ירדן סקופ

בעקבות העלאה משמעותית בתשלום בעד שעות העשרה בבתי הספר, רוב ההורים יצטרכו לשלם תשלומים גבוהים יותר במאות שקלים בשנת הלימודים הבאה. ועדת החינוך של הכנסת אישרה אתמול את מתווה תשלומי ההורים שהציע משרד החינוך, ברוב של שבעה תומכים לעומת שלושה מתנגדים.

בוועדה התעורר עימות בין שר החינוך, שי פירון, לח"כים, על כך שהתשלום בעד שעות העשרה בתוכניות לימודים נוספות (תל"ן) עלה במידה ניכרת. כך למשל, בבתי הספר התיכוניים יידרשו ההורים לשלם 1,150 שקלים בשנה, לעומת 745 ששילמו בשנה שחלפה. השר הסביר את העלייה בעלות התל"ן בהסכמי השכר החדשים עם המורים "אופק חדש" ו"עוז לתמורה" שייקרו את עלות שעת ההוראה.

חברי כנסת אינם מצביעים על תשלומי התל"ן, אך המשרד נוהג להציגם בפניהם. הגידול בתשלום עלה מ-119 שקלים לשעה שבועית בחינוך הקדם יסודי ל-199 שקלים; בחינוך היסודי מ- 116 ל-177 שקלים, בחטיבות הביניים עלה הסכום מ-133 ל-212, ובחטיבה העליונה מ-149 שקלים ל-230.

השר פירון בוועדת החינוך של הכנסתצילום: אמיל סלמן

לבתי הספר מותר להוסיף עד חמש שעות תל"ן בשבוע. התשלום השנתי של ההורים הוא עלות שעה שבועית כפול מספר השעות שבית הספר לוקח בשבוע.

טבלת תשלומי ההורים עליה הצביעו חברי הכנסת כוללת, כמו בכל שנה, את סל התרבות, תשלום עבור מסיבות הסיום, מסיבות כיתתיות, השאלת ספרי לימוד, ארגון הורים ארצי, ועד הורים יישובי וטיולים. למרות התייקרות שעות התל"ן, במשרד החינוך טענו שלא חלה עלייה בתשלומי ההורים, וממבט בטבלה ניתן לראות כי אף חלה ירידה קלה של 40-70 שקלים בתשלומי החובה.

פירון אמר בישיבה כי "זאת אחת הפעמים האחרונות שוועדת החינוך מתכנסת לאשר תשלומי הורים. המתכונת הנוכחית בעייתית, היא לא שוויונית ומפלה בין מגזרים בישראל. אנחנו רוצים ליצור מצב שהחינוך הציבורי יהיה הטוב ביותר, המוצלח ביותר והאיכותי ביותר. למלה חינם יש פירוש אחד – חינם". ח"כי הוועדה ענו לו שבכל שנה מבטיח השר לבטל את תשלומי ההורים.

השר הודיע על חוזרי מנכ"ל שהמשרד עתיד לפרסם בקרוב ושיעסקו בתשלומי הורים. לדבריו, בשבועיים הקרובים יוציאו הנחיות להסדרת הגבייה בבתי הספר הייחודים. "תהיה שנת מעבר. בסופה, בתי ספר שלא יקבלו – מהוועדה שיקים משרד החינוך – אישור להיותם בתי ספר ייחודיים, לא יוכלו לגבות את הכסף", אמר.

השר אמר שהנושא השני שבו יעסוק הוא "בעייתיות בגבייה בחינוך הממלכתי-דתי". לדבריו, "זה לא מוסרי, מידתי וחינוכי לייצר מצב שהורה שולח את הילד לחינוך הממלכתי ומשלם מחיר שמשפחה לא יכולה לעמוד בו. מחקר מראה שמשפחה דתית-לאומית תשלם מחיר שווה ערך לדירה על ארבעה ילדים בתיכון".

השר הבטיח הגבלה משמעותית של הוצאות ותשלומים בארבעה פרמטרים: הגבלת שכר ראשי המוסדות, איסור פתיחת בתי ספר קטנים במיוחד, איסור פתיחה בלתי מבוקרת של מגמות לימוד, ללא התאמה למספר התלמידים, ואיסור חתימת חוזים אישיים עם מורים. עוד אמר שיפעל להסדרת הגבייה בחינוך המוכר שאינו רשמי, ובמגמות בחינוך העל-יסודי.
בישיבה היו עימותים בין השר ליו"ר המועצה לשלום הילד, יצחק קדמן, שהתרעם על כי הופחת הסכום הנקוב בחוק ההסדרים – ושהובטח על ידי ועדת טרכטנברג - לצמצום תשלומי ההורים מ-500 מיליון שקל ב-2014 ל-300 מיליון.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ