השרים ידונו בחוק המכריז על מריחואנה כבעלת תועלת רפואית

ועדת השרים לחקיקה תדון בהצעת חוק שאמורה להסדיר את מעמדה הרפואי של המריחואנה ולאפשר לרופאים מטפלים לרשום אותה לחולים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה צפויה להחליט ביום ראשון הקרוב אם לתמוך בהצעת חוק שתגדיר את המריחואנה לראשונה באופן רשמי כחומר בעל תועלת רפואית. המשמעות: רופאים יוכלו לרשום לחולים שימוש בצמח כדי להקל על סבלם. את הצעת החוק יזמה חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ.

חלוקת מריחואנה רפואי לחולים הותרה בישראל לראשונה בשנת 2001, והמהלך הוסדר בהחלטת ממשלה ב-2011. על פי דו"ח מרכז המידע של הכנסת, ב-2012 חולק קנאביס רפואי לכ-9,000 חולות וחולים בישראל. ואולם, השימוש בצמח למטרות רפואיות מותנה בהיתר שמנפיק משרד הבריאות, מאחר שהמריחואנה מוגדר בפקודת הסמים המסוכנים כחומר ללא תועלות רפואיות. המצב הזה מערים קשיים ביורוקרטיים בקבלת רישיון לשימוש בסם. הכרה חוקית בסגולותיו תקל על נגישותם של חולים אליו, משום ששיקול הדעת לשימוש בו יועבר לידי הרופא המטפל.

חברת הכנסת זנדברג פנתה אתמול לציבור באמצעות הפייסבוק כדי להפעיל לחץ על חברי ועדת השרים לחקיקה לקראת הדיון. לדבריה, עד כה נשלחו למעלה מ-1500 מיילים לשרים החברים בוועדה. "בחודשים האחרונים סייעתי בקידום ההכרה בשימוש הרפואי במריחואנה, בעיקר מול משרד הבריאות. טיפלנו בביורוקרטיה, בבורות ובסטיגמות, כדי להקל על סבלם של חולים וכואבים שברור שקנביס מועיל להם”, אמרה זנדברג אתמול. לדבריה, “הצעת החוק הפשוטה הזאת תפתור בקלות רבה בעיות וסבל רב של חולות וחולים רבים מאוד”.

בדיון שנערך בחודש שעבר בוועדת הבריאות של הכנסת בעניין הסדרת המריחואנה הרפואית הודיע מנכ"ל המשרד, רוני גמזו, כי עד סוף השנה יאושר ל-11 רופאים נוספים בישראל לרשום מריחואנה רפואית למטופליהם. במשרד הבהירו כי הכוונה במהלך החדש היא להסמיך גם רופאים ביישובי פריפריה לנפק ישירות אישורים לטיפול במריחואנה, ולא רק רופאים אונקולוגים, אלא גם רופאים מתחומים נוספים.

תמר זנדברגצילום: מיכל פתאל

במצב הנתון כיום, מאז הוסדר התחום במשרד הבריאות לפני כמה חודשים, רשאית רק יחידת האם לקנאביס רפואי במשרד לאשר בקשות של מטופלים. כמו כן, פועלים לצדה שמונה אונקולוגים בבתי החולים שיבא, איכילוב, אסף הרופא, רמב"ם וזיו שהוסמכו לפני שנתיים לתת אישורים למריחואנה רפואית לחולי סרטן, כדי לקצר את זמן ההמתנה להשגת אישור ממשרד הבריאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ