משרד הפנים: ניסוי המאגר הביומטרי – בעוד שבועיים

המיזם היה אמור להתחיל ב-2011, אך התעכב בשל עתירה לבג"ץ וסכסוך עבודה בין עובדי רשות האוכלוסין לאוצר. בסופו יוחלט אם להפוך את המאגר לקבוע

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום, הודיעה אתמול (שני) כי שלב הניסוי המקדים במיזם המאגר הביומטרי צפוי להתחיל בעוד שבועיים. מיזם המאגר הביומטרי היה אמור להתחיל כבר לפני שנתיים, אולם כניסתו לפועל התעכבה בשל התארכות הליכי החקיקה, עתירה שהוגשה לבג”ץ על ידי האגודה לזכויות האזרח ונדחתה, וכן סכסוך עבודה בין עובדי רשות האוכלוסין לבין משרד האוצר, שסיומו לפני שבועיים הסיר את המכשול האחרון.

מיזם המאגר הביומטרי נועד ליצירת מאגר ממוחשב שבו ייאספו וירוכזו נתוני טביעות אצבע ותווי פנים של כל האזרחים בישראל, כחלק מתהליך הנפקת תעודות זהות חדשות ו”חכמות”. בשלב הניסוי המקדים יישאלו מי שיבואו לחדש את תעודת הזהות שלהם או את דרכונם במשרד הפנים, אם ברצונם להנפיק תעודה ביומטרית – ואולם ניתן יהיה לסרב להצעה זו. שלב זה צפוי להימשך שנתיים עם אפשרות להארכה נוספת, שבסופה יוחלט אם להפוך את המאגר לקבוע.

באגודה לזכויות האזרח מתנגדים למיזם בטענה כי יהפוך למאגר משטרתי. לטענתם, המאגר הביומטרי אינו הכרחי לצורך הנפקת תעודות חכמות או ביומטריות והוא פוגע פגיעה חמורה בפרטיות. דליפתו, הם מזהירים, תגרום לנזק בלתי הפיך.

בדיקה ביומטרית של טביעות אצבעותצילום: רויטרס

ברשות האוכלוסין מסרו אתמול כי לוח זמנים מדויק להפעלת המיזם עדיין לא קיים, אך העריכו כי הוא יחל בעוד כשבועיים-שלושה. לדבריהם, מורכבות המיזם מביאה לכך שלוח הזמנים להפעלתו משתנה. כך למשל, המכרז לבחירת חברת אבטחת מידע במיזם טרם הסתיים ומועד האחרון להגשת הצעות נקבע לאוגוסט, כך שקיים ספק אם אכן שלב הניסוי המקדים יתחיל כבר בעוד שבועיים.

מהרשות לניהול המאגר הביומטרי נמסר כי “מערכות הרשות כוללות כבר היום מערכות אבטחה ברמה הגבוהה ביותר, וברשות מועסקים מנהל אבטחה וצוות עובדים במשרה מלאה האמונים על נושאים אלו. הרשות מפרסמת מכרזים מעת לעת בהתאם לצורך ולעדכונים הטכנולוגיים בשוק”.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ