200 בני אדם הפגינו בירושלים נגד ייצוא הגז; 7 נעצרו

המפגינים צעדו מכיכר ציון ועד לבית ראש הממשלה, שם הלכו סביב המתחם, התפרצו לכביש והתעמתו עם השוטרים

ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

כ-200 בני אדם קיימו הערב (שבת) הפגנה בירושלים במחאה על הכוונה לאשר ייצוא של 40% מהגז הטבעי. המפגינים הצליחו לחסום את צומת כיכר פאריס ליד בית ראש הממשלה, ונרשמו עימותים בין המפגינים לכוחות המשטרה. לפחות שבעה מפגינים נעצרו.

המפגינים יצאו מכיכר ציון וצעדו דרך מרכז העיר עד לבית ראש הממשלה. כשהגיעו למקום, המשתתפים לא נכנסו למתחם המגודר שהכינה להם המשטרה, אלא פתחו בתהלוכה סביב הבית, כשמדי פעם הם התפרצו לכביש ושיבשו את התנועה במקום. מפגינים קראו בין השאר: "רוצים גז לא גזירות", "לא ניתן את הגז לטייקונים" ו"אין עתיד עם ביבי ולפיד".

השבוע הודיעו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, כי החליטו לאמץ את המלצת שר האנרגיה והמים סילבן שלום להגדיל ב-20% את הגז, כך שהמדינה תייצא 40% ממנו. לדברי נתניהו, "מדינת ישראל קיבלה מתנה מהטבע - כמויות גדולות מאוד של גז. אחרי ישיבות יסודיות וארוכות, החלטנו להגדיל משמעותית את כמות הגז לשימוש המשק בישראל".

5 מתוך 5 |
צילום: אורן נחשון
1 מתוך 5 |
צילום: אורן נחשון
2 מתוך 5 |
צילום: אורן נחשון

לדברי נתניהו, "כמות הגז תספיק לפחות לצרכי המשק ב-29 השנים הבאות - החלטה המאזנת בין הצורך להבטיח מקור אנרגיה זמין וזול לבין הצורך לייצא ולהשקיע אותו ברווחת האזרחים. מדינת ישראל תקבל 60% מהרווחים שהיא תייצא. נקבל 60 מיליארד דולר במהלך 20 השנים הבאות". הוא ציין כי ההחלטה תובא להחלטת הממשלה מחר.

הנגיד פישר ציין כי "ועדת צמח בדקה את הנושא לעומק. אנשים לא תמיד מבינים מה נעשה על ידי הוועדה. 60% לצורך מקומי ו-40% ליצוא - אלה המלצות מאוזנות. זו החלטה רצינית ומקצועית".תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ