ירדן סקופ
כתבת החינוך של "הארץ"

הצעת חוק חדשה של חברי הכנסת שמעון אוחיון ואורלי לוי אבקסיס מהליכוד-ביתנו מבקשת להסדיר את מעמדם של עובדי קבלן בהוראה. ההצעה הונחה על שולחנה של הכנסת בעקבות הפרסום ב"הארץ" של דו"ח מורי הקבלן שהכינה ועדה של משרד החינוך בראשות דני בר גיורא. הדו"ח חשף בין היתר כי אחד מכל עשרה מורים עובד בהעסקה קבלנית.

ב"הצעת חוק העסקת עובדי הוראה" נכתב כי מטרתה היא "להגן על העסקתם של עובדי ההוראה במערכת החינוך ועל מעמדם המקצועי, על ידי שמירה על זכויותיהם הסוציאליות ועל ביטחונם התעסוקתי".

הצעת החוק קובעת כי "לא יועסק עובד הוראה בעיסוק מקצוע ההוראה במוסד חינוך באמצעות גופים מתווכים". עוד קובעת ההצעה כי "עובד הוראה אשר עומד בדרישות החוק, יועסק על ידי משרד החינוך או הרשות המקומית לפי עניין... השר, בהתייעצות עם ועדת החינוך, התרבות והספורט, רשאי לקבוע בתקנות מכסה של עובדי הוראה מורשים אשר יועסקו בחוזים אישיים או זמניים. מכסה זו לא תעלה על 1,000 עובדי הוראה בשנה".

עוד מציעים ח"כ אוחיון ולוי אבקסיס כי "משרד החינוך בשיתוף הרשויות המקומיות וארגוני המורים, יקים גוף חיצוני אשר יבקר ויפקח על תנאי העסקתם של עובדי ההוראה במשרד החינוך והרשויות המקומיות ויציג דו"ח זה אחת לשנה למנהל הכללי. המנהל הכללי יציג דו"ח בדבר תנאי העסקתם של עובדי ההוראה מדי שנה לשר הממונה ולועדת החינוך, התרבות והספורט. משרד החינוך ינהל רישום של עובדי הוראה מורשים, מתמחים וחונכי הוראה, בדרך שיקבע השר בתקנות; בתקנות כאמור יקבע השר, בין השאר, את הפרטים שייכללו ברישום".

הפגנת מורי היל"ה מול ביתו של גדעון סער בדצמבר האחרוןצילום: עופר וקנין

בנוסף, ההצעה קובעת לגבי עובדי ההוראה המועסקים כעובדי קבלן כי הם "ייקלטו כעובדי משרד החינוך בהליך הדרגתי ולכל המאוחר עד שנה מיום כניסתו של חוק זה לתוקפו. השר, באמצעות המנהל הכללי, יגבש תוכנית פעולה לבחינת הכרה בוותק וזכויות סוציאליות אותם צברו עובדי ההוראה אשר מועסקים באמצעות גופים מתווכים ערב כניסת חוק זה לתוקפו".
גם חבר הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג (העבודה) העלה את נושא מורי הקבלן במסגרת הצעה לסדר בשבוע שעבר. הרצוג אמר כי "על הכנסת לתבוע משר החינוך לבוא ולהציג את דוח בר-גיורא במלואו. נקיים על זה דיון רציני בוועדת החינוך של הכנסת, ולדעת את העובדות לאשורן, כיוון שזה מחלחל ופוגע בעצם היסודות של מערכת החינוך עצמה שהיא יקרה לכולנו".

סגן שר החינוך אבי וורצמן (הבית היהודי) השיב לח"כ הרצוג ואמר כי הנושא שעלה הוא "נושא כאוב" והוסיף כי "אני באופן אישי מתנגד לזה בכל תוקף, ואנחנו פועלים יחד עם הנהלת המשרד, לצמצם את התופעה. יש לזכור – אנחנו שלושה חודשים במשרד. זו תופעה של הרבה שנים, וגם השר וגם אני מתביישים בתופעה, רוצים לצמצם אותה ככל שניתן". לגבי חשיפת הדו"ח אמר ח"כ וורצמן כי "הדבר יבוא לידי דיון".  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ