העליון לעיריית ת"א: שנו את החוק, או סגרו את הסופרמרקטים בשבת

ביהמ"ש מתח ביקורת על העירייה שמרוויחה כ-2 מיליון שקלים מהקנסות, אך לא פועלת לאכיפת חוק העזר העירוני לסגירת עסקים בשבת. העירייה: "נמצא פתרון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט העליון קיבל היום את ערעורם של בעלי מכולות מתל אביב והורה לעירייה לפעול ביתר שאת לאכיפת החוק האוסר להפעיל עסקים בשבת. בעלי המכולות עתרו נגד עיריית תל אביב ונגד רשתות הסופרמרקטים שסניפיהן פתוחים בשבת – טיב טעם ו-AM:PM. השופטים הדגישו כי העירייה יכולה לשנות את חוק העזר ולאפשר פתיחת עסקים בשבת, אם אופיה של העיר מחייב זאת.

הערעור הוגש על החלטת בית המשפט המחוזי בת"א בעתירה מינהלית. בית המשפט המחוזי קבע כי אין להורות לעירייה לפעול לסגירת עסקים הפתוחים ביום שבת. בית המשפט העליון, בהרכב של שלושה שופטים בראשות הנשיא, אשר גרוניס, הפך את החלטת המחוזי. השופטים קבעו כי העירייה והרשתות מפרות את חוק העזר העירוני, וכי יש לדאוג לכך שתכלית החוק, לפיה בתי עסק יהיו סגורים ביום שבת שנקבע כיום מנוחה, תמומש.

במצב הקיים, בתי עסק המבקשים לפתוח את דלתותיהם בשבת יכולים לעשות זאת, ובלבד שישלמו את הקנס הכרוך בכך – בסך 730 שקלים. בפסק הדין כתבו השופטים שעל העירייה לפעול לסגירת בתי העסק בשבת באמצעי אכיפה שונים העומדים לרשותה. הם הדגישו כי הסוגיה אינה נוגעת להשקפה דתית או חילונית, "את החוק, לרבות חוק העזר, יש לקיים". על פי נתוני העירייה, בשנת 2013 ניתנו בממוצע 250 דו"חות בחודש בגין פתיחת בתי עסק בשבת. בחישוב שנתי, ההכנסות מדו"חות אלו עשויות להגיע לכ-2 מיליון שקלים.

סניף טיב טעם בתל אביבצילום: דודו בכר

מלבד הטלת הקנסות, בסמכותה של העירייה גם להוציא צו איסור פתיחה לעסק, באמצעות בית המשפט לעניינים מקומיים - סמכות שלא הופעלה עד עתה. בית המשפט קבע כי הקנסות אינם מגשימים במידה הראויה את תכלית חוק העזר, "שכן תכלית החוק אינה מושגת כליל כלפי בתי העסק המשתייכים לרשתות קמעונאיות גדולות דוגמת המשיבות".

עם זאת, השופטים ציינו כי "אם אופייה של העיר תל אביב-יפו מחייב, לדעת העירייה, שלא לסגור את עסקי המשיבות בשבת, ניתן לשנות את חוק העזר, אך כל עוד החוק לא שוּנה, יש לקיימו".

בית המשפט מתח ביקורת על התנהלות העירייה כיום. "אם העירייה סבורה שראוי לאפשר פתיחת חנויות ביום המנוחה, הטלת קנסות אינה מענה ראוי: אין הצדקה אם כך לחייב את בעלי החנויות לשלם קנסות על מנת לנהל עסקים ביום שבת", נכתב בפסק הדין.

בהתנהלותה הנוכחית, העירייה מאפשרת בפועל את הפרתו המתמשכת של חוק העזר, ובכך נפגע שלטון החוק, ציינו השופטים. הם הוסיפו כי רווחיה הכלכליים של העירייה מהטלת הקנסות מעלים את החשש שנוח לה לא לפעול לקיומו. 

את העתירה הגישו מספר בעלי מכולות בתל אביב שהתארגנו ויוצגו על ידי עו"ד דוד שוב. הם טענו כי AM:PM וטיב טעם משיגות יתרון תחרותי מהפרתן את החוק, שכן הן מושכות אליהן צרכנים המעדיפים לערוך את הקניות שלהם ביום שבת, במקום במרכולתם באמצע השבוע. "זו הזעקה של העסקים הקטנים שאין להם מי שיעבוד 7 ימים בשבוע", אמר ל-Ynet קובי ברנר, בעל מכולת ברחוב שינקין בת"א שהוביל את המאבק המשפטי. ברנר הבהיר כי שיקולים דתיים לא נוגעים למלחמתו ברשתות, "זה לא מאבק דתי, זה מאבק חברתי נגד חברות ענק שרוצות לרמוס אותנו", אמר.

עיריית ת"א מסרה בתגובה כי "תל אביב-יפו תמשיך להיות עיר חופשית. נלמד את פסק הדין ונמצא פתרון שיאזן בין המנוחה בשבת לבין החופש שהעיר מאפשרת כפי שעשינו עד היום." פסק הדין בא בעיתוי לא נוח לראש העיר, רון חולדאי - פחות מארבעה חודשים לפני הבחירות ברשויות המקומיות. בהתאם להחלטת בית המשפט העליון, תידרש עיריית ת"א להחליט תוך זמן קצר אם ברצונה לשנות את חוק העזר העירוני או לחלופין למנוע את פתיחתם של בתי העסק בשבת. בקואליציה של חולדאי חברים גם נציגי הסיעות החרדיות והדתיות, ואחד מהם, הרב נפתלי לוברט, אף משמש סגן ראש העיר.

יריביו של חולדאי מנצלים את ההזדמנות כדי למתוח ביקורת על העירייה. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), המתמודד על ראשות העיר ת"א, קורא לתקן את חוק העזר: "בית המשפט העליון חושף באופן נוקב את מה שרבים חשים - המדיניות הפסולה של עיריית ת"א, שמתייחסת לתושבים ולעסקים הקטנים כאל פרה חולבת של דו"חות ומסים. המצב הקיים הוא אכן 'ישראבלוף', כדברי השופט רובינשטיין: העירייה מתהדרת בתואר 'עיר ללא הפסקה' ומאפשרת לעסקים שונים לפעול בשבת, אך גם מטילה על אותם עסקים ממש קנסות".

לדבריו, "המצב הנוכחי בו העירייה אינה אוכפת את החוקים של עצמה, וגם מרוויחה מהמצב הזה, אינו יכול להימשך. יש להסיק את המסקנות ולתקן את חוק העזר העירוני, כך שניתן יהיה להפעיל עסקים מסוימים, בפרופיל סביר, גם בסוף השבוע. אני רוצה לשמור על צביון מיוחד ביום השבת כיום מנוחה וגם מתוך דאגה לזכויות העובדים, ולכן אינני תומך בפתיחה מלאה של מסחר בשבת, אך יש לבצע איזון ולהתחשב גם בציבור שמבקש לבלות, לטייל, או לקנות מוצרי מזון בסוף השבוע".

בעקבות פסיקת בית המשפט פנה לחולדאי יו"ר תנועת מהפך ירוק, חבר מועצת העיר ראובן לדיאנסקי, בדרישה דחופה להביא את הסוגיה בפני מועצת העיר כבר בישיבתה הקרובה ביום שני הבא. "מאחר שמדובר בהחלטה שיפוטית אשר עלולה לשנות את צביונה החופשי של העיר שלנו, קיים צורך דחוף מצדנו, אנשי הציבור בעיר, לקבל החלטה מידית ואמיצה אשר תשמור על ת"א כעיר חופשית ופלורליסטית שאין בה מקום לכפייה מכל סוג שהיא. גם אם זה אומר שיש לשנות או לתקן את חוק העזר הקיים, עלינו לעשות זאת מיידית", אמר לדיאנסקי המתמודד אף הוא לראשות העיר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ