אונסק"ו הכריז על דפי העד של יד ושם כ"אוסף זיכרון עולם"

האוסף כולל בין השאר ארכיונים חשובים, כתבי יד ומפות. מאז שהחל הפרויקט ב-1954 נאספו ביד ושם 2.6 מיליון דפים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

אוסף דפי העד של יד ושם הוכרז כ"אוסף זיכרון עולם", על ידי סוכנות אונסק"ו של האו"ם. אוספי הזיכרון העולמיים נוסדו ב-1995 וכוללים עד היום 299 אוספים ופריטים ייחודיים מהעולם, שהם בעלי חשיבות למורשת העולמית.

בין היתר כלולים בו ארכיונים חשובים, אוספי כתבי יד, אוספי מפות ועוד. באחרונה קיבל הארגון את פניית יד ושם להכיר באוסף דפי העד שכולל עד היום כ-2.6 מיליון דפים. פרויקט רישום ואיסוף דפי העד החל ב-1954 והוא מהווה נדבך חשוב בפרויקט איסוף השמות של יד ושם. עד כה הצליח המוסד להגיע לשמותיהם של 4.2 מיליון קורבנות השואה, וכאמור, 2.6 מהם הופיעו בדפי עד שמולאו בידי בני משפחה ומכרים של הנספים.

לרשימת אוספי הזיכרון העולמיים של אונסק"ו

רבים מהשמות אומתו גם באמצעות מסמכים אחרים – כגון רשימות קהילה, מסמכים של המשטר הנאצי ועוד. בשנים האחרונות מפעיל יד ושם פרויקט של מתנדבים שמגיעים לאנשים הביתה ומסייעים להם למלא את דפי העד.

"אוסף דפי העד מהווה מפעל הנצחה קולקטיבי ענק לקרבנות השואה", אומר מנהל היכל השמות ביד ושם, ד"ר אלכסנדר אברהם, "זה מפעל ללא תקדים בהיסטוריה, הן בממדיו והן בניסיון לשחזר את השמות כסמל האנושיות שבאדם. זהו מפעל יחודי בעולם, המכיל מיליוני עדויות רשומות וחתומות בכתב יד".

"לרבים, דפי העד הם הקשר הפיזי היחיד ליקיריהם שנרצחו בשואה", מוסיף יו"ר הנהלת יד ושם אבנר שלו. "הגרמנים הנאצים ועוזריהם שאפו לרצוח כל גבר, אשה וילד יהודים ולמחוק כל שריד לקיומם. באמצעות פרויקט איסוף השמות בדפי העד, אנו יכולים להחזיר להם את שמותיהם – את זהותם. אני קורא לציבור להנציח את יקיריו שנרצחו בשואה".

היכל השמות ביד ושם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ