלנו יפתח עידן חדש של צדק ושמירה על כבוד האזרח וזכויותיו וקורא לכל אדם שחווה אפליה או התעמרות מנותני שירות לא לשתוק יותר, לצאת ולהיאבק. עם ארגונים כלכליים יש להיאבק דרך הכיס. אני שמח שהפיצויים ישמשו לפעילות נגד אפליה וגזענות".

גם באגודה לזכויות האזרח בירכו על ההחלטה ועל כך שקבלנים מפלים יהיו מעתה חשופים לקנסות. "בעקבות ההליך, חברות נדל"ן, קבלנים ויזמים שיפלו בשיווק הדירות ידעו כי הם חשופים לתביעה נזיקית לפי חוק איסור אפליה במוצרים ובשירותים, ואם יעשו זאת בפרויקט בניה על קרקעות מדינה, הם מסתכנים בביטול הזכייה במכרז או בתשלום קנס גבוה", אמר עו"ד גיל גן-מור, ראש תחום הזכות לדיור באגודה לזכויות האזרח. "אזרחים שנפלו קורבן לאפליה פסולה מצד קבלנים או יזמי נדל"ן יכולים להגיש תביעות ואף לקבל פיצוי גבוה מ- 50 אלף שקל ללא הוכחת נזק".

התובע סמי הוארי. "שמח שהכסף ישמש למאבק בגזענות"צילום: ירון קמינסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ