מת אריה איבצן, מפכ"ל המשטרה השמיני

איבצן שירת במשטרה מקום המדינה, פיקד על המבצע לאבטחת ביקורו של נשיא מצרים סאדאת ב-77 והיה שגריר ישראל בליבריה ובקניה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

אריה איבצן, מפכ"ל המשטרה במחצית הראשונה של שנות ה-80, מת היום (רביעי) בן 85. הוא שירת במשטרה מקום המדינה ב-1948 ועד לסיום כהונתו כמפכ"ל ב-1985. "אני המפכ“ל הראשון שהתחיל כשוטר פשוט. אני יודע מאין באתי. אני באתי מן העפר והאפר, וזכיתי להגיע למדינת ישראל, מדינה שהיא מקום שנותן ביטחון ליהודים. המקום היחיד שאפשר לנשום בו אוויר ולדעת שאנחנו מוגנים. לא כמו שאני הייתי - נרדף", אמר.

איבצן זכור כמי שפיקד על המבצע לאבטחת ביקורו של נשיא מצרים, אנואר סאדאת, בישראל ב-1977, אשר היה אז מבצע האבטחה הגדול ביותר בתולדות המדינה. לצד זאת, עמד בראש המטה של המשלחת הישראלית לשיחות האוטונומיה עם מצרים בין 1979 ל-1980.

איבצן נולד ב-1928 בקובנה שבליטא. משפחתו נרצחה בשואה והוא נשלח למחנות ריכוז ועבודת כפייה. ב-1946 עלה לארץ ישראל באוניית המעפילים "תל-חי". בסוף 1947 התגייס למשטרת היישובים היהודיים ומאוחר יותר הצטרף ל"הגנה". בתחילת 1948 עבר איבצן למשטרת ירושלים. לאחר קום המדינה הצטרף למשטרה ובמלחמת העצמאות אבטח את השיירות לירושלים.

אריה איבצן, "אני המפכ"ל הראשון שהתחיל כשוטר פשוט", סיפרצילום: יעקב סער, לע"מ

ב-1951 סיים את קורס הקצינים הראשון שנערך בבית הספר הארצי של המשטרה בשפרעם כחניך מצטיין. ראש הממשלה, בן גוריון, דרש כי יעברת את שמו, וכך, הפך שם הולדתו "איפּ" לאִיבְצָן. 

בסיום הקורס הוצב במחלקת התכנון במטה הארצי. בהמשך מילא שורת תפקידים פיקודיים בתל אביב, ברמת גן ובצפון. ב-1975 מונה למפקד המחוז הדרומי של המשטרה, שכלל את מחוז ירושלים.

בשלוש שנותיו כמפקד המחוז הדרומי הוא השתתף בשורת אירועים היסטוריים: כמפקד המחוז, הוטלה עליו, כאמור, בהתראה קצרה, האחריות למבצע ”שער“ לאבטחת ביקורו של נשיא מצרים אנואר סאדאת בישראל. בין השנים 1980-1978 מונה איבצן לעמוד בראש מטה שיחות האוטונומיה, אשר התקיימו כפועל יוצא של הסכם השלום בין ישראל למצרים.

בתחילת 1981 הוא מונה למפכ"ל השמיני של משטרת ישראל. המטרה שהציב לעצמו היתה לעניק ”תחושת ביטחון לאנשים“. באמצעות מבצע ”אגלי זיעה“ הוא הוציא שוטרים מהמטות לתגבר את היחידות בשטח. במסגרת זו, הקים את היחידה לקשרי קהילה-משטרה (יקל"מ), שעסקה בהסברה, ייעוץ ובעבודה עם אוכלוסייה בסיכון. בהמשך עברה לפעול תחת המשמר האזרחי. בתקופתו גם הוקם מחוז המרכז של המשטרה, מרחבים ותחנות נוספים.

בתקופת כהונתו כמפכ"ל הוא הורה לקיים האזנות סתר לקצינים בכירים במשטרה, כדי למצוא מדליפים. תוצר ישיר של פעולה זו היתה השעייתו של אסף חפץ בטענה שהדליף מידע לעיתונות. מתנגדיו של איבצן טענו כי ההאזנות היו לא חוקיות ולא בוצעו ממניעים כשרים.

לאחר שחרורו, ב-1985, היה שגריר ישראל בליבריה ובקניה ובהמשך פתח משרד לעריכת דין בתל אביב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ