היועמ"ש: אין לנקוט בצעדים נגד "סופרלנד" לאחר ביטול ההפרדה

היועץ המשפטי לממשלה הודיע כי לא יפתח בהליכים פליליים, אך ביקר בחריפות את מדיניות הימים הנפרדים: "אין לה כל מקום במדינה דמוקרטית"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין הודיע היום (ראשון) כי החליט שלא לנקוט בצעדים פליליים כנגד פארק השעשועים "סופרלנד" והעומדים בראשו בשל הקצאת ימים נפרדים ליהודים ולערבים, זאת נוכח התנצלות החברה והודעתה כי ההפרדה תופסק לאלתר. החלטת היועץ התקבלה בעקבות פנייתם של שרת המשפטים ציפי לבני וח"כ אחמד טיבי (רע"מ/תע"ל).

וינשטיין מתח בהחלטתו ביקורת חריפה על מדיניות ההפרדה, וכתב כי הוא נדרש לציין את המובן מאליו, ש"נפרד אינו שווה". "הפרדה בין מקבלי שירות בשל השתייכותם הלאומית היא הפליה הפוגעת בכבוד האדם ומכתימה את החברה כולה", הבהיר וינשטיין. "הפליה כזו עלולה להביא לתוצאות חברתיות הרסניות ואין לה כל מקום במדינה דמוקרטית. הפרדה בין קבוצות בשל מאפיין קבוצתי כמו דת או מין מבלי שתהיה ניתנת להצדקה מכוח שונות רלוונטית היא הפרה פסולה של עקרון השוויון. העובדה כי השירות לא נשלל כליל אלא מסופק בדרך של הפרדה על בסיס לאום, אין בה כדי לרפא את הפסול".

תחילת הפרשה בחודש שעבר, אז פרסם מורה בחטיבת ביניים ביפו פוסט בפייסבוק בו סיפר כי כאשר התקשר להזמין לתלמידיו כרטיסים ליום כיף בסופרלנד, נענה שהתאריכים שביקש אינם פנויים. כאשר התקשר שוב, כביכול מטעם עמותה יהודית, הוצעו לו התאריכים שלכאורה לא היו פנויים.

הסופרלנד. ההנהלה חדלה ממדיניות ההפרדהצילום: טל כהן

בעקבות הפרסום התכנסה ועדת החינוך של הכנסת לדון בנושא. בדיון אישרה סמנכ"ל הפארק, חני ברוך, כי מדובר במדיניות הננקטת מזה שנתיים או שלוש בהתאם לבקשותיהם של נציגי בתי ספר יהודים. היא הוסיפה כי ההפרדה אינה ננקטת רק בין יהודים לערבים אלא גם בין חרדים וחילונים. ברוך התנצלה והצהירה כי ניתנה הוראה להפסיק את ההפרדה.

ההפרדה מהווה לכאורה עבירה על חוק איסור הפליה במוצרים, שלאחרונה הפיץ משרד המשפטים תזכיר חוק המבקש להוסיף אליה גם את הדרת הנשים ולקבוע כי כל אפליה על רקע דת, גזע ומין מהווה עבירה פלילית שדינה שנת מאסר, בעוד כיום עומד העונש על הפרת החוק מצד נותן שירות על קנס בלבד. וינשטיין החליט, על דעת פרקליט המדינה משה לדור, כי "נסיבות העניין אינן מצדיקות אכיפה פלילית", והנחה את המשטרה והפרקליטות להכין תכנית פעולה להגברת המודעות להוראות החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ