המדינה תקצה 30 מיליון שקלים לאבטחת ראשי רשויות מקומיות

משרד הפנים ישתתף במימון פעולות האבטחה ויסייע לרשויות, שעד היום נאלצו לשאת בנטל אבטחת הבכירים לבדן

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

המדינה תקצה 30 מיליון שקלים עד סוף 2014 לטובת אבטחת ראשי רשויות מקומיות ופקידים בכירים. כך סיכם שר האוצר יאיר לפיד עם שר הפנים גדעון סער. צוות בין-משרדי בראשות מנכ"ל משרד הפנים, יגאל צרפתי, יקבע את התנאים לקבלת התקציב. תיקון לפקודת העיריות משנת 2010 קובע כי רשות מקומית המדורגת באשכול חברתי-כלכלי 6-1 (בסולם של 10 דרגות) רשאית לבקש סיוע ממשרד הפנים לצורך השתתפות במימון פעולות אבטחה. אולם, עד כה לא השתתפה המדינה במימון האבטחה והרשויות נשאו בנטל הכלכלי לבדן. עתה הן צפויות לשאת רק בחלק מעלויות האבטחה, בהתאם ליכולתן.

ראש מועצת בית אריה-עופרים, אבי נעים, המשמש יו"ר ועדת הביטחון בשלטון המקומי, אומר כי נכון להיום כ-40 ראשירשויות נתונים לאיומים ומצויים בסיכון. המשטרה היא שקובעת את רמת האיום, ורמה 6, הגבוהה ביותר, מחייבת להתקין מערכות אבטחה ומצלמות ולהציב מאבטח בבית ובלשכה. עלות פעולות אלה היא כמיליון שקלים בשנה. לטענת נעים, מימון האבטחה הוא רק אחד הנושאים המחייב טיפול, לצד "התייחסות המשטרה לאירועים האלה, הענישה בבתי משפט וההתלהמות ברשתות החברתיות לפני הבחירות". לדבריו, "צריך ליצור מצב שבו נבחר ציבור שנמצא בחזית העשייה יכול לעבוד באופן תקין". 

באחרונה קידמה את העניין יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב. היא אף כינסה דיון מיוחד בסוגיה בחודש אפריל. רגב בירכה על הכוונה להקצות תקציב ייעודי לאבטחת ראשי רשויות. "לא יכול להיות מצב שלא יהיה תקציב קבוע לטובת אבטחת ראשי ערים", אמרה בשיחה עם "הארץ" והעריכה כי לקראת הבחירות המקומיות, שיתקיימו בעוד ארבעה חודשים, יגבר האיום על ראשי רשויות. "זה הרי לא הגיוני להגיד לראש עיר תממן אתה את האבטחה שלך. ראש עיר של עירייה חלשה יגיד, אני אשקיע עכשיו באבטחה שלי? מה יגידו באופוזיציה? אז הוא מוותר על האבטחה. אחרים לא רוצים להתחיל לקחת כסף במקום להתחיל לדאוג לנושאים של רווחת הפרט, חינוך או תרבות". 

ראש העיר עכו שמעון לנקרי, שנפצע מירי לעברו לפני שלושה חודשים

בשנים האחרונות חלה עלייה ברמת ובהיקף האלימות כלפי ראשי רשויות ופקידים בכירים. השיא היה ברציחתו של מנכ"ל עיריית קלנסווה, ויאם זמירו, באפריל 2011; לפני שלושה חודשים נורה מטווח קצר ראש העיר עכו, שמעון לנקרי, בעת שנסע במכוניתו בשעת לילה בכביש 70. הוא נפצע בינוני; בפברואר השנה הוצתה מכוניתו של ראש עיריית חדרה, חיים אביטן; לפני כשנה נמצא מטען חבלה בחניית ראש העיר נהריה, ז'קי סבג; ובאוקטובר 2011 נפגע מירי ראש המועצה המקומית ג'ת, ח'אלד ג'רה. 

אירועים אלה מצטרפים לירי לעבר ראש הוועדה הקרואה בטורעאן, יעקב זהר, ולהשלכת רימוני רסס אל בתיהם של ראש מועצת קדימה צורן יצחק גולברי, ראש מועצת עומר פיני בדש, ראש העיר אשדוד יחיאל לסרי, ראש מועצת כפר יונה אפרים דרעי, ראש מועצת ג'סר א-זרקא עזאדין עמאש, ראש העיר נצרת ראמז ג'ראיסי, ראש עיריית קרית ים שמואל סיסו וראש העיר נתניה, מרים פיירברג-איכר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ