הרב עובדיה יוסף נגד הרב סתיו: רשע שאינו ראוי לכלום

בדרשתו השבועית תקף המרן את מועמד הבית היהודי וביקר את ההבנות בינו ובין הרב עמאר. יוסף תקף גם את לפיד ובנט וכינה אותם - "שונאי תורה"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הרב עובדיה יוסף הניף אמש (שבת) מכת גרזן על ההבנות הסודיות בין הרב הראשי שלמה עמאר ובין יו"ר צהר דוד סתיו לקראת הבחירות לרבנות. "רשע" ו"לא ראוי לכלום", כינה המנהיג הרוחני של ש"ס את סתיו, וחשף גם את הקרע עם מי שהיה במשך שנים איש אמונו הרב עמאר המבקש לזכות בכהונה שנייה כרב ראשי. בשיעורו השבועי יצא הרב עובדיה בחריפות נגד סתיו, שזוכה לתמיכת כל סיעות הקואליציה למעט הליכוד.

הרב עובדיה כינה את סתיו, "אדם שאינו ראוי", "אין לו יראת שמים בכלל". לדבריו, "החברים שלו, המפד"ל, המפלגה שלו, העידו לפני – האיש הזה מסוכן ליהדות, מסוכן לרבנות, מסוכן לתורה, ואני אחריש?". עוד אמר הרב כי "הרב עמאר, כבודו במקומו מונח, הוא אדם גדול, הוא צדיק, הוא ישר. אבל משתמשים בשמו לבחור אדם רשע. לשים אותו רב ראשי, הוא לא ראוי להיות כלום".

הרב יוסף גם תקף את הפוליטיקאים שהביעו תמיכה פומבית בסתיו, באומרו  "אתם יודעים כמה לפיד ובנט, כמה הם שונאי תורה, רוצים לבטל בני ישיבות מהתורה שלהם. אם היה (סתיו; י.א.) תלמיד חכם באמת, היו שונאים אותו". לבסוף אמר הרב יוסף: "איך אני אחריש? איך אני אשתוק? שאני אחניף לו לרב עמאר שאני אוהב אותו? להכניס בן אדם שהוא לא הגון, להכניס צלם בהיכל".

הרב עובדיה יוסףצילום: אוליבייה פיטוסי

לפני כשבועיים הביעה סיעת הבית היהודי את תמיכתה במועמדותו של הרב סתיו לתפקיד הרב הראשי האשכנזי. זמן קצר לאחר מכן הבהירה סיעת ש"ס כי תפעל כדי לטרפד את מינויו. בש"ס הכחישו את קיומו של דיל לבחירת הרבנים הראשיים, במסגרתו ימונו הרבנים עמאר וסתיו לרבנים ראשיים, והביעו התנגדות למועמדותו של הרב סתיו.

"בבית היהודי נהגו בכחש והפרו הבטחה מפורשת למרן הרב עובדיה יוסף לפיה לא יקודם 'חוק שטרן' (הצעת החוק להרחבת הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים, כך שייכללו בו גם נשים)", נמסר מש"ס. "לאור התנגדותו הנחרצת של מרן, ש"ס תפעל לטרפד את מינוי הרב סתיו לתפקיד הרם".

הרב דוד סתיוצילום: תומר אפלבאום

בתוך כך יצאו אמש גורמים המקורבים לרב עמאר נגד יו"ר ש"ס אריה דרעי וחבר מפלגתו, ח"כ אריאל אטיאס. בהודעה מטעמם נכתב: "לצערנו גורמים פוליטיים מנסים לזרוע מחלוקת ושנאת חינם בין גדולי ישראל. נחצו כאן קווים אדומים מצד פוליטיקאים שבמטרה לקדם את האינטרסים האישיים שלהם, מוכנים לפגוע במוסד הרבנות בישראל ובכל הערכים המקודשים לעם היושב בציון. בין מרן הרב עובדיה יוסף לראשון לציון הרב עמאר, שוררת אהבת אמת. אף איש ריב ומדון לא יצליח לתקוע טריז בין גדולי ישראל שליט"א.

ארגון רבני צהר הגיב הבוקר (ראשון) למתקפה של הרב עובדיה: "הנהלת רבני צהר מוחה על דברי ההסתה שהושמעו אתמול על ידי הרב עובדיה יוסף על רב גדול בישראל שכל חייו מוקדשים לאהבת התורה על ידי עם ישראל. סגנון הדברים, תוכנם ועצם הקביעה שנאמרו על ידי אדם בלי שנעשה המעט של היכרות עם האדם אותו מלבינים ברבים מעידים על הצורך הדחוף בשנוי פני הרבנות בישראל. עם ישראל זקוק לרבנות שתדע לחבר את היהדות אליו ולא להשניאה בחירופים וגידופים. הציונות הדתית אינה זקוקה לאישורים של מאן דהוא לגדולי התורה שלה והיא תדע להנחיל את מורשתה הציונית - יהודית לעם ישראל כולו. אנו קוראים לרב יוסף לעשות תשובה ולבקש מחילה אחרי שכשל בעוון הלבנת פנים ברבים. וידועים דברי חז"ל על חומרת עונש הנכשל בעוון זה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ