תושבי בית חנניה נגד כביש הגישה לג'סר א-זרקא

ח"כים מהימין מחו בכנסת על הפקעת קרקעות מהמושב לטובת המועצה המקומית הערבית; ח"כ מבל"ד: "תרגישו מה שהרגשנו כל הזמן"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

עימות חריף פרץ אתמול (שלישי) בין חברי הכנסת הערבים לבין תושבי מושב בית חנניה שבאו לוועדת הפנים כדי למחות על הפקעת קרקעות חקלאיות מן המושב לטובת ג'סר א-זרקא הסמוכה. 

"אתם גזע עליון?" שאל אותם פעם אחר פעם ח"כ עפו אגבריה מחד"ש, בעקבות התנגדותם של תושבי בית חנניה להעברת הקרקעות לצורך סלילת כביש והרחבת עתודות הבנייה בכפר הערבי הצפוף. "אתם רוצים ליצור רק פשע ואלימות בג'סר א זרקא", הוא הוסיף. ח"כ ג'מאל זחלקה (בל"ד) אמר בדיון, "אנחנו לא נגד תושבי בית חנניה", ואחר כך קרא לעבר אחת מהן, "את ירשת את האדמה מאבא שלך? אלה אדמות של מינהל מקרקעי ישראל".

ח"כ שמעון אוחיון (ישראל ביתנו), שהיה בין יוזמי הדיון, אמר "אני רואה לנגד עיני אנשים ולא פוליטיקה, גם בבית חנניה וגם בג'סר א-זרקא. מי שמעיין במסמכים הנלווים להחלטה להפקיע את קרקעות המושב יכול לראות שלתושבי בית חנניה לא היתה הזדמנות ראויה להגיב על ההחלטה".

ג'סר א-זרקאצילום: דודו בכר

הדיון נסוב סביב תוכנית 31 של הוועדה לתשתיות לאומיות שמסיטה את תוואי כביש 2 תוך כדי הפקעת קרקעות חקלאיות מבית חנניה והעברתם לג'סר א-זרקא. ח"כ יריב לוין (ליכוד), גם הוא מיוזמי הדיון, אמר כי "התוכנית מהווה תקדים מסוכן של הפקעת שטחים חקלאיים לטובת הרחבת שטחי שיפוט של רשויות ערביות בשעה שאלו אינן מוכנות לעודד פתרונות אחרים, מה שיעודד רשויות אחרות לפעול בצורה דומה ויהווה פגיעה אנושה בחקלאות במושבים ובקיבוצים".

אחד הפתרונות שהציע אוחיון בדיון הייתה לרווח את צפיפות הדיור בג'סר א-זרקא באמצעות בנייה לגובה. בשלב זה החלו חילופי צעקות רמים. ח"כ חנין זועבי (בל"ד) זעמה: "האם בבית חנניה בונים לגובה?! תראו לי איפה בונים לגובה באזור ורק אז תגידו שבגס'ר א-זרקא צריך לגובה". ח"כ באסל גאטס (בל"ד): "אין כמעט יישוב ערבי שלא היה בסיטואציה הזו. על תוואי כביש 6 אין יישוב ערבי שלא נלקחו מממנו קרקעות. ממה שנשאר מהאדמה שלהם, לקחו עוד. טוב שתרגישו מה שהרגשנו כל הזמן". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ