גילי כהן
גילי כהן

שיעור החיילים בני העדה האתיופית שיושבים בכלא צבאי, שנפקדו או שערקו מהשירות, גבוה פי חמישה מזה של כלל האוכלוסייה. צה"ל מגדיר כל חייל שנשלח לכלא, נפקד משירות או ערק, "לקוי שירות", והחל לבדוק את שיעור החיילים הללו בצבא מדי חודש. בבדיקות אלה נמצא כי בקרב יוצאי אתיופיה, כ-10% בממוצע מכלל בני העדה המשרתים אינם נמצאים מדי חודש ביחידותיהם משום שערקו, נפקדו או יושבים בכלא. הממוצע בקרב יתרת האוכלוסייה הוא 2%.

בצה"ל משרתים היום כ-6,300 יוצאי אתיופיה. כ-2,000 מתגייסים מדי שנה. מתגייסים אלה נחשבים בעלי מוטיבציה גבוהה לשירות הצבאי ורבים מהם משולבים במערך הלחימה – 27%, לעומת 25% מכלל המשרתים בצבא. בבדיקה שעשה מדור שי"א (שילוב יוצאי אתיופיה) באגף כוח האדם, עולה כי לפי נתונים עדכניים לפברואר השנה, 30% מבני העדה המשרתים בצבא, נשים וגברים, היו בכלא פעם אחת או יותר בשירותם. לפי פילוח הכלואים יוצאי העדה, 11% מהם היו בכלא פעם אחת, 8% פעמיים, 4% שלוש פעמים, ו-6% נכלאו ארבע פעמים ויותר.

ב-2011 נמצא כי 48% מהמתגייסים בני העדה ישבו בכלא צבאי, ואולם שיעור זה נוגע למתגייסים גברים בלבד, בעוד נתוני פברואר מתייחסים לנשים ולגברים. קצין בצה"ל שהתייחס לנתונים בפברואר וב-2011 אמר שאינו מזהה עלייה או ירידה בהיקף הכליאה של בני העדה. עם זאת, לדבריו, ההערכה היא ששיעור "לקויי השירות" הגבוה בקרב בני העדה, בהשוואה לכלל האוכלוסייה, יירד בעיקר בקרב הנפקדים מהשירות, משום ששם נעשית עיקר הפעילות של מדור שי"א.

כלא שש, בחודש שעברצילום: אבישג שאר יישוב

באגף כוח האדם מסרו כי שיעורי הכליאה בקרב נשים נמוך הרבה יותר מזה של גברים – בקרב יוצאות אתיופיה ובאוכלוסייה הכללית.

הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת קיימה שלשום (שלישי) דיון בשילוב יוצאי אתיופיה, בעקבות דו"ח מבקר המדינה בעניין זה. הדו"ח עסק לא רק בשילובם בצה"ל, אלא גם בפעילות מערכת החינוך ומשרד הקליטה ובהיקף שילוב בני העדה בשירות המדינה. לדברי סא"ל אמיר ודמני, ראש ענף תכנון כוח אדם סדיר באכ"א, "יש (בצה"ל) מערכים אחרים, בעיקר מערכי המנהלה, שהם הנמוכים יותר, שבהם שיעור יוצאי אתיופיה גבוה יותר מכלל צה"ל. (אנחנו) צריכים לעשות ניוד (של אנשים) למערכים המשמעותיים". לדבריו, כבר היום נעשית "העדפה מתקנת" בקליטת יוצאי העדה בתפקידי מפתח במודיעין, בחיל האוויר ובחיל הים, שכוללת גם "הקלה בקריטריונים".

בשנת 2011 פורסם ב"הארץ" תחקיר שלפיו רבע מכלל המתגייסים בני העדה עורקים משירותם הצבאי – שיעור גבוה פי שלושה מזה של כלל האוכלוסייה. לפי התחקיר, כמעט כל חייל שמיני המקבל סיוע כלכלי מהצבא, באמצעות תשלומי משפחה, הוא בן העדה – כפול מהשיעור הכללי בצה"ל.

לפי נתוני אגף כוח האדם, כחמישית מהשוהים בכלא הם יוצאי בני העדה – אף ששיעורם בקרב המשרתים בצבא הוא אחוזים ספורים. לדברי סא"ל ודמני, שדיבר בוועדה, "הנשירה בשירות גבוהה יותר בקרב יוצאי אתיופיה, בעיקר בשלבי ההמשך של השירות ולא בטירונות. בטירונות ובהכשרה הראשונית הם עטופים, יש שם מעטפת מאוד מאוד טובה". לדברי הקצין, בשל נתונים אלו החליטו בצה"ל שכל חייל בן העדה יעבור הכנה לשירות צבאי אם במיונים הראשוניים יתברר שנתוניו נמוכים. "כבר עכשיו אנחנו רואים שינוי בנושא בקרב אלו שעוברים הכנה לצה"ל ולשירות קרבי ורואים שהנשר וליקויי השירות ירדו באופן משמעותי כתוצאה מההכנה", אמר סא"ל ודמני. "אנחנו מרחיבים את הפעילות הזאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ