ועדת האו"ם לזכויות הילד מותחת ביקורת על מעצר וכליאת ילדי מהגרים בישראל

בחות דעת שהפיצה מזהירה הוועדה מפגיעה בילדים בעקבות המעצרים וקוראת להפסיק לאלתר מעצר ילדים על בסיס מעמדם האזרחי

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ועדת האו"ם לזכויות הילד מותחת ביקורת חריפה על מעצר וכליאה של ילדי מהגרים בישראל. בחוות דעת חדשה שהופצה אתמול, קוראת הוועדה לישראל להפסיק לאלתר מעצרים של ילדים על בסיס מעמדם האזרחי. הוועדה מזהירה מפני השלכות התיקון לחוק למניעת הסתננות, "המאפשר מעצר ממושך של ילדים, כולל קורבנות ניצול, עינויים וסחר".

כמו כן, מביעה הוועדה דאגה מהעלייה במספר המעצרים של ילדי עובדים זרים מאוגוסט 2011, כולל ילדים שנולדו בישראל. בחוות הדעת נכתב כי מעצרים אלה נעשים גם בלילה, "בתנאים מלחיצים באופן קיצוני". הילדים מוחזקים עד לגירוש מישראל במתקן יהלום בנתב"ג יחד עם אמהותיהם, "בתאים קטנים שאינם מתאימים למשפחות, בלי אפשרות ליצור קשר עם אביהם או עם בני משפחה אחרים ובלי גישה לשירותי בריאות, עובדים סוציאליים או ייעוץ משפטי". 

הוועדה קוראת לישראל לבחון כל מקרה לגופו ולפעול בהתאם לטובת הילד. "טובת הילד צריכה להיות שיקול ראשון במעלה בכל הליך שתוצאתו מעצר, החזרה או גירוש של ילדים או הוריהם", נכתב. נוסף על כך, קוראת הוועדה לישראל לפתח ולהפעיל מדיניות להסדרת הליך בדיקת בקשות המקלט בישראל, ובכלל זה עיקרון אי ההחזרה, ולהסיר מהחוק למניעת הסתננות את הסעיפים המאפשרים כליאה ממושכת של ילדים. כמו כן, קוראת הוועדה להבטיח כי לכל ילדי מבקשי המקלט והעובדים הזרים תהיה גישה למערכת החינוך ולשירותי בריאות. 

ילדים בגן המשחקים בסהרוניםצילום: אליהו הרשקוביץ

נכון להיום, מוחזקים ילדי מהגרים בשלושה מתקני כליאה ומעצר – סהרונים, מת"ן (מרכז תמיכה לנוער) ויהלום. את סהרונים ומת"ן מפעיל שירות בתי הסוהר ואילו יהלום נתון לאחריות רשות האוכלוסין וההגירה. בתשובה לשאלת "הארץ" השיב היום (שני) שב"ס כי 13 קטינים מוחזקים עתה במתקן מת"ן ו-11 בסהרונים. רשות האוכלוסין מסרה כי במתקן יהלום מוחזק כיום ילד אחד. 

בחוות הדעת יש ביקורת לא רק על עצם החזקתם של ילדים ובני נוער במתקני כליאה, אלא גם על תנאי הכליאה. הוועדה מציינת כי הרשויות אינן מספקות לילדים שהם קורבנות התעללות, עינויים או סחר טיפול פסיכולוגי הולם ותמיכה. עוד נכתב כי בשנת 2011 היו 19 ניסיונות התאבדות במת"ן וכי ילדות הוחזקו יחד עם מבוגרים. הוועדה מבקרת גם את מעצרם "בתנאים קשים" של ילדי מהגרים מדרום סודאן שגורשו בשנה שעברה.

מנכ"לית מוקד סיוע לעובדים זרים, עו"ד רעות מיכאלי, אמרה בתגובה לחוות הדעת כי "כליאת ילדי מהגרים ופליטים אינה כלי הכרחי בעיצוב וגיבוש מדיניות הגירה. מצער שישראל בוחרת במעצר כברירת מחדל, שעה שבעולם מוכרות כיום חלופות זולות ויעילות יותר, המכוונות התנהגות ומאפשרות שינוי בדפוסי ההגירה, מבלי לגרום נזק בלתי הפיך לגופם ונפשם של פעוטות וילדים, כפי שנעשה היום".

מנכ"לית עמותת ילדים ישראלים, רותם אילן, הצטרפה לביקורת על מתקן יהלום. "ילדי מהגרי עבודה נעצרים תדיר ונלקחים למתקן יהלום, מתקן הכליאה היחידי בארץ שמנוהל בלעדית על ידי פקחי ההגירה. פעמים רבות הילדים מוצאים מגן הילדים שלהם ונלקחים למתקן שאין בו שירותי רפואה או חינוך ושירותי הרווחה שאמורים היו להיות בו", היא אומרת. לדבריה, "הדו"ח הנוכחי מחזק את שאנו אומרים מאז תחילת המעצרים – לא ייתכן שהשמת ילדים חפים מפשע מאחורי סורג ובריח זו ברירת המחדל במדינה ובוודאי שלא בדרך האכזרית שבה זה נעשה".

ד"ר גרסיאלה כרמון, פסיכיאטרית ילדים ונוערויו"ר שותפה של ארגון רופאים לזכויות אדם, התייחסה לנזק הנפשי שנגרם לילדים: "מעצר ילדים מוביל לפגיעה נפשית בילדים ומחסל את תקוותם לגדול כאנשים נורמטיביים ותורמים לחברה. מדובר בחוויה טראומטית אשר אין להמעיט בערכה ובהשפעתה השלילית על התפתחותם ועל תפיסתם של הילדים את העולם. על הגורמים הרלוונטיים לגבש מיד אלטרנטיבות הולמות למעצר ילדים, המכבדות את זכויותיהם ולוקחות בחשבון את עתידם, את בריאותם ואת העובדה שהם עצמם כלל לא חטאו".

בדו"ח השנתי שפרסם בחודש שעבר, מתח מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, ביקורת חריפה על יחס המדינה לילדים חסרי מעמד בישראל. בפרק מיוחד שעסק בקטינים חסרי מעמד, הצביע המבקרעל ליקויים חמורים במתן שירותי רווחה, חינוך ובריאות לילדי עובדים זרים ושוהים בלתי חוקיים. המבקר גם תקף את ההחלטה לכלוא ילדי מהגרים מאפריקה יחד עם הוריהם. הדו"ח הזהיר מפני הפרות של אמנת האו"ם לזכויות הילד וציין כי עמידה בדרישות הדין הבין-לאומי בנושא כליאת קטינים בלתי מלווים מותנית בשני תנאים: כליאת קטין בלתי מלווה תשמש רק אמצעי אחרון ותיעשה, כלשון האמנה לזכויות הילד, ל"פרק זמן מתאים הקצר ביותר". נוסף על כך נקבע כי אין לעצור קטין בלתי מלווה. "ממצאי הבדיקה מעוררים ספק משמעותי באשר לעמידת המדינה בדרישות האמורות", קבע המבקר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ